Praca dla dekarza. Gdzie szukać zleceń i inwestycji

0
Dachy
Zapotrzebowanie na pracę dekarzy jest duże. Nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale też prac remontowych.

W branży dekarskiej, jak rzadko w której sprawdza się powiedzenie, że to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy.

Zapotrzebowanie na usługi dekarskie, zwłaszcza wymagające określonych, specjalistycznych umiejętności (na przykład modernizacji dachów na zabytkowych obiektach czy budynkach sakralnych) jest tak duże, że ekipy dekarskie nie muszą właściwie walczyć o zlecenia.

Pamiętaj o: Ubezpieczeniach dla dekarzy

Dekarze poszukiwani

W większości regionów ofert i zleceń jest tyle, że firmy dekarskie nie muszą szukać zleceń poza miejscem zamieszkania pracowników, bowiem pracy na miejscu jest pod dostatkiem. Oferty płyną od prywatnych inwestorów, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, związków wyznaniowych i wreszcie samorządów. Dość powiedzieć, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca w popularnym serwisie publikującym informacje o przetargach i zleceniach pojawiło się 270 ogłoszeń z propozycjami dla firm dekarskich. Każda, nawet niewielka firma z branży mogła znaleźć coś dla siebie, oferty dotyczyły bowiem drobnych prac typu remont dachu kamienicy a sięgały kompleksowych modernizacji budynków i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.

Dekarza przyjmę od zaraz

– Brakuje ludzi do pracy, bo firmy mogłyby wykonywać więcej zleceń. Niedawno robiliśmy sondę wśród naszych członków dotyczącą zapotrzebowania na pracowników. Każdy z zakładów na „dzień dobry” zadeklarował, że z marszu wziąłby do pracy minimum dwóch ludzi z tytułem mistrzowskim. Oczywiście później życie zweryfikowałoby przydatność nowych pracowników, ale chodzi o deklaracje. Przy założeniu, że nasz oddział zrzesza 80 firm, mamy zapotrzebowanie na 160 osób – tyle są w stanie przyjąć od razu do pracy firmy z regionu. To również pokazuje, ile więcej zleceń można byłoby wykonać z większym składem osobowym – uważa Ryszard Piwowski, prezes oddziału kujawsko-pomorskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Podpowiadamy: Gdzie dekarz może i powinien zdobywać wiedzę praktyczną

Praca dla dekarzy za granicą

To z kolei tłumaczy, dlaczego większość firm dekarskich, zwłaszcza z centralnej i wschodniej Polski niespecjalnie zainteresowana jest wykonywaniem zleceń za granicą. Ludzi do pracy jest zbyt mało nawet do tego, by realizować zlecenia w kraju. Na to nakładają się jeszcze trudności z komunikowaniem się w językach obcych i lokalne przepisy, które utrudniają wejście na europejski rynek.

– Dekarze we Francji czy Niemczech też są solidni, widzimy ich na mistrzostwach świata dekarzy. Panuje jednak uzasadniona opinia, że polscy dekarze są najbardziej wszechstronni i chętnie się uczą – twierdzi Ryszard Piwowski. – Jeśli chodzi o ograniczenia, to na przykład na rynku niemieckim działalność w branży dekarskiej założyć może tylko osoba z tytułem mistrza.

Nierzadko strona polska jest proszona o potwierdzenie umiejętności i solidności takiej firmy, a prośby tego typu wpływają do siedziby PSD dość często. W niektórych wypadkach trzeba również nostryfikować kwalifikacje zawodowe na miejscowych rynkach. To, a także duża liczba zleceń w Polsce, odstrasza firmy dekarskie przed większym zaangażowaniem się na zagranicznych rynkach.

Część ekip dekarskich angażuje się jednak w większe projekty budowlane jako podwykonawcy, wtedy wszystkie kwestie administracyjne i organizacyjne spoczywają w większości na liderze kontraktu, z którym dekarze współpracują.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także