Rodzaje wentylacji w budynkach

W każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna wymiana powietrza jest równie istotna, jak dobrej jakości woda lub efektywny system grzewczy. Dopiero po latach zaniedbań i niewiedzy jasny staje się związek między niewłaściwą wentylacją a wieloma negatywnymi zjawiskami w naszych domach.

Skutki niewłaściwej wentylacji...

Niewłaściwa wentylacja to niedobór tlenu w powietrzu wewnętrznym, a to oznacza nie tylko pogorszenie samopoczucia, ale też może fatalnie wpłynąć na spalanie w urządzeniach gazowych (w skrajnych przypadkach  na skutek spalania powstanie czad).
Niewłaściwa wentylacja to nadmiar wilgoci w powietrzu. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Organizmy te mają zły wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na budynek. Ściany i sufity pokryte pleśnią ulegają uszkodzeniu i stopniowemu  zniszczeniu. Wilgoć powoduje też przemarzanie ścian i stropów. Pogarsza to ich własności i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Z powodu nadmiernej wilgoci wypaczają się powierzchnie drewniane. Niewłaściwa wentylacja to zła jakość powietrza wewnętrznego, którym oddychamy przez 80% czasu! Zarodniki grzybów i pleśni, roztocza, kurz, dym, pyłki, sierść - wszystko to wpływa na nasz układ oddechowy oraz zwiększa podatność na alergie i inne choroby.

Skuteczna wentylacja

Niezależnie od tego, jaki system wentylacji jest zastosowany w budynku, jego zadaniem jest zapewnienie skutecznej wymiany powietrza: powietrze zużyte (odpływające przez kanały wentylacyjne lub zużywane podczas spalania) musi być zastąpione nawiewanym świeżym powietrzem.

Podstawowa zasada wentylacji: nawiew powietrza musi równoważyć jego wywiew.

W budownictwie obowiązują następujące normy: do pomieszczeń, w których przebywają osoby niepalące powinno się dostarczać 30 m3 powietrza zewnętrznego (tzw. "świeżego") na godzinę, a do pomieszczeń, w których przebywają osoby palące - 50 m3/h. Istnieją dwa podstawowe systemy wentylacji oraz system "kombinowany":

  • wentylacja naturalna (powietrze przemieszcza się dzięki procesom naturalnym);
  • wentylacja mechaniczna (ruch powietrza wymuszony przez urządzenia mechaniczne);
  • wentylacja hybrydowa (w sprzyjających warunkach działa wentylacja grawitacyjna, w przeciwnym wypadku - wspomagana jest urządzeniami mechanicznymi).

Najpopularniejsza wciąż pozostaje wentylacja naturalna. Kanały wentylacji grawitacyjnej są elementem konstrukcyjnym budynku, a cały system nie wymaga dodatkowych nakładów (np. na energię elektryczną). Ze względu na rosnącą świadomość znaczenia poprawnej wentylacji coraz więcej osób decyduje się na instalację wentylacji mechanicznej, która zapewni wymagane przepływy powietrza.

Wentylacja naturalna

Ten rodzaj wentylacji nazywany jest też wentylacją grawitacyjną lub konwekcyjną. Związane jest to z naturalnym zachowaniem powietrza. Po pierwsze, powietrze ciepłe jest lżejsze, a więc unosi się do góry. Po drugie, masy powietrza dążą do wyrównania ciśnienia, a więc powietrze zawsze przepływa od miejsc o większym ciśnieniu do miejsc o ciśnieniu mniejszym. System wentylacji grawitacyjnej opiera się więc na dwóch drogach ruchu powietrza:

  • nawiew - naturalny, przez okna (także nieszczelności!);
  • wywiew - przez kanały wentylacyjne.

Zaletą wentylacji naturalnej jest, jak sama nazwa wskazuje to, że przepływ odbywa się naturalnie. Nie wymaga więc dodatkowych urządzeń i nakładów finansowych. Jednocześnie, może to się okazać wadą - użytkownik jest uzależniony od kaprysów pogody (np. silnych wiatrów).

Poza tym w przypadku wentylacji naturalnej najłatwiej zachwiać równowagą nawiew-wywiew. Dzieje się tak dlatego, że stare okna nie były doskonale szczelne i dzięki temu następowała naturalna mikrowentylacja (najczęściej wystarczająca do zapewnienia odpowiedniego nawiewu). Okna superszczelne spowodowały, że zamknęliśmy się w puszce - powietrze nie ma którędy wlatywać. Może się więc zdarzyć, że będzie go za mało w pomieszczeniach - powoduje to złe sampoczucie, a poza tym może skutkować cofaniem się powietrza z kanałów wentyalcyjnych (pamiętajmy, że powietrze będzie usiłowało płynąć w miejsca, gdzie jest go mniej!). Problem ten został już rozpoznany i wymyślono na niego co najmniej dwa sposoby - pierwszy to rozszczelnienie okien (pozostawiona szczelina nie jest uciążliwa dla użytkowników, a nawiew powietrza jest zapewniony); drugi to nawiewnik okienny (jest to urządzenie umieszczone w ramie okiennej, które uchyla się np. pod wpływem zmian wilgoci w pomieszczeniu i zapewnia nawiew powietrza). Okazuje się też, że najlepsze jest stare, dobre wietrzenie...

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także