Pokrycie dachowe z blachy

Robiąc przegląd najpopularniejszych i najchętniej wybieranych pokryć dachowych, okazuje się że dachy z blach wiodą prym. Wytłumaczenie jest proste, więcej zalet. Argument oczywisty i co bardzo ważne, słuszny.

pokrycie aluminioweTrwałość, estetyka, niska waga, łatwa instalacja, a wszystko
to w odpowiednim stosunku do ceny. Blacha sama się broni. Nic więc dziwnego, że dystrybutorzy bardzo chętnie poszerzają oferty o nowe produkty blaszane. W sprzedaży pojawiły się min. Blachy ze stopu Aluminium – Mangan – Magnez
(w skrócie blachy aluminiowe) powlekane wysoce efektowną powłoką organiczną.

Użycie mieszanek stopowych tego typu pozwala na osiągnięcie niebywałej elastyczności ułatwiającej formowanie materiału na kształt konkretnego pokrycia, dodatkowym atutem jest wyeliminowanie efektu utleniania aluminium czyli białej rdzy.
Pokrycia aluminiowe przystosowane są do eksploatacji w ciężkich warunkach atmosferycznych, ich wytrzymałość jest tak wysoka, że niska temperatura, duże zasolenie i kwaśne deszcze nie naruszają struktury materiału. Blachy alu nigdy nie rdzewieją, ponieważ ich skład pozbawiony jest żelaza. W przypadku naruszenia warstwy wierzchniej materiału, lakieru nie należy obawiać się o szybką degradację produktu ponieważ na jego powierzchni samoistnie następować będzie proces ochrony. Powłoka organiczna z poliestru gruboziarnistego zapewnia odporność na zarysowania. Lakier gruboziarnisty posiada szorstką i efektowną strukturę, która jest bardziej odporna na uszkodzenia wynikłe w trakcie montażu i eksploatacji.
Kolejnym atutem jest bardzo niska waga przy zachowaniu sztywności produktu. Dla porównania mb. blachy alu waży zaledwie 1,96 kg a blacha stalowa 4,8 kg. Dzięki temu blacha aluminiowa może z powodzeniem być stosowana na konstrukcjach dachowych, których wytrzymałość ograniczona jest przez ich wiek lub jakość murów i fundamentów. Idealnie nadaje się do remontów dachów na których zalegał do tej pory eternit.

pokrycie aluminioweNależy pamiętać, że skład opisywanych blach nie jest bezkompromisowy, wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych aspektów. Mocowanie arkuszy
do podłoża oraz obróbek blacharskich powinno odbywać się tylko przy udziale wkrętów i gwoździ aluminiowych lub ze stali nierdzewnej. Blacha aluminiowa nie powinna stykać się z innymi nieosłoniętymi powierzchniami metalowymi jak choćby stal, cynk, ołów czy miedź, które mogą spowodować mechaniczne uszkodzenie. Woda penetrująca wspomniane powierzchnie nie powinna spływać na blachę aluminiową. Systemy odwadniania dachu aluminiowego powinno być wykonane z PCV lub stali powlekanej a obróbki blacharskie z blachy aluminiowej. Opisywany materiał Aluminium – Mangan – Magnez jest produktem norweskim dzięki czemu jego wytrzymałość na otoczenie i walory estetyczne pozwalają na eksploatację go w taki sam sposób jak blach stalowych.

Oferta kolorystyczna i profilowa jest bardzo bogata, dzięki czemu żaden inwestor nie powinien mieć problemu z wykonaniem swojego dachu w takiej technologii.

 

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Norsk Hydro ASA, Bratex Dachy

Zdjęcia: Norsk Hydro ASA

Polecamy Ci również

Zobacz także