Pustaki kominowe – tradycyjne i innowacyjne. Charakterystyka materiałów

0
Pustaki kominowe
Pustaki służą jako obudowa kominów systemowych. Najczęściej są one produkowane z keramzytobetonu, ale nie jest to jedyny materiał.

Pustaki kominowe służą jako zewnętrzna obudowa kominów systemowych. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane oraz jego właściwości.

Kominy systemowe są coraz bardziej popularne. Ich montaż nie jest skomplikowany, są trwałe, bezpieczne i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kominy murowane. Komin systemowy składa się z elementów tworzących rurę spalinową oraz właśnie pustaków, które stanowią jej obudowę. Systemy zawierają także dodatkowe elementy umożliwiające budowę komina i jego poprawne działanie. Każda z części, która tworzy komin musi mieć odpowiednie cechy użytkowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku części wewnętrznej, która musi być dopasowana do specyfiki pracy urządzenia grzewczego i  odprowadzanych spalin. Jednak w przypadku pustaków tworzących obudowę, jest pewien wybór materiałów.

Dowiedz się więcej: Jak zbudować komin systemowy bez błędów

Tradycyjne pustaki kominowe

Pustaki kominowe najczęściej wykonuje się z keramzytobetonu. Jest to materiał produkowany na bazie betonu i keramzytu. Keramzyt to kruszywo ceramiczne – kuleczki wypalane ze specjalnie dobranej gliny. Ponieważ zawierają dużo powietrza, są lekkie i dobrze izolują termicznie. Poza tym keramzyt jest niepalny, odporny na mróz i mało nasiąkliwy. Nie zagraża mu także korozja biologiczna, czy szkodniki. Materiały produkowane z keramzytobetonu są dobrym izolatorem termicznym i cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Wszystko to sprawia, że są stosowane w budownictwie – również jako materiały ścienne i stropowe. Specjalnie formowane pustaki służą także jako obudowa kominów systemowych.

Pomimo że keramzytobeton ma dobre właściwości termoizolacyjne, stosując pustaki kominowe, trzeba pamiętać o warstwie izolacji cieplnej. Używa się do tego celu specjalnej wełny mineralnej, umieszczanej między rurą spalinową, a obudową (niektórzy producenci zapewniają ją w zestawie).

Pustaki kominowe z perlitu

Alternatywą dla kominowych pustaków keramzytobetonowych są od niedawna pustaki produkowane na bazie perlitu ekspandowanego. Perlit jest rodzajem szkliwa wulkanicznego. Po odpowiedniej obróbce powstaje perlit ekspandowany, stosowany m.in. w budownictwie. Wyróżnia się on między innymi małą masą i bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Jest także niepalny, jak również odporny na korozję biologiczną i chemiczną. Te cechy sprawiają, że perlit zaczęto wykorzystywać do produkcji pustaków kominowych. Są one lżejsze od keramzytobetonowych (o 30-50%), co ma znaczenie podczas budowy i dla przygotowania fundamentu pod komin. Poza tym pustaki perlitowe zapewniają na tyle dobrą izolację cieplną, że nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie z wełny. Ułatwia to pracę i przyspiesza ją.

Przeczytaj koniecznie: Jak poprawnie i bezpiecznie użytkować komin

Kominowe pustaki perlitowe będą dostępne w sprzedaży na początku 2018 roku.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jawar

Polecamy Ci również

Zobacz także