Rekompensata za wzrost podatku VAT

Osoby, które budują lub remontują domy będą mogły starać się o zwrot części VAT
na materiały budowlane. Ustawa o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem, która ma łagodzić skutki podniesienia podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22% wejdzie w życie od początku 2006 r.

Rekompensata za wzrost podatku VAT - zdjęcie 1Poprawki wprowadzone przez Sejm dotyczą ograniczenia wysokości rekompensaty do 70 m2 w przypadku budowy domu.
W praktyce oznacza to, że rekompensata wyniesie ok. 12,3% poniesionych kosztów. Wprowadzono także poprawkę, która zakłada, że o częściowy zwrot podatku mogą ubiegać się małżonkowie łącznie, nawet jeżeli rozliczają się z dochodów oddzielnie. Według posła Zbigniewa Janowskiego, maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy domu wyniesie ok. 20-22 tys. zł. Przepisy wejdą w życie od początku przyszłego roku a zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane udokumentowane fakturami dotyczy okresu od 01.05.2004 r.

Prezydent ustawy nie podpisał i odesłał ją ponownie do Sejmu. W podjęciu tej decyzji nie bez znaczenia był zapewne fakt, że przewidywane rekompensaty z tytułu ustawy mogłyby kosztować budżet nawet kilkanaście miliardów złotych. W głosowaniu, które odbyło się 29.08 posłowie obalili jednak veto prezydenta. Za odrzuceniem veta zagłosowało 388 posłów, nikt nie zagłosował przeciw. Ustawa wejdzie więc w życie 1 stycznia 2006 r. 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także