Przegląd Dachowy 55 - zapraszamy do lektury

0
Przegląd Dachowy 55
Zapraszamy do lektury Przeglądu Dachowego nr 55.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Dachowego e-dach.pl.

Planując budowę domu i dachu, trzeba podjąć wiele decyzji. Coraz większe bogactwo materiałów tylko pozornie ułatwia sprawę, bo wybierać musimy spośród coraz większej liczby rozwiązań. W dodatku rzadko jest tak, że istnieje jeden „jedynie słuszny” wybór. Dlatego podpowiadamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj i kolor pokrycia, piszemy kiedy wybrać sztywne poszycie dachu, a kiedy wystarczy folia wstępnego krycia, porównujemy cechy więźby tradycyjnej i prefabrykowanej, a także zalety i ograniczenia lukarn oraz okien dachowych.
W tym numerze przybliżamy też temat ocieplenia nakrokwiowego dachu z zastosowaniem płyt poliuretanowych. Ocieplenie dachu ważne jest zawsze, ale ze względu na zmieniające się właśnie Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki – to również bardzo aktualny problem. Dlatego piszemy również o tym, jak ocieplić dach, żeby spełniał nowe normy. Życzymy miłego czytania tych i wielu innych artykułów.

 

Spis treści

04 Co oferuje rynek

Prezentujemy ciekawe produkty: kołkarkę DD 40 G/P, okno dachowe FPP-V preSelect², elastomerobitumiczną papę paroizolacyjną, samonośny panel termoizolacyjny do dachów skośnych.

06 Słownik Dekarzy Polskich
Przedstawiamy sylwetki dekarzy: Artur Falkowski, Kamil Muszyński.

08 Jak wybrać pokrycie dachu
Wybór pokrycia dachu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, budując dom. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę.

12 Dachy czterospadowe
Dachy czterospadowe: namiotowe i kopertowe mają swoje zalety, ale też ograniczenia. Przybliżamy te typy dachów.

14 Poszycie pod pokrycie
Pokrycie dachu to nie wszystko. Równie ważne jest poszycie znajdujące się pod nim. Kiedy lepiej stosować sztywne poszycie, a kiedy wystarczy folia wstępnego krycia? Wyjaśniamy.

18 Ocieplenie dachu – nowe Warunki techniczne
Od stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. ocieplenia dachu. Piszemy, jak i czym ocieplać dach, żeby spełniał nowe normy.

20 Ocieplenie nakrokwiowe z płyt poliuretanowych
Ocieplenie nakrokwiowe z płyt poliuretanowych nie jest bardzo popularne, ale ma wiele zalet. Jakich? Polecamy artykuł.

24 Szkodniki więźby dachowej
Więźba dachowa może paść ofiarą różnych szkodników, które powodują jej zniszczenie. Wyjaśniamy co gryzie więźbę i radzimy jak walczyć ze szkodnikami.

26 Więźba tradycyjna, czy prefabrykowana
Do niedawna więźba tradycyjna była jedynym wyborem, jednak coraz większą popularność zdobywa więźba prefabrykowana, czyli wiązary kratowe. Porównujemy obydwa rozwiązania.

29 Wszystkie kolory dachu
Wybór koloru pokrycia może wydawać się drugorzędny. Ale dach jest często nazywany „piątą elewacją”, a jego barwa znacząco wpływa na wygląd domu. W dodatku kolor dachu trudno zmienić – warto więc wybrać go rozważnie.

32 Gont blaszany jak drewniany
Przedstawiamy pokrycie dachowe z blachy, które wyglądem naśladuje tradycyjny drewniany gont.

34 Dach w wiórów drewnianych
Wióry drewniane, najczęściej osikowe, to ciekawe pokrycie dachu. Sprawdź, do jakich domów pasuje i jaka jest specyfika tego pokrycia.

36 Kominki dachowe
Kominki dachowe wspomagają wentylację pomieszczeń. Prezentujemy ich typy i piszemy kiedy i jak należy je montować.

38 Mamy przeciek?
Zdarza się, że pomimo na pozór szczelnego pokrycia, dach przecieka. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i co z tym zrobić.

40 Dach i rynny zimą
Zima – śnieg i mróz to wyzwanie dla dachu i systemu rynnowego. Dlatego warto zadbać o akcesoria, które ułatwią przetrwanie zimy w dobrym stanie.

44 Lukarna, czy okno dachowe
Planując poddasze mieszkalne, musimy zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego. Pomogą nam w tym lukarny oraz okna dachowe.

48 Montaż i obróbka okna dachowego
Montaż okna dachowego nie jest bardzo skomplikowany, ale musi być wykonany starannie i zgodnie z zasadami. Trzeba również zadbać o estetyczną obróbkę od wewnątrz.

50 Podłoga na poddaszu
Podłogę na poddaszu można wykonać na kilka sposobów. Wiele zależy od rodzaju stropu. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

52 „Podłogówka” na poddaszu
Czy ogrzewanie podłogowe na poddaszu to dobry pomysł? I co trzeba uwzględnić decydując się na „podłogówkę” na poddaszu?

54 Ściana kolankowa
Ściana kolankowa w dużym stopniu wpływa na to, jaka będzie wysokość pomieszczeń na poddaszu i na ile funkcjonalnie będzie można je urządzić. Dowiedz się z czego i jak zbudować ściankę kolankową.

56 Ścianka kolankowa w praktyce
Prezentujemy przykłady wykorzystania poddasza w zależności od wysokości ścianki kolankowej.

Zapraszamy do lektury – również na własnym telefonie (dzięki aplikacji App Store i Google Play) oraz w internecie. Przegląd Dachowy jest tradycyjnie dostępny także w najlepszych składach dachowych.

Przegląd Dachowy 55 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 1Przegląd Dachowy 55 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 2Przegląd Dachowy 55 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 3Przegląd Dachowy 55 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 4

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także