Kolektory słoneczne coraz częściej widuje się na dachach. Powodów jest kilka: oszczędność energii, świadomość ekologiczna, ponadto coraz bogatsza oferta producentów i bardziej atrakcyjna cena.
Kolektory słoneczne wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania ogrzewania domu, a także podgrzewania wody w basenie. Zastosowanie układu solarnego do podgrzewania wody użytkowej wydaje się najlepszą inwestycją – kosztuje najmniej, a daje największe zyski.
W znacznym stopniu ogranicza się w ten sposób udział konwencjonalnych źródeł energii, wykorzystując energię słońca. Dzięki instalacji solarnej, od kwietnia do października, a czasami nieco dłużej, z ciepłej wody korzysta się praktycznie za darmo. Producenci kolektorów podają,
że w skali roku instalacja solarna pokrywa 60–70% zapotrzebowania na energię do podgrzania wody. Warunkiem jest w tym przypadku regularne korzystanie z ciepłej wody – układ solarny użytkowany nieregularnie (np. z przerwami tygodniowymi) może prowadzić do przeciążeń termicznych instalacji, co skutkuje obniżeniem żywotności urządzeń i awarii podzespołów.
Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejsze. Inwestycja w zestaw solarny to dzisiaj wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Trudno jest jednak przewidzieć dokładne oszczędności i czas zwrotu kosztów tej inwestycji. Zużycie wody, ceny energii, a nawet stopień nasłonecznienia w kolejnych latach ulegają zmianom. Logiczne wydaje się, że im większe jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, tym większe są oszczędności i szybciej nastąpi zwrot kosztów urządzenia. Poza tym ceny zestawów solarnych spadają, w odróżnieniu do rosnących cen popularnych nośników energii, tj. gazu, prądu, węgla czy oleju opałowego. Zakłada się, że zwrot kosztów inwestycji w kolektory wynosi od kilku do kilkunastu lat, najczęściej jest to 5–7 lat.
Rodzaje kolektorów
Kolektory płaskie Absorbują promienie słoneczne powłoką wykonaną z blachy miedzianej. Jest
to absorber pokryty warstwą absorbującą, np. czarnym chromem lub tlenkiem tytanu (rozwiązanie bardziej zaawansowane technologicznie). Do spodniej części absorbera przymocowane są miedziane kanały, w których przepływa czynnik grzewczy. Transportuje on ciepło od absorbera do spiralnego wymiennika ciepła w zbiorniku, który oddaje ciepło wodzie instalacji grzewczej. Spodnia część absorbera ma warstwę izolacji zmniejszającą straty ciepła, zaś wierzchnia pokryta jest szybą ze szkła hartowanego.
Kolektory rurowe (próżniowe) Zbudowane są z podwójnych, kilkunastu lub kilkudziesięciu szklanych rurek, wypełnionych próżnią, która jest świetnym izolatorem – taka budowa eliminuje straty ciepła. Czynnik grzewczy przepływa przez rurki miedziane przylutowane do absorbera znajdującego się w rurze próżniowej. Odbiór ciepła następuje bezpośrednio z absorbera. Drugi rodzaj to kolektory zbudowane z rur próżniowych, w których znajdują się ciepłowody – rurki cieplne (najnowocześniejsza technologia heat-pipe) z czynnikiem grzewczym zaczynającym przekazywać ciepło przy temp. 150C, a wrzącym przy temp. 25–270C. Gdy rurka się nagrzeje, płyn ten zaczyna parować i kieruje się do kondensatora. Zachodzi tam wymiana ciepła, w wyniku której następuje nagrzanie glikolu, krążącego w instalacji, a para skrapla się i grawitacyjne powraca na dno rurki cieplnej.
Kolektory próżniowe mają zdolność absorbowania nawet rozproszonych promieni słonecznych, są więc wydajniejsze od kolektorów płaskich (nawet do 30%), zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Stosuje się je częściej do wspomagania centralnego ogrzewania. Kolektory tego typu są droższe od modeli płaskich.
Janika
Witam. zalozylam sobie w XI 2010 roku kolektory sloneczne -prozniowe f-my Ulrich . 2 x 24 rury + bojler 300 l. i jestem bardzo zadowolona z tej inwestycji . Nawet teraz zima kiedy sloneczko wychodzi na 4=5 godzi to u mnie na w kranach jest + 45 st. cels. Inwestycja kosztowala mnie 14 tys. zl. zwrot z NFOSi GW otrzymalam juz w kwocie 6200 zl. Tak wiec wydalam niecale 8 tys zl. + 1400 zl.(Bank i podatek) = 9400 zl. ,a tak wydalabym 14 tys. zl. Jesli ktos potzrebuje porady jak to sie zalatwia to dam namiar firmy InstalGaz Poznan (61-8650-601 mail= jl60@o2.pl ) ktora wszystko zalatwila za mnie , goraco polecm .Jak nie teraz to kiedy ? PS Naczytalam sie w necie tyle bzdetow na temat tej inwestycji moraz o f-mie Ulrich ze poczatkowo bylam przerazona , gdyby nie namiary na klientow ( ktorzy juz uzytkuja kolektory od paru lat ) od firmy wykonawczej InstalGaz . ..moi znajomi maja kolektory f-my Wisman i sa bardzo niezadowoleni bo plaskie teraz zima nie grzeja , a wydali 2 razy tyle kasy co ja - wiec nie sugeruj sie reklama i naklejaka ... POZDRAWIAM i GORACO POLECAM JANIKA .
PS teraz dokladam sobie kolektory ( za 10 tys. zl. ) na wspomaganie centralnego ogrzewania bo Fundusz od 17.02.2011r daje kase na wspomaganie centralnego ogrzewania...
Bernadetka25
ja zdecydowałam się na kolektory firmy makroterm, a dodatkowo mam zintegrowane ogrzewanie z turbokominkiem i jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Większość ciepła mam za darmo (a właściwie będzie za darmo jak mi się zwróci za inwestycję za kilka lat. Ale później to będzie czysty zysk). Warto zainwestować w taki zakup. Polecam każdemu
slawek66
Jeśli chodzi o kolektory to zdecydowanie próżniowe i to nie koniecznie te najdroższe .
Ja mam i sobie chwalę.
Polecam firmę z Rybnika 32-4231129
wykonują tanio i solidnie