Przeciekanie dachu - przyczyny i naprawa

Przeciekanie dachu - przyczyny i naprawa

Na każdym dachu są newralgiczne miejsca wyjątkowo podatne na przecieki. Powinny być one uszczelnione obróbkami blacharskimi oraz specjalistycznymi taśmami, klejami lub masami dekarskimi.

Z pewnością swoistym testem szczelności połaci jest zalegający śnieg i obfite deszcze. Pamiętajmy, że woda może przeniknąć nawet w najmniejsze szczeliny, a tym samym zdemaskować wszelkie błędy popełnione przez ekipę dekarską. Przyczyn przecieków może być wiele. Najczęstsze to: nieprawidłowo ułożone pokrycie, źle wykonane lub zamontowane obróbki blacharskie oraz uszkodzone folie dachowe, a także niewłaściwie uszczelnione okna dachowe czy wyłazy.

Zlokalizuj przeciek

Często się zdarza, że o jakiejś nieszczelności połaci dowiadujemy się dopiero, kiedy woda zaczyna kapać nam na głowę. Warto jednak być czujnym i już wcześniej zwrócić uwagę na takie sygnały jak: wilgoć i pleśń wokół kominów, kratek wentylacyjnych oraz świetlików dachowych. Wskazują one jednoznacznie, że dach jest nieszczelny lub uszkodzony.
Określając miejsce przecieku, nie sugerujmy się tylko położeniem mokrej plamy na suficie, ponieważ dziura w dachu wcale nie musi znajdować się w tym, samym miejscu. Chcąc dokładnie zlokalizować przeciek, należy starannie obejrzeć pokrycie. Dobrym sposobem jest odnalezienie tego punktu bezpośrednio na strychu, po wewnętrznej stornie. Najlepiej w pierwszej kolejności sprawdzić newralgiczne punkty połaci, czyli wszelkie załamania, połączenia połaci, wokół kominów, lukarn oraz okien połaciowych.

folia dachowa pod pokryciemSprawdź, czy membrana jest uszkodzona

Z racji kąta nachylenia, dachy o spadku powyżej 30° szybciej odprowadzają wodę i śnieg, dlatego też są w mniejszym stopniu narażone na przeciekanie. Z kolei na dachach o małym spadku połaci, zalegający śnieg może przedostać się pod folię wstępnego krycia. W przypadku, gdy okaże się, że membrana jest porwana lub zawinięta, woda będzie wnikać pod wstępne krycie, a następnie zawilgoci kolejne warstwy. Wbrew pozorom uszkodzenia folii dachowej zdarzają się dosyć często i mogą spowodować poważne szkody w strukturze dachu. Dziury mogą powstać zarówno w wyniku rozerwania membrany przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia, jak i podczas montażu lub transportu.

- Pamiętajmy, aby nie bagatelizować nawet małych, drobnych dziurek, ponieważ w przyszłości mogą się one przełożyć na poważne problemy z dachem. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek uszkodzenia koniecznie musimy je jak najszybciej zreperować. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po specjalistyczną taśmę naprawczą do klejenia foli, która zapewni trwałe połączenia. Do najbardziej niebezpiecznych należą małe i słabo widoczne dziury, które powstają w wyniku wypalenia przez popiół spadający z papierosów. Dlatego też na dachu powinien obowiązywać zakaz palenia. Jeśli jednak, z jakichś przyczyn uszkodzenia nie zostały usunięte, połać może zacząć przeciekać już po pierwszym deszczu. Wtedy również musimy sklejać folię specjalistyczną taśmą. Przed przystąpieniem do naprawy i zastosowaniem taśmy, należy starannie oczyścić powierzchnię - radzi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

prawidłowo wykonany koszCo się dzieje w koszu dachowym?

