Przegląd Dachowy 56 - zapraszamy do lektury

0
Przegląd Dachowy 56

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Dachowego e-dach.pl.

Budowa dachu to trudna i wymagająca sztuka. Dlatego to zadanie trzeba powierzać fachowcom – dekarzom. A to zawód z tradycją, ale i przyszłością. W dodatku cieszący się większym popytem niż podażą, bo to coraz częściej praca szuka dekarza, niż odwrotnie. Do zdobycia tego zawodu potrzeba lat nauki i praktyki, ale w profesjonalne kształcenie warto zainwestować. Opłaci się to nam wszystkim – i fachowcom niemartwiącym się o pracę i zarobek, i inwestorom pewnym, że ich dach zbudowany jest solidnie i zgodnie ze sztuką. Jak zdobyć zawód dekarza, gdzie rozwijać wiedzę i o co koniecznie zadbać (bezpieczeństwo!) radzimy na stronach 8-14.

Ponadto przybliżamy m.in. temat pokryć z blachy, czyli blachodachówkę oraz blachę płaską układaną na rąbek. A także radzimy, na co zwracać uwagę przy montażu niezwykle modnej dachówki płaskiej. To tylko niektóre tematy numeru. Mamy nadzieję, że okażą się interesujące. Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści

04 Co oferuje rynek
Prezentujemy ciekawe produkty: wyrzynarkę P1cc; dyfuzyjną, bitumiczną papę podkładową; okno dachowe FTP-V U4; poliuretanowe płyty termoizolacyjne.

06 Słownik Dekarzy Polskich
Przedstawiamy sylwetkę dekarza: Ryszard Piwowski

08 Jak zostać dekarzem
Istnieje kilka ścieżek do zdobycia zawodu dekarza – przedstawiamy możliwości.

10 Wiedza praktyczna dla dekarzy
Bycie dekarzem wymaga wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim – praktycznej. Podpowiadamy, gdzie i jak zdobywać doświadczenie.

11 Praca dla dekarza
W branży dekarskiej częściej praca szuka dekarza, niż odwrotnie. Perspektywy pracy w kraju i za granicą.

12 Odzież BHP dla dekarzy
Odzież powinna zapewniać wygodną i bezpieczną pracę. Przedstawiamy wyposażenie dla dekarza.

13 Ubezpieczenia dla dekarzy
Prace na dachu są obarczone dużym ryzykiem, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu.

15 Windą na dach
Windy dekarskie to urządzenia ciągle niezbyt popularne, ale bardzo praktyczne. Poznajcie ich możliwości.

18 Dach zielony bez tajemnic
Dachy zielone mają wiele zalet. Poznajcie typy i budowę dachów zielonych.

20 Dlaczego membrana dachowa jest ważna
Często elementy niewidoczne są niedoceniane. Tak bywa z membraną dachową – ważnym elementem dachu domu z poddaszem użytkowym.

24 Dach bez mostków termicznych
Niestety zdarza się, że nawet ocieplony dach generuje duże straty ciepła. Przyczyną mogą być mostki termiczne. Radzimy, jak ich uniknąć.

27 Pokrycie z gwarancją. Ale jaką?
Pokrycia dachowe różnią się trwałością i czasem gwarancji, jakiej udzielają ich producenci. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

30 Blacha jak dachówka
Blachodachówka to obecnie jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Poznaj jej zalety i ograniczenia.

32 Blacha na rąbek stojący
Łączenie blachy płaskiej na tzw. rąbek to jedna z tradycyjnych technik krycia dachu. Sprawdza się i dziś, a w dodatku przybiera nowe formy.

34 Zasady montażu dachówki płaskiej
Dachówka płaska to modne pokrycie. Ale żeby pięknie wyglądała, musi być dobrze ułożona. A to trudniejsze niż przy dachówce falistej.

38 Wybieramy rynny: kształty i materiały
W przypadku rynien nie ma lepszych i gorszych materiałów. Są tylko lepiej lub gorzej dopasowane do naszych potrzeb (i możliwości finansowych). Przedstawiamy krótką charakterystykę materiałów na orynnowanie.

40 Co wpływa na koszt orynnowania
Cena jest ważnym elementem wyboru orynnowania. Dlatego warto wiedzieć, jakie elementy wziąć pod uwagę, szacując koszty orynnowania.

42 Budujemy komin systemowy
Gotowe kominy nie są skomplikowane w budowie, jednak trzeba wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo. Podpowiadamy.

44 Osłoń okna na poddaszu
Kiedy nadmiar słońca zaczyna być dokuczliwy, warto postawić na osłony okienne. Podpowiadamy, jak je wybrać.

48 Okna i świetliki do dachów płaskich
Możliwość oświetlenia poddasza naturalnym światłem jest bardzo ważna. Producenci okien dachowych oferują ciekawe rozwiązania, przeznaczone nie tylko do dachów stromych, ale i płaskich. Przedstawiamy możliwości.

50 Stopień po stopniu
Domy z poddaszem użytkowym są bardzo popularne. Sprawdźcie, jakie schody zaprowadzą Was wygodnie i bezpiecznie na poddasze.

52 Urządzamy się pod skosami
Skosy są nieodłącznym elementem większości poddaszy. Jednak ich zagospodarowanie bywa trudne. Piszemy, jak je wykorzystać, żeby były funkcjonalne.

54 Instalacja elektryczna na poddaszu
Poddasze ze względu na elementy drewniane konstrukcji oraz ocieplenie wymaga specyficznych rozwiązań przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznej. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę.

Zapraszamy do lektury – również na własnym telefonie (dzięki aplikacji App Store i Google Play) oraz w internecie. Przegląd Dachowy jest tradycyjnie dostępny także w najlepszych składach dachowych.

Przegląd Dachowy 56 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 1Przegląd Dachowy 56 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 2Przegląd Dachowy 56 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 3Przegląd Dachowy 56 - zapraszamy do lektury - zdjęcie 4

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także