Preparaty do zabezpieczenia eternitu

Rok 2032 ma być już rokiem Polski wolnej od azbestu. Do tego czasu jednak powierzchnie, które się do tego jeszcze nadają, należy zabezpieczyć przed pyleniem lub zdemontować.

Demontaż eternitu to kosztowne przedsięwzięcie i nie każde gospodarstwo domowe na nie stać. Płyta acekolowa i eternit, które nie posiadają widocznych oznak starości, nie są popękane, nie mają naruszonej ciągłości struktury powinno się odpowiednio zabezpieczyć.

Do tego celu służy specjalny Impregnat do eternitu i farba o nazwie As-Lak firmy Aksil. Zadaniem impregnatu, którego zastosowanie jest niezbędne, jest zwiększenie przyczepności farby. As-Lak dzięki unikalnej kompozycji składników, a zwłaszcza obecności czynnika silikonowego zapobiega nasiąkaniu eternitu (płyty acekolowej) wodą, a tym samym zapobiega jego rozsadzaniu w niskich temperaturach. Wydłuża to żywotność samego podłoża i gwarantuje trwałość renowacji. Zarówno impregnat, jak i farba to środki wodorozcieńczalne.

Przed przystąpieniem do renowacji eternitu lub płyt acekolowych należy zwrócić uwagę na stan techniczny podłoża. Po dokonaniu oceny podłoża trzeba je dokładnie oczyścić wodą z detergentem, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej lub też szczotki, następnie spłukać czystą wodą i dokładnie osuszyć. Kolejny krok to wtarcie (pędzlem lub tamponem) impregnatu w całą powierzchnię przeznaczoną do renowacji. Po jego przeschnięciu powierzchnię maluje się dwukrotnie farbą As-Lak. Do pierwszego malowania zaleca się rozcieńczyć farbę wodą (2 części farby na 1 część wody, a w przypadku bardzo spoistego podłoża – 3 części farby na 1 część wody).
Zastosowanie się do wszystkich wskazówek dotyczących malowania i przygotowania powierzchni daje gwarancję uzyskania powłoki podnoszącej walory estetyczne dachu czy elewacji, jak i stanowiącej skuteczną ochronę przed pyleniem azbestowych włókien szkodliwych dla zdrowia.
Trzeba pamiętać, że czyścić i malować eternit mogą tylko wyspecjalizowane firmy.

preparat do zabezpieczenia eternituWydajność

  • Farba As-lak z 1 l: 7-8 m²
  • Impregnat z 1 l: 7-8 m²

Do zabezpieczenia 1 m² eternitu potrzebne są:

  • Farba As-lak (l): 0,25
  • Impregnat (l): 0,125
Oceń artykuł
3,59 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Aksil

Polecamy Ci również

Zobacz także