Porównianie rynien metalowych i PVC

Porównianie rynien metalowych i PVC

Rynny zbierają wodę opadową z połaci dachu i odprowadzają ją do sieci kanalizacji deszczowej lub na teren oddalony od fundamentów. Dzięki nim pod okapem nie wpada nam woda za kołnierz, a dolne partie elewacji są suche.

rynnyPodczas ulewy woda spływająca z połaci dachu może w obrębie okapu zamienić się w mini wodospad. Spadając na grunt przy domu bryzga na elewacje brudną wodą, następnie wsiąka w podłoże, co wpływa na  zwiększenie wilgotności fundamentów. Brak orynnowania na pewno będzie wpływał negatywnie także na trwałość stolarki, np. drzwi balkonowych, które znajdują się nieco powyżej nad poziomem gruntu, nie wspominając już o czystości okien piwnicznych, których mycie po każdym deszczu jest po prostu niemożliwe. Wszystkie tego typu problemy w znacznym stopniu wyeliminujemy montując rynny. Orynnowanie ujarzmi wodę spływającą z dachu, oddali ją od ścian i skieruje do ogrodu bądź częściowo, za pomocą specjalnego rozgałęzienia, do zbiornika przeznaczonego na deszczówkę.
Rynien nie musimy montować w obiektach krytych strzechą lub trzciną, jednak tylko wówczas gdy powierzchnia ich dachów nie jest zbyt duża. Nawet wówczas warto jednak zastanowić się nad rynnami z drewna.

elementy orynnowaniaKonstrukcja orynnowania

Najważniejszym elementem orynnowania, jak sama nazwa wskazuje, są rynny – zróżnicowane pod względem kształtu poziome korytka najczęściej o przekroju półkolistym lub półeliptycznym, prostokątnym lub kwadratowym z zaokrąglonymi krawędziami. Rynny, nawet te z najtwardszego materiału, mogą ulec wygięciu, dlatego aby je przed tym zabezpieczyć, wywija się ich krawędzie - cały element nabiera wówczas sztywności i nie ma niebezpieczeństwa, że ulegnie uszkodzeniu podczas transportu czy montażu. Rynny prowadzone są z lekkim spadkiem w kierunku narożników budynku, dzięki czemu woda nie przelewa się z nich, a przedostaje do rur spustowych. Rynny są też zróżnicowane pod względem średnicy – koliste mogą mieć 7,5 czy 20 cm średnicy, a skrzynkowe np. 10 lub 15 cm.
Orynnowanie, choć na ogół kojarzy się przede wszystkim z rynnami, to o wiele bardziej złożony system składający się m.in. z rewizji, obejm, rur spustowych, zaślepek, lejów, siatek, łapaczy wody. I tak np. siatki pozwalają zatrzymać gałęzie i liście, które mogłyby zapchać rynnę, a dzięki łapaczom wody napełnimy zbiorniki na deszczówkę. Na szczęście liczący się w tej branży producenci oferują kompletne systemy rynnowe.
Rury spustowe to pionowe odcinki przewodów o przekroju zamkniętym – zwykle okrągłym lub prostokątnym. Ich zadaniem jest zbieranie wody z rynien i odprowadzenie jej na teren położony w pewnej odległości od budynku.
wylewka rynnyOdpływy to elementy systemu rynnowego, które umożliwiają przejście rynien w rury spustowe. Można wyróżnić odpływy przelotowe, zwane sztucerami, lub końcowe umieszczane na narożnikach budynków.
Wylewki umownie traktowane są jako element kończący system rynnowy. Mogą one być włączone do systemu kanalizacji deszczowej bądź znajdować się nad gruntem.
Łączniki do rynien – zwykłe, uszczelkowe i korekcyjne – umożliwiają wykonanie połączeń z dylatacjami (czyli wymaganymi między rynnami odstępami).
Narożniki umożliwiają natomiast połączenie rynien w narożnikach budynków. Kolanka, trójniki, redukcje, mufy i mufy redukcyjne spełniają funkcję łączników rur spustowych. Dzięki mufom redukcyjnym rury spustowe spina się z odpływami o różnej średnicy.
Kolanka zmieniają kierunek rur, natomiast trójniki umożliwiają włączenie do nich dodatkowego wyposażenia.
Rynajzy (można je dopasować do kształtu dachu i wymaganego spadku rynien), rynhaki i obejmy służą do przytwierdzenia rynien i rur spustowych do dachów i ścian.
Zadaniem rewizji, zwanej często po prostu czyszczakiem, jest umożliwienie czyszczenia rur spustowych.
Orynnowanie można wyposażyć również w dodatkowe elementy, m.in. w sitko, które będzie zatrzymywać zanieczyszczenia, czy instalację antyoblodzeniową – ułożona w rynnach zapobiega zamarzaniu w nich wody, co może znacznie obciążyć rynny, a nawet doprowadzić do ich obrywania.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także