Profesjonalizm w środowisku dekarskim

24 lipca odbyło się największe święto dekarskie w ciągu ostatnich kilku lat. W ramach obchodów pierwszego w kraju Dnia Dekarza, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, odbyła się międzynarodowa dyskusja na temat profesjonalizmu w branży.

Profesjonalizm w środowisku dekarskim - zdjęcie 1Pierwszy Dzień Dekarza odbył się w przeddzień dnia patrona polskich dekarzy – św. Jakuba. Obchody zostały zdominowane przez tematykę dotyczącą zapewnienia odpowiedniej rangi zawodu dekarza i wysokiej jakości usług. W dniu poprzedzającym właściwe obchody odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono rozpoczęcie starań o certyfikację uprawnień do wykonywania zawodu dekarskiego. „Polscy inwestorzy często nie mają gwarancji odpowiedniego wykonawstwa. Popełniają błędy, zatrudniając bardzo tanie, a w rezultacie nieprofesjonalne ekipy dekarskie. A niepoprawnie wykonany dach wymaga kosztownych poprawek” – mówił Wojciech Gątkiewicz, Prezes Braas Polska i RuppCeramika – „sytuacja z pewnością wymaga podjęcia kroków zmierzających do zapewnienia odpowiedniego poziomu usług. Uprawnienia dekarzy powinny być potwierdzane w sposób obiektywny, zgodnie z jakimiś ustawowymi standardami. Na braku takich uregulowań prawnych tracą bowiem zarówno producenci, jak i rozczarowani posiadacze źle ułożonych dachów.” Polskie Stowarzyszenie Dekarzy od lat działa na rzecz przywrócenia w Polsce dobrych tradycji rzemieślniczych. Organizacja rozpoczyna ponadto starania, aby działalność gospodarczą w dekarstwie mogły prowadzić wyłącznie osoby wykwalifikowane, z praktyką potwierdzoną egzaminem państwowym.

Profesjonalizm w środowisku dekarskim - zdjęcie 2W dyskusji na temat profesjonalizmu w środowisku dekarskim wzięli udział także przedstawiciele organizacji skupiających dekarzy za granicą: IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarska), ZVDH (Niemiecki Związek Dekarzy), IMSZ (Węgierskie Stowarzyszenie Dekarzy), Cechu Dekarzy, Blacharzy i Cieśli z Czech, Cechu Dekarzy ze Słowacji oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Po konferencji odbył się pokaz prawidłowego wykonania dachu. Tematyka działań na rzecz prestiżu zawodu dekarza przeniosła się na kolejny dzień, podczas którego odbyły się pierwsze w naszym kraju obchody Dnia Dekarza. W uroczystości uczestniczyło prawie 500 osób.

Najważniejszym elementem imprezy było przyjęcie PSD w szeregi członków Międzynarodowej Federacji Dekarskiej (IFD).

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Braas Polska, RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także