Rynny - czyszczenie i konserwacja

Rynny - czyszczenie i konserwacja

O stan orynnowania powinniśmy dbać regularnie. Okresowo powinniśmy usuwać z rynien i rur spustowych zanieczyszczenia, a także sprawdzać w jakim ogólnym stanie jest system rynnowy.

Rynny odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu budynku – zbierają wodę z połaci dachu i odprowadzają ją do gruntu lub sieci kanalizacji deszczowej. Bez sprawnie działających rynien szybko doszłoby do zawilgocenia elewacji i w konsekwencji – do poważnych szkód, których usunięcie wiązałoby się z poważnymi kosztami. Dlatego lepiej dbać o drożność rynien i rur spustowych.

rynny w domuCzym czyścić rynny

Czyszczenie i konserwacja rynien nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Podstawowy sprzęt, którego będziemy potrzebować to szczotka i wąż ogrodowy lub myjka wysokociśnioniowa. Dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, które ograniczają przepustowość rynien, nie obawiając się o uszkodzenie powierzchni rynien i rur spustowych.
Wszelkie ostre narzędzia należy odłożyć na bok, sięgając po nie moglibyśmy narazić powłoki systemu rynnowego na uszkodzenia mechaniczne – radzi Michał Gryszówka, specjalista ds. produktu w firmie Galeco, wiodącego na rynku producenta systemów rynnowych.

Lokalizacja usterek

Kiedy już pozbędziemy się nieczystości, przystępujemy do wnikliwych oględzin rynien. Musimy się przyjrzeć nie tylko ich powierzchni, ale także uszczelkom, mocowaniom i miejscom łączeń, czyli wszystkim elementom, które decydują o sprawnym działaniu systemu rynnowego. Aby sprawdzić stan rynien należy nalać do nich wody. Jeśli po spuszczeniu wody, na dnie rynien pozostaną oczka wody, to będą one wskazywać na zniekształcenia lub błędy montażowe. Można je naprawić, wyginając rynnę tak, by była prosta.
Jakość uszczelek stosowanych w systemach Galeco PVC i ich kształt ułatwiający dociśnięcie profilu do kształtki, to gwarancja szczelności i niezawodności. Należy jedynie pamiętać, by podczas prac  konserwatorskich nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergenty – radzi ekspert. – Szczelność i stabilność systemów Galeco STAL to wynik zastosowania nowoczesnych szerokich łączników klamrowych o zwiększonej powierzchni uszczelnienia. Natomiast w przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką. Pozwoli nam to uniknąć rdzy – dodaje.

orynnowanieFunkcjonalne i estetyczne

Prawidłowe działanie systemu rynnowego jest ważne, ale nie zapominajmy też o estetyce. Elementy orynnowania są widoczne i wpływają na wygląd elewacji i dachu domu. Warto zatem sprawić, aby były estetycznym wykończeniem budynku.
Stylowy srebrny kolor Galeco LUXOCYNK, bez tzw. "kwiatów" charakterystycznych dla blach ocynkowanych, stanowi eleganckie wykończenie budynku. Innowacyjne technologie zastosowane przy produkcji systemu LUXOCYNK zapewniają estetykę na długie lata. Technologia koekstruzji, którą stosujemy w systemach PVC, gwarantuje estetyczne wykonanie, odporność na odbarwienia i duży wybór kolorystyczny – zapewnia Michał Gryszówka.
Wybór rynien dobrej jakości i ich prawidłowy montaż to dużo, ale nie wszystko, co musimy zrobić, aby system rynnowy funkcjonował prawidłowo. Bardzo ważne jest okresowe czyszczenie rynien i sprawdzenie ich tanu. Rynny, o które odpowiednio zadbamy zapewnią skuteczne odwodnienie naszego domu.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także