Problemy z wentylacją naturalną

Problemy z wentylacją naturalną
Problem z wiatrem polega na tym, że może on spowodować powstanie takiego rozkładu ciśnienia, że powietrze zamiast płynąć w kierunku wylotu kanału wentylacyjnego, będzie "wpychane" do pomieszczenia. Takie warunki mogą powstać w dwóch sytuacjach - kiedy budynek jest niekorzystnie położony w strefie silnych i zmiennych wiatrów lub wtedy, kiedy za budynkiem wyższym od strony naporu wiatru stoi budynek niższy. Wówczas wiatr, aby ominąć przeszkodę, napiera na budynek niższy.
wywietrznik grawitacyjnyJak rozwiązać ten problem? Należy wykorzystać siłę wiatru poprzez zamocowanie wywietrznika grawitacyjnego. Urządzenie to, dzięki swej budowie wytwarza podciśnienie wspomagające ciąg grawitacyjny w kanale wentylacyjnym. W przypadku naporu wiatru, żaluzje wywietrznika wykorzystują jego siłę do wytworzenia jeszcze bardziej skutecznego podciśnienia.

W żadnym przypadku nie wolno zatykać kratki wentylacyjnej! Wówczas nie tylko pozbawiamy się właściwej wentylacji, ale też (jeśli w pomieszczeniu jest urządzenie spalające) narażamy się na zgaszenie jego płomienia lub zatrucie spalinami.
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Źródło: Uniwersal

Polecamy Ci również

Zobacz także