Przegląd Dachowy 57

0
Przegląd Dachowy 57

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Dachowego e-dach.pl.

W tym wydaniu szczególną uwagę poświęcamy dachom płaskim, które dość długo były traktowane po macoszemu. Przez lata w domach‑kostkach narzucane były odgórnie, a do tego wykonywano je byle jak i z kiepskich materiałów. Tymczasem nowoczesna architektura przywraca je do łask. Zachęcamy, by spojrzeć na nie przychylniejszym okiem. Szczególnie dlatego, że są bardziej ekonomiczne w budowie, niż dachy strome, a i koszty eksploatacji domów z dachami płaskimi są niższe. Wynika to z faktu, że domy z dachami płaskimi – dobrze izolowanymi – tracą przez dach mniej ciepła. Dla wnikliwych czytelników porównujemy cechy dachów stromych i płaskich, a także piszemy o tym, jak właściwie ocieplić te ostatnie. Zarówno starsze, jak i nowo budowane.

Polecamy także bardziej i mniej typowe pokrycia dachowe, w tym m.in. – blachodachówkę oraz trzcinę. Nastała jesień, więc czas też pomyśleć o wyzwaniach, jakie staną przed naszym dachem nie tylko teraz, ale i zimą. Podpowiadamy, jak zadbać o rynny, a także polecamy systemy przeciwoblodzeniowe. Mamy nadzieję, że te i inne artykuły okażą się interesujące i przydatne. Miłej lektury.

 

 

Spis treści

04 Co oferuje rynek
Prezentujemy ciekawe produkty: innowacyjną pilarko-zagłębiarkę; obróbkę kominową; matowy system rynnowy; samonośne płyty izolacyjne; kosze zlewowe do powierzchni płaskich; system zabezpieczający przed osuwaniem się śniegu; płynną żywicę do hydroizolacji dachów; panele dachowe o wyglądzie gontu drewnianego.

08 Dach nad garażem
Jeśli chcemy dobudować garaż, czy to wolnostojący, czy połączony z bryłą budynku, musimy pomyśleć o odpowiednim zadaszeniu go. Polecamy rozwiązania.

11 Dach płaski, czy stromy?
Zarówno dachy strome, jak i płaskie, mają swoje zalety i ograniczenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim wybierzesz formę dachu.

14 Z okapem, czy bez
Okap dachu pełni funkcje praktyczne, ale wpływa też na wygląd domu. Wyjaśniamy, z czym wiąże się wybór dachu z okapem lub bez niego.

16 Jak wycenić dach?
Dach to jeden z droższych elementów domów. Podpowiadamy, jak go wycenić, żeby uzyskać wiarygodne dane.

18 Jak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu?
Włókna azbestu powodują śmiertelne i nieuleczalne choroby. Dlatego trzeba usunąć z domu eternit, ale mogą to zrobić tylko odpowiedne firmy, przy zastosowaniu profesjonalnych zabezpieczeń.

20 Membrany dachowe
Jeśli poddasze ma być użytkowe, trzeba zastosować folie wstępnego krycia, czyli membrany dachowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednią.

26 Jak ocieplić dach płaski w nowo budowanym domu
Ocieplenie dachu płaskiego zależy od rodzaju konstrukcji. Wyjaśniamy, jak ocieplić stropodach wentylowany oraz niewentylowany.

30 Dach płaski jak nowy
Domy z dachem płaskim były popularne w latach 70. i 80. Jednak nie wykonywano wtedy odpowiedniej izolacji dachów. Podpowiadamy, jak naprawić to zaniedbanie i poprawić komfort termiczny.

32 Czym jest styropapa
Przybliżamy materiał izolacyjny, który jest połączeniem styropianu i papy, czyli styropapę.

34 Zasady układania styropapy
Układanie styropapy nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać określonych zasad. Piszemy, jak powinno się układać ten materiał.

36 Blachodachówka: arkusze, czy panele?
Blachodachówka to popularne pokrycie. Producenci oferują je w arkuszach i panelach. Podpowiadamy, co wybrać i od czego zależy wybór.

38 Dach z trzciny
Trzcina jest bardzo oryginalnym i trwałym pokryciem dachu. W dodatku pasuje nie tylko do tradycyjnych domów. Dowiedz się więcej o strzesze z trzciny.

40 Montaż kolektorów słonecznych
Na efektywność kolektorów słonecznych wpływa m.in. kąt montażu oraz usytuowanie względem stron świata. Sprawdź, jak zmontować kolektory, żeby instalacja była wydajna.

44 Instalacja przeciwoblodzeniowa
Rynny, rury spustowe i krawędź połaci dachu można wyposażyć w kable grzewcze. Zapobiegną powstawaniu lodowych zatorów i sopli. Czy taka instalacja to dobry pomysł? Wyjaśniamy.

46 Jesienny test
Jesienią orynnowanie domu czeka prawdziwy test. Dlatego warto je dobrze przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

50 Zagospodarowanie deszczówki
Deszczówka przyda się w ogrodzie głównie wiosną i latem, ale już teraz warto pomyśleć o instalacji, która pomoże wykorzystać wodę deszczową.

52 Okno dachowe w ociepleniu nakrokwiowym
Wyjaśniamy krok po kroku, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okna przy nakrokwiowym ociepleniu dachu.

55 Sposób na ciche poddasze
Na komfort mieszkania (również na poddaszu) w dużej mierze wpływa hałas z zewnątrz. Dlatego piszemy, jak sprawić, żeby pomieszczenia poddasza, były odpowiednio przed nim chronione.

Zapraszamy do lektury – również na własnym telefonie (dzięki aplikacji App Store i Google Play) oraz w internecie. Przegląd Dachowy jest tradycyjnie dostępny także w najlepszych składach dachowych.

Przegląd Dachowy 57 - zdjęcie 1Przegląd Dachowy 57 - zdjęcie 2Przegląd Dachowy 57 - zdjęcie 3Przegląd Dachowy 57 - zdjęcie 4

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także