Porównanie membran dachowych

Paroprzepuszczalne folie dachowe inaczej folie wstępnego krycia są niezbędnym elementem pokrycia dachu. Rosnąca popularność poddaszy użytkowych i rosnące wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej budynków utrwalają pozycję membran na rynku. Zestawienie membran dachowych

układanie membrany dachowejNa dachach skośnych coraz rzadziej stosuje się papy – ich miejsce zajmują membrany dachowe. Najogólniej mówiąc – membrany to folie, które mają zdolność przepuszczania pary wodnej, a jednocześnie są nieprzepuszczalne dla wody w stanie ciekłym, ale także śniegu i kurzu, oraz ograniczają przewiewanie wiatru. W walce o należne miejsce na rynku asortyment ten odnosi znaczące sukcesy i na dobre zadomowił się w świadomości inwestorów. W czym należy dopatrywać się sukcesu membran? W zmianie podejścia budujących do funkcji poddasza, które kiedyś pełniło funkcję strychu i magazynu, a dziś standardowo urządza się na nim dodatkową przestrzeń mieszkalną. Do tego dochodzą jeszcze względy ekonomiczne, ekologiczne i praktyczne z punktu widzenia wykonawstwa.

membrana dachowaWymagające poddasze

Poddasze, na którym chcemy mieszkać musi być niewrażliwe na temperatury działające na zewnątrz. Samo pokrycie nie ochroni nas przed mrozem w zimie i kilkudziesięciostopniowymi upałami latem. W odpowiedzi na takie wymagania na poddasza zawitały termoizolacje. Ze względu na swą elastyczność, niepalność i doskonałe właściwości tłumienia dźwięków najczęściej jest to wełna mineralna. Ma jednak ona kłopotliwą cechę – nawet nieznacznie zawilgocona, traci spory procent swoich własności termoizolacyjnych. Mokra termoizolacja to także wilgotna więźba dachowa, płyty poszycia poddasza oraz straty cennej energii cieplnej. Problemu pozbędziemy się utrudniając parze dostęp do termoizolacji od strony wnętrza (izolacja paroszczelna) oraz zabezpieczając wełnę przed zawilgoceniem na skutek ewentualnych przecieków od strony pokrycia. Zabezpieczenie to do niedawna wykonywano z papy ułożonej na pełnym deskowaniu. Co jednak z wilgocią jaka dostaje się do warstwy wełny mineralnej? Folia paraizolacyjna umieszczona pod termoizolacją nie zawsze wystarczy, a do tego na skutek przeciekania pokrycia woda może dostać się do warstwy ocieplenia. Wilgoć może wniknąć w wełnę i wyparowując trafia na zaporę nie do pokonania – deskowanie pokryte papą. Aby uniknąć wykraplania pary wodnej na granicy wełna mineralna – deskowanie z papą – między wełną a deskowaniem pozostawia się szczelinę wentylacyjną o szerokości kilku centymetrów. Jest to rozwiązanie skuteczne, jednak kłopotliwe w wykonaniu. Kolejna niedogodność to konieczność zmniejszenia grubości wełny mineralnej układanej między krokwiami – 3 cm szczeliny wentylacyjnej oznacza jednocześnie zmniejszenie grubości izolacji o te same 3 cm. To z kolei ma znaczący wpływ na poziom komfortu temperaturowego odczuwanego przez mieszkańców poddasza.

montaż membrany dachowejMembrana – rozwiązanie idealne

W tym właśnie momencie pojawia się rozwiązanie idealne dla dachów skośnym z poddaszem mieszkalnym. Są to folie paroprzepuszczalne, z czasem udoskonalane i charakteryzujące się coraz większymi współczynnikami przepuszczalności pary wodnej, które dziś nazywamy membranami dachowymi. Mają one szereg zalet. Dzięki membranom wyeliminowano konieczność stosowania deskowania, na którym dotychczas tradycyjnie układano papę – oznacza to zredukowanie kosztów, gdyż membrany rozpinamy bezpośrednio na krokwiach, a następnie na krokwie nabijamy kontrłaty i na nie łaty (wcześnie na krokwiach było deskowanie, na to papa, dopiero później kontrłaty, łaty i pokrycie właściwe). Oczywiście jeśli pokrycie tego wymaga (łupek kamienny, gont) zastosowanie deskowania i membrany nie wyklucza się – o ile producent dopuszcza swój produkt do układania na pełnym podłożu. Po drugie – dzięki temu, że membrana przepuszcza parę wodną, nie musimy wykonywać szczeliny wentylacyjnej nad wełną mineralną – tu ocieplenie wsuwamy na całą grubość krokwi a membrana może do niego przylegać bez ryzyka zawilgocenia. Więcej izolacji oznacza większy komfort akustyczny na poddaszu i mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania domu. Kolejny plus zastosowania membrany dachowej zamiast deskowania z papą to oszczędność czasu – nie musimy transportować desek, papy czy dbać o prawidłowe wykonanie szczeliny wentylacyjnej. Znika także problem składowana dużej ilości materiałów na placu budowy.

Jak pracuje membrana

Dach powinien być tak skonstruowany, by zachowując szczelność, nie magazynował pary wodnej. Gdy ta nie zostanie usunięta i zacznie się wykraplać, wilgoć zagraża budynkowi już nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Membrana dachowa jest tak skonstruowana, że potrafi przepuszczać parę wodną w obydwu kierunkach, jednak krople wody są już zbyt duże, by przedostać się przez jej powierzchnię od strony zewnętrznej. Dzięki temu wełna mineralna jest bezpieczna. W przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego, nawiania pod nie śniegu czy deszczu lub przeciekania obróbek blacharskich, woda spłynie po membranie do rynien. Oparta o izolację termiczną membrana będzie także skutecznie stawiała czoło podmuchom wiatru, a wilgotne powietrze zewnętrzne będzie miało utrudniony dostęp do drewnianych elementów konstrukcji nośnej dachu. 
Jak najwyższa paroprzepuszczalność membrany dachowej jest ważna z jednego jeszcze powodu. Para wodna powstaje na poddaszu przez cały rok i cały rok wnika w jego warstwy. Jej skuteczny, efektywny transport poza obręb dachu odbywa się tylko w wybranych miesiącach, gdy panują odpowiednie ku temu temperatury. Czym większą paroprzepuszczalność będzie miała membrana, tym większa pewność, że uzyskamy właściwy bilans transportu pary z poddasza poza obręb dachu.

Co warto wiedzieć o FWK

O jakości membrany dachowej świadczą opisujące ją współczynniki. Wśród nich najważniejsze to Współczynnik Sd i współczynnik paroprzepuszczalności, gramatura, wytrzymałość na działanie słupa wody czy  odporność na niszczące działanie promieniowania UV.

Oceń artykuł
3,33 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także