Kosze dachowe wymagają bardzo starannego wykonania i uszczelnienia, ponieważ podczas deszczu spływa do nich woda z połaci, zaś zimą zalega śnieg. – Częstą przyczyną przecieków w tym miejscu jest zbyt wąska obróbka, która nie zachodzi pod pokrycie na odpowiednią głębokość. Wtedy woda przedostaje się pod dach. Większość takich błędów wykonawczych można naprawić odpowiednio zaginając brzegi obróbki do góry. Aby dodatkowo zabezpieczyć te miejsca należy między pokryciem a obróbką umieścić uszczelki. W wypadku, gdy przyczyną przeciekania jest zalegający w koszach śnieg, dobrym sposobem będzie ułożenie w nich kabli grzejnych. Zaś całkowita wymiana obróbek koszowych jest już trochę bardziej kłopotliwa, ponieważ wymaga zdjęcia części pokrycia. Na szczęście w przypadku dachówek demontaż jest stosunkowo prosty – mówi Jacek Święty z firmy ISO-BAU uczestnik programu Superdekarz..

Wokół lukarny

Następne newralgiczne miejsce, to styk lukarny z połacią. I tutaj także powodem nieszczelności mogą być zbyt krótkie obróbki na ściankach lukarn. – Obróbki muszą mieć wysokość przynajmniej 10-15 cm. A kiedy na dachu jest kilka lukarn, położonych blisko siebie, to należy je odpowiednio zabezpieczyć blachą. Warto to zrobić, ponieważ zimą między lukarnami mogą gromadzić się duże ilości śniegu, który wolno topnieje.
Korzystnym rozwiązaniem jest także ułożenie wzdłuż nich, na styku z dachem, kabli grzejnych. Ciepło wytwarzane przez kable roztopi zalegający śnieg. Inną przyczyną przecieków przy lukarnach jest niewłaściwe odprowadzenie wody z daszków, które przykrywają lukarnę - bezpośrednio z rynny na połać za lukarną. Tę niedogodność można usunąć w prosty sposób poprzez zdemontowanie rynny na lukarnach. Dzięki temu woda będzie spływać bezpośrednio na dach. Jeszcze lepiej, kiedy wodę z daszków odprowadzamy przed lukarny za pomocą rury spustowej - na znajdującą się poniżej połać dachu
– tłumaczy Superdekarz.

lukarny

obróbka wokół kominaOkolice komina – kolejny newralgiczny punkt połaci

Miejscem, w którym równie często zdarzają się przecieki jest komin. Zazwyczaj przyczyny trzeba szukać w nieprawidłowo wykonanej obróbce komina, która zakrywa szczelinę pomiędzy jego ścianami a pokryciem. Popularne kołnierze z blachy z czasem odkształcają się pod wpływem temperatury. Jeśli na styku tych dwóch elementów nie ma właściwego uszczelnienia, wtedy woda spływa po ścianach komina i przedostaje się pod pokrycie dachowe. Przyczyną przecieków jest też często wykruszony lub wyschnięty uszczelniacz. W takim wypadku należy zakryć dziury nową jego warstwą. – Warto zauważyć, że tego typu problemy wyeliminujemy, jeśli podczas prac nad obróbką kominową zastosujemy nowoczesne taśmy specjalistyczne z warstwami klejącymi. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej obróbki z blachy - mówi Przemysław Skibiński.

Przecieki przy wyłazie dachowym

Zazwyczaj przecieki dachu przy wyłazie dachowym spowodowane są błędami popełnionymi przy montażu oblachowania zewnętrznego, kołnierza uszczelniającego lub uszkodzenie ich elementów. – W przypadku zlokalizowania przecieku przy wyłazie, trzeba sprawdzić, czy zamontowano wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego oraz czy są one prawidłowo z nim połączone. Uszkodzony kołnierz i jego elementy musimy dokupić i wymienić na nowe. Przyczyną przecieków może być też niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, które powoduje przemarzanie. W celu naprawy trzeba wyciąć obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i ułożyć dodatkowe ocieplenie między ościeżnicą a krokwiami – radzi Przemysław Skibiński.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Aby uniknąć poważnych kłopotów z dachem warto przeprowadzać jego sezonowe przeglądy. Jeśli wykryjemy jakieś usterki, najlepiej zwrócić się do sprawdzonej ekipy fachowców, która kładła dach i zna jego specyfikę. Warto pamiętać, że cykliczne kontrole połaci i eliminacja usterek, sprawi że dach będzie nam służył przez długie lata.

Oceń artykuł
3,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Braas

Zdjęcia: Braas, Kloeber

Polecamy Ci również

Zobacz także