Przegląd i konserwacja dachu – przygotuj dach to zimy

0
Dach zimą
Przed nadejściem zimy powinno się sprawdzić stan dachu i w razie potrzeby - wykonać niezbędne naprawy.

Zima to duże wyzwanie dla naszego dachu, a jednocześnie pora, kiedy jego szczelność i ochronę doceniamy najbardziej. Dlatego warto zadbać o to, by dach był w jak najlepszym stanie - listopad to ostatni moment, by zdążyć z ewentualnymi pracami konserwacyjnymi. Radzimy, na co szczególnie zwrócić uwagę

Zadbaj o drożność i szczelność rynien

Niezależnie od tego, z jakiego materiały wykonane są rynny, trzeba zadbać o ich drożność, a także sprawdzić szczelność i stan mocowania. Rynny powinniśmy oczyścić z zalegających w nich liści, igliwia i innych zanieczyszczeń - wszelkie zatory mogą bowiem doprowadzić nie tylko do zalania elewacji, woda może także wnikać pod okap. A to już najprostsza droga do uszkodzenia drewnianej konstrukcji dachu.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o rynny - radzimy jak czyścić rynny i sprawdzić ich szczelność

Czyszcząc rynny, możemy przy okazji sprawdzić ich szczelność. To, na jakie miejsca powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zależy w pewnym stopniu od materiału, z jakiego jest wykonane orynnowanie. W przypadku rynien z PVC nieszczelności możemy się spodziewać przede wszystkim w miejscach łączenia. Aby usunąć tego typu usterki, trzeba wymienić uszczelki na nowe.
W przypadku rynien stalowych trzeba sprawdzić, czy nie występują na nich ogniska korozji i nieszczelności przez nią spowodowane. Do naprawy niewielkich uszkodzeń wystarczy klej i silikon albo farba antykorozyjna, za to większe uszkodzenia wymagają wymiany fragmentu lub całości rynny. Najbardziej podatne na korozję są lutowane połączenia rynien stalowych.

Sprawdź mocowanie rynien i zadbaj o sprawną komunikację dachową

Przed zimą warto też sprawdzić stan mocowania rynien (szczególnie jeśli nie zrobiliśmy tego po poprzedniej zimie) – upewnijmy się, czy haki mocujące nie są zerwane lub poluzowane. Śnieg i lód, które będą gromadzić się w rynnach będą stanowić poważne obciążenie i jeśli rynny będą słabo zamocowane – mogą się zerwać.
Warto pomyśleć także o płotkach i innych akcesoriach przeciwśnieżnych, które mocuje się na połaci dachu, aby zapobiegały gwałtownemu zsuwaniu się mas śniegu z dachu.

Dowiedz się więcej o: Jakie zabezpieczenia przeciwśnieżne stosuje się na dachach

Podczas jesiennego przeglądu dachu pamiętajmy też o komunikacji dachowej, czyli o stopniach i ławach kominiarskich. Powinny być one zawsze solidnie zamocowane i w nienagannym stanie. Trzeba sprawdzić, czy wymienione elementy również nie uległy uszkodzeniu lub poluzowaniu, oraz czy system komunikacji dachowej jest kompletny. To niezbędne działania mające na celu nie tylko zapewnienie bezpiecznego wejścia na dach, ale także profesjonalnego (i bezpiecznego!) wykonywania pracy przez kominiarzy.

Sprawdź newralgiczne elementy dachu

Newralgiczne elementy dachu, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to: kosze dachowe, obróbki blacharskie, rynny czy przejścia przez. Przecieki, które pojawią się po obfitych deszczach, mogą świadczyć o błędnie wykonanych obróbkach komina, okien dachowych lub koszy, albo o konieczności wymiany pewnych elementów dachu.

Podczas przeglądu trzeba sprawdzić, czy obróbki blacharskie nie poluzowały się, a uszczelniający je silikon nie wykruszył się. Należy się też upewnić, że taśma do obróbki komina jest do niego szczelnie przyklejona. Uwagi wymagają również uszczelki, które znajdują się w koszach dachowych.

Tego typu przegląd dachu lepiej powierzyć dekarzowi. Sprawdzi on wszystkie elementy, a w razie potrzeby - dokona również od razu niezbędnych napraw. To ważne również ze względu na nasze bezpieczeństwo. Podczas takiej kontroli trzeba poruszać się po dachu, a to zajęcie nie dla każdego.

Czy konserwacja dachu jest konieczna?

Jako oczywistą rzecz traktujemy przegląd techniczny samochodu i jego konserwację – a przecież dom jest zdecydowanie bardziej cenny i ważny. Dlatego nie należy lekceważyć sezonowych przeglądów dachu. Większość prac z nimi związanych możemy wykonać samodzielnie, ale możemy je też powierzyć fachowcom, czyli dekarzom. Pamiętajmy, że koszt przeglądu i wykonania drobnych napraw jest bez porównania niższy niż koszt gruntownego remontu, który może być potrzebny, jeśli zaniedbamy regularnej konserwacji dachu.

Sprawdź też: Co warto wiedzieć o wyborze, montażu i konserwacji podbitki dachowej

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także