Rura spustowa podlewa ogród

Rura spustowa podlewa ogród

Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 1

Warto pomyśleć o zasilaniu ogrodu wodą wyłącznie deszczową. Nie chodzi tylko o to, że jest ona dobra dla naszych roślin. Najważniejsze,
że oszczędzanie wody pitnej (np. tej, którą moglibyśmy podlać ogród) jest podwójnie "eko" - ekologiczne i ekonomiczne. Dlatego warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki - choćby dla celów nawadniania ogrodu.

Aby podlewać ogród gromadzoną deszczówką, wystarczy niewielka modernizacja istniejącego systemu odprowadzania wody z dachu - wycinamy kawałek rury spustowej, na jego miejsce montujemy zbieracz deszczówki - na rysunku oznaczony nr 14. Nie są konieczne połączenia stałe - zbieracz włącza się do rury za pomocą specjalnych muf nasadowych lub kielichów. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda płynąca rurą spustową kierowana jest do zbiornika (może to być nawet zwykła beczka!). Zbiornik ten służy jako magazyn wody do podlewania ogrodu.

Zbieracz jest odcinkiem rury spustowej z odpowiednim "wyjściem" na wodę deszczową. Wyjście (niezależnie od konkretnego rozwiązania) jest tak skonstruowane, by pozwalać na odpływ tylko części wody deszczowej (do 60%). Pozostała część deszczówki jest odprowadzana do do wylotu (wylewki) rury spustowej. Dzięki temu unikniemy przelania się wody w zbiorniku podczas szczególnie intensywnych deszczów, a także dopływu do zbiornika dużych zanieczyszczeń (np. liści).

"Wyjście", a raczej wypływ wody deszczowej może być rozwiązany na dwa sposoby:

  • specjalne korytko przelewowe;
  • króciec (szybokozłączka) do umocowania węża elastycznego.

Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 2Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 3
korytko przelewowe                   szybkozłączka z wężem elastycznym

Korytko przelewowe pozwala kierować wodę bezpośrednio do zbiornika, dlatego musi być on ustawiony bezpośrednio w sąsiedztwie zbieracza. W przypadku szybokozłączki, do której można zamocować wąż ogrodowy (średnica 1/2 cala), mamy większą swobodę w wyborze lokalizacji zbiornika. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy chwilowo zbierać wody deszczowej, wystarczy odłączyć wąż, a specjalny zawór na szybkozłączce uniemożliwia wypływanie wody.

Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 4Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 5Rura spustowa podlewa ogród - zdjęcie 6
elementy zbieracza            montaż zbieracza              gotowy zbieracz

Zbieracz deszczówki z korytkiem przelewowym kosztuje ok. 140-180 zł brutto (zależnie od średnicy rury spustowej i materiału).

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Rheinzink, Plastmo, Lindab, Icopal

Polecamy Ci również

Zobacz także