Remont dachu latem

2
Remont dachu latem

Warunki atmosferyczne w okresie letnim, sprzyjają pracom budowlanym. Szczególnie pracom na dachu – nie ma lepszej pory roku na odnowienie czy wymianę dachu. Od czego zacząć i jak to zrobić podpowiadają nam dekarze.

Jak ocenić stan pokrycia?
Stan połaci i zakres prac na dachu powinien ocenić fachowiec – Najlepiej, jeśli ekipa dekarska zbada dach i sprawdzi jego strukturę. Będziemy mieć pewność, czy wymaga on drobnych napraw czy też gruntownego remontu. Pamiętajmy, aby korzystać z usług sprawdzonych fachowców i nie dać się skusić firmom, które oferują znacznie odbiegającą od innych cenę za usługę. W takich wypadkach zwykle zamiast oszczędzić, niestety wydamy podwójnie - przestrzega dekarz Łukasz Budzyński, uczestnik programu Superdekarz.

Kiedy naprawiać?
Nie warto czekać z naprawą, nawet kiedy uszkodzenia wydają się niewielkie, lepiej jak najszybciej wyeliminować ryzyko przecieku. Nie należy bagatelizować nawet drobnych usterek, ponieważ i te mogą doprowadzić do przemakania.

–  Kiedy dach przecieka, konstrukcję pożerają owady, sztywne poszycie lub więźbę zaatakował grzyb domowy albo połać ugina się, a konstrukcja pęka naprawa jest bezwzględnie konieczna. Grzyb i owady mogą w tak dużym stopniu zniszczyć drewno i w konsekwencji doprowadzić zawalenia się więźby czyli katastrofy budowlanej – przestrzega SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki.

Całkowita wymiana dachu
Przed wymianą całego pokrycia dachu musimy wezwać rzeczoznawcę (obligują nas do tego przepisy prawa budowlanego). Rzeczoznawca ocenia stan techniczny konstrukcji nośnej dachu czyli więźby dachowej. Podczas wymiany pokrycia należy naprawić zniszczone, zawilgocone czy zagrzybione elementy nośne konstrukcji. W najlepszej sytuacji są właściciele domów pokrytych dachówką, które można w prosty sposób naprawić, podmieniając jedynie te uszkodzone, bez konieczności wymiany całości.

– Dachówki ceramiczne i cementowe należą do grupy ciężkich pokryć dachowych, dlatego konstrukcja dachu pod to pokrycie jest odpowiednio wzmocniona. Dlatego jeśli chcemy wymienić stare dachówki na nowe, nie musimy konsultować tego z architektem ani wzmacniać konstrukcji więźby dachowej, pod warunkiem że jest  ona w dobrym stanie. Wymiana pokrycia jest również dobrą okazją do ocieplania poddasza i włączenia go do przestrzeni użytkowej budynku – mówi Dariusz Nowicki.

W sytuacji kiedy nasz dach jest pokryty blachą lub gontem bitumicznym, wymiana pokrycia to znacznie bardziej skomplikowany proces, ponieważ wymaga wymiany całości pokrycia. Również, kiedy budynek jest kryty azbestem, jesteśmy zobligowani powierzyć jego usunięcie firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia (obowiązek narzucony przez Unię Europejską dotyczy Polski do roku 2032).

Remont musisz zgłosić
Jeśli zamierzamy przeprowadzić prace budowlane na dachu to automatycznie podlegamy prawu budowlanemu. Jedynie, naprawa drobnych usterek nie wymaga formalności urzędowych, natomiast wymianę pokrycia, nalezy zgłosić w starostwie. W przypadku, gdy remont dachu będzie obejmował również zmianę konstrukcji czy podwyższenie budynku, wtedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

– Remont dachu trzeba zgłosić w starostwie lub urzędzie na prawach powiatu w wydziale architektoniczno-budowlanym. Takie zgłoszenie trzeba złożyć co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Należy w nim sprecyzować rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz określić termin ich rozpoczęcia. Do dokumentu musi być również dołączone oświadczenie - o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli po upływie 30 dni od daty doręczenia do właściwego organu nie będzie sprzeciwu ze strony starosty lub prezydenta miasta, możemy rozpocząć prace budowlane. Mamy jednak na to nie więcej niż dwa lata licząc od daty, jaką podaliśmy za termin rozpoczęcia – tłumaczy SUPERDEKARZ.

Przed wymianą pokrycia dachu, sprawdź plan zagospodarowania
Zanim kupimy nowe pokrycie dachowe, sprawdźmy, czy na terenie położenia naszej działki nie obowiązuje plan miejscowy. Jeśli tak, to warto udać się do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminy lub miasta i dokładnie się z nim zapoznać. To bardzo ważne, ponieważ mogą się tam znajdować ustalenia zakazujące stosowania pewnych kolorów dachu, określające dopuszczalną kolorystykę albo rodzaju użytych materiałów. Pełna dowolność obowiązuje tylko wtedy, gdy nieruchomość leży na obszarze bez planu.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także