Nie ma uniwersalnej zasady doboru tych urządzeń. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i fachowych obliczeń, dlatego nie zaleca się dokonywania wyboru na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem kolektorów lub polecanym dystrybutorem, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Pierwszym krokiem przy doborze kolektorów jest sprecyzowanie,
czy urządzenia te chcemy wykorzystać tylko do ogrzewania wody użytkowej, czy mają wspomagać również centralne ogrzewanie. Przy doborze systemu solarnego bierze się jeszcze pod uwagę: zapotrzebowanie na ciepłą wodę, czyli liczbę domowników oraz ilość ciepłej wody zużywanej średnio przez jednego użytkownika, obecność dużych odbiorników ciepłej wody (np. dużych wanien czy jacuzzi), jak również możliwość skierowania kolektora na południe, kąt nachylenia kolektora, lokalne nasłonecznienie, pracę z drugim źródłem ciepła oraz szczegółowe warunki montażowe.


Montaż
Miejsce montażu i kąt nachylenia kolektora to kluczowe czynniki decydujące o efektywności pracy instalacji. Domy w naszym kraju najczęściej wystawione są na południe. Dzięki temu zazwyczaj nie ma problemu z prawidłowym zamontowaniem kolektorów. Problemem jest natomiast obecność wysokich drzew lub budynków, które mogą zacieniać powierzchnię kolektorów.
Kolektory zazwyczaj instaluje się na dachach, rzadziej na elewacji. Montaż na dachu odbywa się w dwojaki sposób – w połaci dachu (na tej samej zasadzie co okna dachowe, można je z nimi łączyć) lub na pokryciu dachowym (producenci oferują specjalne zestawy montażowe dostosowane do konkretnego typu pokrycia).
W pierwszym przypadku o instalacji solarnej najlepiej pomyśleć w trakcie projektowania czy budowy domu, kiedy na dachu nie ma jeszcze pokrycia. Jednak zdjęcie fragmentu pokrycia, np. dachówki i zamocowanie w tym miejscu kolektorów jest również możliwe.
Wykorzystywane są także konstrukcje wolnostojące – stelaże przestrzenne z możliwością skorygowania kąta nachylenia w kierunku słońca. Rozwiązanie to stosuje się na dachach płaskich, tarasach i na gruncie.
Absorber kolektora odbiera przez cały rok największą ilość energii, gdy jego płaszczyzna skierowana jest na południe.
Odchylenie (do 30°) na wschód lub zachód praktycznie nie ma wpływu na wydajność pracy systemu. Większy wpływ na efektywność pracy instalacji ma kąt nachylenia – chodzi tu o ilość promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię czynną kolektora. Idealny kąt, pod którym powinien być zamontowany kolektor względem poziomu ziemi to 40°. Optymalny mieści się
w granicach 35–45°.
Jeżeli dach jest wykonany pod innym kątem niż zalecany, należy zastosować stelaż, który odchyli kolektor od płaszczyzny dachu do wymaganego kąta. Montaż pionowy (np. na elewacji budynku) może obniżać wydajność pracy nawet o 65%.
Janika
Witam. zalozylam sobie w XI 2010 roku kolektory sloneczne -prozniowe f-my Ulrich . 2 x 24 rury + bojler 300 l. i jestem bardzo zadowolona z tej inwestycji . Nawet teraz zima kiedy sloneczko wychodzi na 4=5 godzi to u mnie na w kranach jest + 45 st. cels. Inwestycja kosztowala mnie 14 tys. zl. zwrot z NFOSi GW otrzymalam juz w kwocie 6200 zl. Tak wiec wydalam niecale 8 tys zl. + 1400 zl.(Bank i podatek) = 9400 zl. ,a tak wydalabym 14 tys. zl. Jesli ktos potzrebuje porady jak to sie zalatwia to dam namiar firmy InstalGaz Poznan (61-8650-601 mail= jl60@o2.pl ) ktora wszystko zalatwila za mnie , goraco polecm .Jak nie teraz to kiedy ? PS Naczytalam sie w necie tyle bzdetow na temat tej inwestycji moraz o f-mie Ulrich ze poczatkowo bylam przerazona , gdyby nie namiary na klientow ( ktorzy juz uzytkuja kolektory od paru lat ) od firmy wykonawczej InstalGaz . ..moi znajomi maja kolektory f-my Wisman i sa bardzo niezadowoleni bo plaskie teraz zima nie grzeja , a wydali 2 razy tyle kasy co ja - wiec nie sugeruj sie reklama i naklejaka ... POZDRAWIAM i GORACO POLECAM JANIKA .
PS teraz dokladam sobie kolektory ( za 10 tys. zl. ) na wspomaganie centralnego ogrzewania bo Fundusz od 17.02.2011r daje kase na wspomaganie centralnego ogrzewania...
Bernadetka25
ja zdecydowałam się na kolektory firmy makroterm, a dodatkowo mam zintegrowane ogrzewanie z turbokominkiem i jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Większość ciepła mam za darmo (a właściwie będzie za darmo jak mi się zwróci za inwestycję za kilka lat. Ale później to będzie czysty zysk). Warto zainwestować w taki zakup. Polecam każdemu
slawek66
Jeśli chodzi o kolektory to zdecydowanie próżniowe i to nie koniecznie te najdroższe .
Ja mam i sobie chwalę.
Polecam firmę z Rybnika 32-4231129
wykonują tanio i solidnie