Przegląd Dachowy 54 - zapraszamy do lektury

0
Przegląd Dachowy 54
Zapraszamy do lektury Przeglądu Dachowego nr 54.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Dachowego e-dach.pl.

I przyszła (nie)chciana jesień. Oby jak najdłużej była pogodna, choć pluchy i deszczu i tak nie unikniemy. Dlatego zadbajmy o stan naszych rynien i dachu, a także – własne zdrowie i samopoczucie. Upewnijmy się, czy nasz dach jest przygotowany do zimy, bo na ewentualny remont nie zostało zbyt wiele czasu. Pomyślmy też, czy nasze poddasze jest wystarczająco ciepłe i stwarza zdrowe warunki do mieszkania. Często zdarza się, że obawiając się strat ciepła, rezygnujemy z wentylacji pomieszczeń. A to duży błąd, skutkujący problemami z wilgocią, a w konsekwencji – chorobotwórczymi grzybami i pleśniami. Jeśli chcemy, żeby poddasze (i reszta domu), były ciepłe, zadbajmy o dobre ocieplenie i energooszczędne okna. Ale nie zapominajmy również o tym, że dla zdrowia – naszego i naszego domu, potrzebny jest odpowiedni mikroklimat. Zdrowe i ciepłe poddasze to jeden z tematów tego numeru, ale jest ich znacznie więcej. Mamy nadzieję, że uznacie je za ciekawe. Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści

04 Co oferuje rynek
Prezentujemy ciekawe produkty: akumulatorową pilarkę ukośną, polimerobitumiczną papę zgrzewalną, termoizolacyjne okno wyłazowe, okna dachowe.

06 Przygotuj się na zmiany
Od stycznia 2017 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące energooszczędności budynków. Piszemy, jak zmienią się wymogi dotyczące izolacji termicznej elementów dachu i poddasza.

08 Czas na remont dachu?
Czy na dach wymaga remontu? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Podpowiadamy też od czego zacząć prace i jakie są wymagane formalności.

12 Nie daj się wichurze
Porywisty wiatr to duże zagrożenie dla dachu. Podpowiadamy, jak zbudować dach, który będzie odporny na wiatr.

16 Wiązary kratowe, czyli więźba z fabryki
Co to są wiązary kratowe, jak powstają i jakie mają zastosowanie? Wyjaśniamy.

20 Czym ocieplić dach i poddasze?
Ocieplenie dachu i poddasza ma decydujący wpływ na komfort termiczny domu. Do wyboru mamy kilka różnych materiałów termoizolacyjnych – wyjaśniamy, jakie są ich właściwości i parametry techniczne.

24 Wybór folii
Folie wstępnego krycia to element poszycia dachu, coraz częściej zastępujący tradycyjną papę na deskowaniu. Podpowiadamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając folię wstępnego krycia.

28 Mały format – duże możliwości

Płytki włóknocementowe, łupek kamienny, gont drewniany, dachówki ceramiczne i cementowe – te pokrycia różni materiał, z jakiego są wykonane, ale ich wspólną cechą jest mały format elementów. Daje to ciekawe możliwości zastosowania takich pokryć.

32 Zasady montażu blachodachówki panelowej
Blachodachówka w panelach jest dobrą alternatywą dla arkuszy w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach. Podpowiadamy, jak układać to pokrycie.

36 Czym zastąpić eternit?
Na dachach wielu polskich domów wciąż występuje azbest – równie trwały, co szkodliwy dla zdrowia. W jego pozbyciu się pomagają specjalistyczne firmy oraz dofinansowania dostępne w wielu gminach. Piszemy, jakie pokrycie zastosować zamiast eternitu.

38 Rodzaje systemów kominowych
Wybór systemu kominowego zależy od jego przeznaczenia i specyfiki pracy. Przybliżamy rodzaje systemów kominowych.

40 Uwaga na czad!
Czad, czyli tlenek węgla jest nazywany cichym zabójcą. Do zatruć dochodzi często z naszej winy. Piszemy, co robić, żeby uniknąć niebezpieczeństwa.  

42 Jak zamontować rynny kwadratowe?
Rynny kwadratowe są coraz bardziej popularne i mają wiele zalet. Wyjaśniamy, jak je zamontować.

44 Osłoń okna przed zimą
Czy wiesz, że rolety mogą ograniczyć straty ciepła przez okna? Dowiedz się jak wybrać rolety o właściwościach termoizolacyjnych.

45 Wybieramy okna dachowe
Wybierając okna dachowe powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na ich parametry techniczne, jak i specyfikę pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Podpowiadamy jakie okna wybrać do łazienki i kuchni, sypialni, salonu, czy pokoju dziecka.

48 Ciepłe poddasze
Jak sprawić, żeby poddasze było ciepłe i zdrowe, ale jego ogrzewanie nie pochłaniało majątku? Trzeba uwzględnić kilka czynników.

52 Wilgoć na poddaszu
Pleśń i grzyby powodują choroby, a ich „wysyp” często pojawia się jesienią i zimą. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje i co powinniśmy robić, żeby uniknąć tego problemu.

54 Kominek na poddaszu
Kominek to zarówno dekoracja, jak i sposób na dogrzanie pomieszczeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając kominek i jakie wymagania musi spełniać nasze poddasze, by montaż kominka był możliwy.

56 Mieszkaj zdrowiej!
To, jak się czujemy, w dużym stopniu zależy od tego, jak mieszkamy. Żeby poprawić ten stan, wcale nie trzeba wydatków, wystarczy kilka zdrowych nawyków. Przestawiamy pięć prostych sposobów, żeby mieszkać zdrowiej, również na poddaszu.

Zapraszamy do lektury – również na własnym telefonie (dzięki aplikacji App Store i Google Play) oraz w internecie. Przegląd Dachowy jest tradycyjnie dostępny także w najlepszych składach dachowych.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także