Renowacja dachu z eternitu

Renowacja dachu z eternitu

Sam azbest nie jest wielkim zagrożeniem, dopóki tkwi nienaruszony na dachach. Dopiero podczas renowacji bądź innych prac remontowych uwalnia się pył azbestowy, który stwarza niebezpieczeństwo.

W Polsce problemu z azbestem nie dostrzega się. Udało się zamknąć granice i zakazać produkcji azbestu, ale jak się okazuje najtrudniej jest posprzątać. Chodzi przede wszystkim o olbrzymie połacie dachów azbestowych na niezliczonej liczbie budynków. Szacuje się, że 80 procent budynków na wsiach ma dachy eternitowe. Dzisiaj, po latach eksploatacji, eternitowe dachy sypią się stając się zagrożeniem dla ludzi. Naukowcy przewidują, że jedna czwarta spośród miliona osób, które zachorują na nowotwory, będą to ludzie, którzy pracowali przy azbeście. Dlatego też ważne jest, aby do środowiska nie dostawały się mikrowłókna azbestu, które mogą się utrzymywać w zanieczyszczonych pomieszczeniach nawet przez wiele lat.

Renowacja dachu z eternitu - zdjęcie 1

System renowacji dachów eternitowych

Plannja opracowała systemowe rozwiązania przy renowacji dachów krytych eternitem P6 (6 fal/m) oraz P8 (8 fal/m). Polegają one na zamontowaniu nowego pokrycia dachu bezpośrednio na starym, przy użyciu specjalnych uchwytów renowacyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia powłoki eternitowej.
Rozwiązanie takie chroni dach przed przenikaniem wody, gdyż eternit funkcjonuje jako warstwa uszczelniająca (również wobec kondensatów). Dzięki pozostawieniu na dachu starego pokrycia obniżone zostają także koszty renowacji dachu, a brak ingerencji mechanicznej w powłokę eternitu powoduje, że nie uwalniają się z niego mikrowłókna azbestu, które zagrażają naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu.

Właściwe profile do renowacji dachów eternitowych:
  • pochylenie od 3,6°- Plannja 40
  • pochylenie od 6°- wszystkie profile oprócz dachówkowych
  • pochylenie od 14°- wszystkie profile
Oceń artykuł
2,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Plannja

Polecamy Ci również

Zobacz także