Remont dachu

Remont dachu

Dach twojego domu przecieka i wymaga wymiany pokrycia? Jakie prace są niezbędne, jak poprawnie wymienić stare pokrycie na nowe? Ile kosztuje układanie dachówki, czy dużo drożej niż blachodachówki?

Małe zabiegi

Czasami, aby odświeżyć dach wystarczą drobne zabiegi kosmetyczne. Naloty biologiczne wywołane przez glony, mchy i porosty oraz zanieczyszczenia mechaniczne - sadzę i pył, usuwa się wodą z dodatkiem ogólnodostępnych na rynku detergentów lub specjalnie przeznaczonych do tego środków. W sprzedaży są także farby do pokryć. Do stalowych blach cynkowych stosuje się farby poliwinylowe i akrylowe, do dachówek ceramicznych i cementowych – farby do podłoży mineralnych.

Uszkodzone elementy
Zniszczone dachówki ceramiczne i cementowe wymieniamy na nowe, podmieniając je w miejsce starych. Podobnie postępujemy z blacho dachówkami: odkręcamy uszkodzony arkusz i wymieniamy na nowy. Gonty bitumiczne naprawimy miejscowo za pomocą uszczelniacza lub lepiku, którego kolor dopasowujemy do koloru pokrycia. Jeśli gonty są uszkodzone na większej powierzchni i miejscowe naprawy są bezcelowe, należy je zerwać i ułożyć nowe na powierzchni całego dachu. Możliwe jest także położenie nowych gontów na bez zrywania starych (ze względu na niski ich ciężar).

zniszczone dachówki

Pierwszy krok
Należy najpierw określić zakres prac, związanych z wymianą pokrycia dachowego. Rzeczoznawca budowlany powinien ocenić stan techniczny więźby, ponieważ przy okazji remontu należy wymienić lub naprawić elementy nośne dachu, które uległy zniszczeniu. Jeżeli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie i tylko pokrycie będzie wymieniane to wystarczy pisemne zgłoszenie w urzędzie – urząd ma 30 dni na zgłoszenie przeciwwskazań, jeśli nie ma żadnych, można przystąpić do pracy.
Jeśli jednak stan techniczny elementów więźby budzi wątpliwości, należy zwrócić się do konstruktora z uprawnieniami budowlanymi, aby przygotował projekt remontu więźby. Po złożeniu projektu w urzędzie uzyskamy pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych z wymianą pokrycia.

Dachówki za dachówki
Dachówki ceramiczne i cementowe to pokrycia ciężkie i architekt projektując dach wziął pod uwagę ich ciężar, nie ma więc potrzeby konsultacji z architektem ani wzmacniania konstrukcji. A poza tym produkowane obecnie dachówki to w większości dachówki zakładkowe, które są znacznie lżejsze od starych typów. Wymieniamy jedynie zniszczone elementy.
Jeśli poddasze było do tej pory nieużytkowe zachodzi konieczność ułożenia pod pokryciem folii lub membrany paroprzepuszczalnej. W takim przypadku należy z krokwi zdjąć stare łaty, ułożyć folię lub membranę, przybić kontrłaty i łaty (w odstępach zalecanych przez producenta dachówek) i ułożyć nowe dachówki.

Dachówki, blachodachówki i gonty zamiast papy
Na dachu z papą na deskowaniu można ułożyć praktycznie każdy rodzaj pokrycia. Jeśli na starym dachu ma leżeć dachówka cementowa lub ceramiczna, której nie przewidziano w projekcie, więźbę powinien obejrzeć architekt. Na pokryciu z papy można stosować blachodachówkę i dachówkę po uprzednim przybiciu wzdłuż krokwi kontrłat i łat. Powstanie wtedy konstrukcja umożliwiająca prawidłowe zamocowanie pokrycia , a pod pokryciem powstanie szczelina umożliwiająca odprowadzanie pary wodnej. Dobrym materiałem na papę są gonty bitumiczne, pod które i tak krokwie trzeba deskować lub mocować do ich płyty OSB lub ze sklejki wodoodpornej. W taki wypadku wystarczy gonty ułożyć na istniejące pokrycie z papy (mocowanie mechaniczne i poprzez klejenie). Jeśli poddasze ma być użytkowe trzeba dodatkowo je ocieplić, nie zapominając o pozostawieniu 2 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną mineralną a deskowaniem. Nie należy zapominać o warstwach folii – paroszczelnej pod wełnę i wysokoparoprzepuszczalnej między wełnę a deskowanie.

Dachówka za blachę
Zamiana pokrycia lekkiego (np. z blachy stalowej) na ciężkie (dachówkę ceramiczną) wiąże się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji, oczywiście taka zmiana musi być poprzedzona konsultacją z projektantem. Natomiast łaty i płatwie muszą zostać rozebrane bez względu na stan techniczny, bo pod dachówki musi być dostosowany odpowiedni rozstaw. Jeśli poddasze ma być użytkowe,wykonuje się ocieplenie z paroizolacją, a całość wykańcza od wewnątrz. Na poddaszu nieużytkowym wystarczy jedynie ocieplić strop.

Dachówka czy blachodachówka?

dachówka ceramiczna
wynik głosowania
38,9%
dachówka cementowa
wynik głosowania
24,5%
blachodachówka
wynik głosowania
26,1%
blachodachówka z posypką
wynik głosowania
10,6%

Ilość oddanych głosów: 3194

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także