Rodzaje dachów ze względu na ich kształt

Rodzaje dachów ze względu na ich kształt

dach wielopołaciowyDach wielospadowy (wielopołaciowy)

Ten rodzaj dachu tworzy wiele połaci w kształcie trapezów, trójkątów lub równoległoboków. Wszystkie połacie powinny mieć ten sam kąt nachylenia. Tego typu dach planuje się w budynkach o większej powierzchni, z dużą ilością pomieszczeń. By przestrzenie pod dachem wielospadowym były użyteczne i funkcjonalne, połacie powinny opierać się na ścianach kolankowych, a ich praktyczna wysokość powinna mieć co najmniej 115 cm. Jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych i droższych typów dachu do wykonania.

Jakiej firmy okna dachowe?

Velux
wynik głosowania
33,4%
Fakro
wynik głosowania
43,6%
Roto
wynik głosowania
14,8%
Okpol
wynik głosowania
4,1%
RoofLITE
wynik głosowania
4,1%

Ilość oddanych głosów: 413


Dach namiotowdach namiotowyy

Dach nazywany namiotowym ma cztery skosy w kształcie trójkątów, w układzie przypominających formę piramidy. Dachem tym przykrywa się dom o rzucie poziomym – kwadratowym, lub wielobocznym, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe. Model namiotowy dachu zalicza się do prostszych w budowie, a najłatwiejszy do realizacji  występuje w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Sposób ocieplania uzależniony jest od sposobu rozwiązania poddasza.

dach naczółkowyDach naczółkowy

Jest niemal identyczny jak dach dwuspadowy, różnią go jedynie ścięte narożniki połaci, które tworzą tzw. naczółki (stąd nazwa dachu). W zależności od kąta nachylenia połaci, dach naczółkowy może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Można go wykonać w wybranej konstrukcji i w zależności od jej rodzaju jest prosta lub bardziej skomplikowana.

dach mansardowyDach mansardowy

Może mieć dwie lub cztery połacie dachowe, a każda z połaci jest "załamana" pod innym kątem nachylenia (górna jest bardziej płaska, dolna bardziej stroma). Dach mansardowy stosowany jest głównie w przypadku poddasza użytkowego i pozwala na maksymalne wykorzystanie jego powierzchni poddasza. Pomieszczenia pod dachem mansardowym mają niewiele "niskiej przestrzeni". Kiedy patrzymy na dach wydaje się, że jest to konstrukcja prosta do wykonania. Nic bardziej mylnego. To jedno z trudniejszych przedsięwzięć podczas budowy domu, podlegające niezwykle ważnym kryteriom, które obejmują wytrzymałość dachu, jego szczelność i izolacyjność termiczną. Odpowiedzialna rola dachu znacząco wzrasta, kiedy poddasze dachu staje się użytkowe.

przykład dachu mansardowego

Rodzaj dachu jest wykończeniem bryły domu, więc nie jest sprawą obojętną jaki będzie miał kształt
i wykończenie. Wszystkie szczegóły budowy dachu należy zaplanować na etapie projektu. Przy zaawansowanych pracach wznoszenia dachu, może okazać się, że na wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest już za późno.

Oceń artykuł
3,39 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Braas, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także