RuppCeramika - kompletny system na dach

RuppCeramika - kompletny system na dach

dachówki ceramiczneProdukty firmy RuppCeramika to nie tylko dachówki ceramiczne lecz całe systemy dachowe. Obok dachówek podstawowych dostępne są kształtowe: gąsiory, dachówki wentylacyjne, szczytowe, kalenicowe, antenowe, pod ławę kominiarską itp. oraz elementy uzupełniające: rynny, foli izolacyjne, obróbki, taśmy, uszczelki wentylacyjne i grzebienie okapu. Korzystając z rozwiązań systemowych można zaoszczędzić na robociźnie.

Dachówki ceramiczne RuppCeramika znane są właściwie każdej osobie zainteresowanej budową bądź remontem domu. Nie będziemy w tym artykule poświęcać im szczególnej uwagi. Zajmiemy się elementami dodatkowymi, które wchodzą w skład systemu dachowego.

gąsior początkowyKalenica (Grzbiet)

Kalenica to najwyższy punkt dachu, który jest przykryty gąsiorami. Gąsiory w zależności od potrzeb, można stosować łącznie z gąsiorem początkowym, gąsiorem z podwójną mufą, gąsiorem bez mufy, trójnikiem, denkiem gąsiora. Aby zapewnić właściwe warunki wentylacji połaci, gąsiory mocujemy klamrami aluminiowymi do łaty kalenicowej lub grzbietu.
Gąsior początkowy służy do estetycznego zakończenia początku kalenicy lub naroża (grzbietu) i końca kalenicy. Podobnie trójnik stanowi estetyczne i funkcjonalne połączenie między kalenicą i narożem przy dachach czterospadowych i naczółkowych. Trójnik nakładany jest na gąsior bez mufy na początku kalenicy. Kolory gąsiorów i trójników odpowiadają kolorom dachówek.

Taśmy uszczelniające


Taśma Metalroll to wysokiej jakości taśma uszczelniająco-wentylująca, służąca do zabezpieczenia kalenic i grzbietów dachów spadzistych. Taśma wykonana jest z materiałów, które zapewniają wieloletnią trwałość. Od strony zewnętrznej taśma pokryta jest warstwą aluminium z powłoką akrylową w odpowiednio dobranym kolorze. Wkład z siatki aluminiowej występujęcy na całej szerokości taśmy, wzmacnia produkt oraz utrwala uformowany profil. Zastosowanie technologii CrepTec, pozwala uzyskać wydłużenie powyżej 50%, dzięki czemu może być stosowana na grzbiety i kalenice zarówno do pokryć płaskich, jak i profilowanych. Taśma Metalroll dostępna jest w kolorze czerwonym, brązowy i antracytowy. 

Taśma Figaroll znajduje zastosowanie przy kładzeniu na sucho gąsiorów na narożach i kalenicy. Figaroll posiada doskonałe właściwości wentylacyjne i wodoszczelne. Brzegi taśmy są dodatkowo zaopatrzone we wkład odporny na warunki atmosferyczne i działanie promieni UV. 

taśma Metalrolltaśma Figarolltaśma Rupp Vent

Taśma Rupp Vent wykonana z miedzi - to ulepszona, taśma uszczelniająco - wentylacyjna, która dzięki unikalnej perforacji doskonale zabezpiecza pokrycie grzbietów kalenic przed wnikaniem pyłu śnieżnego i wodnego nie torując kanałów wentylacyjnych w typowym budownictwie jednorodzinnym. Wykonana z miedzi cechuje się wieloletnią trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Miedź jonizuje wodę opadową, co zmniejsza ryzyko porastania mchu na połaci. Łatwość układania oraz dopasowanie do typowych szerokości łat kalenicowych sprawia, że taśma może być stosowana do różnych typów dachówek i różnorodnych profili. Ponadto ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana, idealnie pasuje do pokryć dachowych wysokiej klasy.

Przejście przez dach

Redukcja - elastyczne przyłącze do rury - dzięki tej elastycznej części możliwe jest połączenie kominka pionu sanitarnego z przewodem odprowadzającym.

grzebień okapu z kratką wentylacyjnaOkap

Dach jako całość musi być dopracowany i dopasowany w całości. Szczególnie przy widocznych elementach, jak szczyty dachu - krawędzie przebiegające wzdłuż ścian szczytowych - należy zastosować dachówki szczytowe, czyli takie, których boczna krawędź zakrywa część konstrukcji dachu.  

Grzebień okapu z kratką wentylacyjną - detal ten zapewnia wentylację w części okapowej i zabezpiecza okap przed wlotem i gniazdowaniem ptaków. Umożliwia ponadto montaż haka rynnowego bez potrzeby wykonywania specjalnych wyżłobień.

Taśma wentylacyjna okapu 70/30mm - służy do osłaniania otwartych przestrzeni wentylacyjnych w obrębie okapu, pulpitu i innych częściach dachu. 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także