W dniach 24-25 listopada 2004 roku w Ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni k/Radomia, odbyła się konferencja inaugurująca działalność fundacji "Teraz Drewno" Fundacja Promocji Drewna z udziałem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, przedstawicieli tartaków, producentów płyt drewnopochodnych, okien i drzwi, mebli, programów ogrodowych, maszyn do obróbki drewna oraz naukowców.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prezentacji pana Pertti Hämäläinena, twórcy i pierwszego prezesa Wood Focus - fińskiej organizacji promocji drewna. Fiński gość przedstawił nie tylko historię promocji drewna w Finlandii, ale także efekty jakie ta promocja przyniosła dla kraju i całej jego gospodarki. Kierunkiem najbardziej rozwojowym mającym wpływ na wzrost zużycia drewna jest budownictwo. Przykłady budownictwa drewnianego - od domów jednorodzinnych po wielokondygnacyjne, użyteczności publicznej oraz konstrukcje wielowymiarowe podczas konferencji przedstawił dr Markku Karjalainen z Uniwersytetu w Oulu, Finlandia.
Podczas konferencji fundatorzy - Małgorzata Dutkiewicz i Wojciech Nitka - zaprezentowali propozycje programu działań na pierwsze dwa lata - 2005 i 2006. Pierwszy rok będzie rokiem organizacyjnym, z pierwszymi działaniami promocyjnymi skierowanymi w kierunku zmiany stosunku naszego społeczeństwa do drewna. Stąd główny kierunek promocji skierowany zostanie do studentów, projektantów oraz konsumentów. W planach Fundacji jest ogłoszenie roku 2006 Rokiem Drewna w Polsce. Szersze informacje o działalności Fundacji i proponowanych projektach można uzyskać na stronach internetowych - www.drewno.org.
Polska należy do czołówki krajów europejskich pod względem zalesienia, jednakże spożycie drewna w kraju jest drastycznie niskie i wynosi zaledwie 0,07 m3/mieszkańca, podczas gdy w Europie zachodniej wskaźnik ten wynosi 0,26 m3, a w Finlandii aż 1 m3. Przez całe lata uczono nas, że lasy należy chronić, ale przecież nie oznacza to, że nie należy z nich czerpać czy też ograniczać wykorzystanie drewna. Dlatego tak ważna jest zmiana świadomości i rozpowszechnienie tego surowca przy przestrzeganiu zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Rola drewna w zmniejszaniu efektu cieplarnianego, jego zalety (wytrzymałość, lekkość, trwałość) oraz walory estetyczne powinny być przedmiotem szeroko zakrojonej kampanii reklamowej i edukacyjnej. Niestety brak krajowych wymagań dla budownictwa drewnianego, odpowiednich narzędzi do dyspozycji architektów wpływa na zły odbiór budownictwa drewnianego w naszym kraju. Stąd drewno, a w szczególności budownictwo drewniane wymaga szerokiej promocji.
W ostatnich latach w całej Europie powstało szereg organizacji zajmujących się promocja drewna, by wymienić tylko: Nordic Timber Council, "wood. for good" Wlk. Brytania, proHolz Austria, Holzabsatzfinds Niemcy, EMT Estonia, CNDB Francja, HWZ Szwajcaria, Centrum Hout Holandia. Europejska konfederacja przemysłu drzewnego Cei-Bois przy wsparciu Unii Europejskiej i powyżej wymienionych organizacji realizuje program pod nazwą Road Map 2010, którego celem jest wzrost konsumpcji drewna w Europie (do 0,4 m3/mieszkańca) poprzez właśnie rozwój budownictwa.
Konieczność powołania organizacji zajmującej się szeroką promocją drewna w Polsce i współpraca z organizacjami europejskimi została poparta przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, w której imieniu wystąpił Zastępca Dyrektora Generalnego Tomasz Wójcik deklarując wsparcie finansowe. Uczestnicy konferencji wzięli aktywny udział w dyskusji poruszając kwestie współfinansowania działań Fundacji przez przemysł, istotnych kwestii programowych i celów. Na koniec została powołana Rada Fundacji, która będzie nadzorowała i wspierała prace Fundacji. W skład pierwszej Rady Fundacji weszli:
1. Tomasz Marciniak, właściciel PPH Kaszub - Przewodniczący Rady
2. Roman Lewandowski, Prezes Zarządu Tor-Pal Sp. z o.o.
3. Ludwik Olczyk , właściciel Tartak "Olczyk"
4. Stanisław Rosiak, Prezes Zarządu Stolbud Włoszczowa SA
5. Sławomir Sopek, właściciel PH Sopexim
6. Tadeusz Słonina, Członek Zarządu Hardex SA
7. Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych