Porównanie gontów bitumicznych

gontyMontaż gontów

Przed rozpoczęciem układania gontu należy zadbać o prawidłowe wykonanie wszystkich obróbek blacharskich. Niektóre obróbki powinny być zamontowane jeszcze przed ułożeniem papy podkładowej - np. pas nadrynnowy. Jeżeli nie zachowamy prawidłowego układu warstw, pod niektóre obróbki może zacząć wpływać woda. Nie należy także zapominać o oknach połaciowych. Jeśli w dachu mają być takie okna, musimy zwrócić uwagę na rodzaj kołnierza uszczelniającego, który jest elementem niezbędnym do prawidłowego zamontowania takiej stolarki. Producenci okien oferują swoje wyroby z kołnierzami uszczelniającymi dostosowanymi do różnego rodzaju pokryć, warto więc poinformować sprzedawcę, że stolarka będzie montowana na dachu krytym gontem.
Prawidłowa eksploatacja dachu nie będzie także możliwa bez jego prawidłowej wentylacji. Aby umożliwić cyrkulację powietrza i usuwanie wilgoci z poddasza, dach powinien mieć wlotowe i wylotowe szczeliny wentylacyjne. Wymianę powietrza umożliwią wywietrzniki połaciowe oraz montowane na szczycie dachu - kalenicowe. Jeszcze przed ułożeniem gontów w poszyciu należy wyciąć otwory na wywietrzniki połaciowe, wywietrznik kalenicowy montuje się nad szczeliną w kalenicy. Szczelinę tą uzyskuje się przez niedobicie do samego wierzchołka dachu desek lub płyt tworzących poszycie o około 3-4 cm z każdej strony. Nad szczeliną dobrze jest zamontować siatkę przeciw owadom, które mogłyby tą drogą dostać się pod pokrycie.
Po zamontowaniu obróbek blacharskich, wywietrzników i akcesoriów można przystąpić do układania gontów. Można je montować już w temperaturze powyżej 5°C, jednak idealna temperatura to 20-25°C. Gonty do poszycia układa się od dolnej krawędzi połaci w kierunku kalenicy. Przybija się je poszycia ocynkowanymi gwoździami papowymi, z wyjątkiem miejsc, które wymagają absolutnej szczelności, jak np. kosze (załamania połaci dachowej, którymi spływa woda). Kosz możemy wykonać tradycyjną obróbką blacharską, lub za pomocą samych gontów, które zachodząc na siebie tworzą szczelne koryto kosza. Właśnie w tym miejscu rezygnujemy z gwoździ i dachówki przytwierdzamy klejem bitumicznym.

O czym warto pamiętać:
  • Podczas układania gontu należy mieszać ze sobą dachówki pochodzące z różnych paczek, gdyż mogą one nieznacznie różnić się między sobą kolorem posypki.
  • Decydując się na gonty konkretnego producenta warto zakupić od razu komplet akcesoriów, które mają być zamontowane na dachu. Montując akcesoria nie przewidziane do współpracy z danym rodzajem pokrycia, ryzykujemy jego przebicie i uszkodzenie dachu, np. na skutek obciążenia śniegiem.
  • Dach to jeden z droższych etapów w budowie domu, więc nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której zaraz po zakończeniu budowy coś trzeba będzie naprawiać lub wymieniać. W myśl zasady, że nie stać nas na kupowanie produktów kiepskiej jakości, unikajmy gontów o podejrzanie niskiej cenie, bez dokumentów potwierdzających ich jakość oraz produkowanych przez anonimowe, nie znane na rynku firmy.
Oceń artykuł
4,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Icopal, Tegola

Polecamy Ci również

Zobacz także