Rynny drewniane

Moda na ekologiczne elementy w naszych domach, nie kończy się na naturalnych pokryciach dachowych jakimi są gonty drewniane, trzcina czy wiór osikowy. Elementami uzupełniającymi taki dach powinny być rynny wykonane z drewna.

rynny drewniane

Niestety na rynku jest niewiele firm specjalizujących się w produkcji rynien drewnianych. Z reguły są to oferty wykonywane głównie na indywidualne zamówienie, dlatego nie ma ich w sklepach.
Są doskonałym uzupełnieniem dachu wykonanego z drewna. W przeszłości stosowane były w Polsce na terenach wiejskich nie tylko jako rynny dla dachów pokrywanych gontami drewnianymi.
Aby otrzymać trwałe dachowe rynny drewniane, należy używać tylko gwarantowanego drewna pochodzącego z drzew rosnących na obszarach górskich, najlepszego gatunku. Obróbka drewna powinna uwzględnić specyficzne właściwości drewna, niemal bezpośrednio przyrośnięte słoje roczne. Powłoka bitumiczna na spodzie rynny umożliwia wypływ nawianych liści.

rynny drewniane - mocowaniedrewniana rura spustowa

Impregnować czy nie?

Chcąc wydłużyć żywotność rynien należy je trwale zaimpregnować metodą próżniowo-ciśnieniową, środkami niewymywalnymi przez wodę. Są to preparaty przeznaczone do zabezpieczania elementów małej architektury ogrodowej. Stosowanie środków solnych, nie zawierających związków chromu, daje efekt na bardzo krótki okres . Zostaje on wypłukany przez wody opadowe lub w sposób naturalny ulegnie utlenieniu. Producenci rynien drewnianych impregnacji nie traktują obligatoryjnie, ponieważ spód rynny jest nawęglony i stanowi on naturalną ochronę.

rynny drewniane na domu z bali

Rodzaje rynien
 • klejone - 3 kantówki klejone do siebie tworzą koryto (kształt rynny "C", uzyskuje się poprzez frezowanie),
 • massive - wytwarzane z jednolitego materiału (przecinane na pół promieniowo po osi drewna, frezowane wewnątrz i na zewnątrz w celu uzyskania kształtu "C" - warunkiem jest brak skrętu włókien na całej długości rynny)
 • massive-manual - wytwarzany z jednolitej kłody, wyrabiany ręcznie przy użyciu specjalnego dłuta , ośnika i siekiery,
 • rynna w kształcie litery "V" - zbijana z dwóch desek o grubości ca 25/32 mm. Jest to najprostszy rodzaj rynny - dawniej stosowany w obiektach gospodarczych.

przekroje rynien drewnianych - świerk i jodłarynny drewniane klejone - modrzew


Informacje technicznełączenie elementów rynien

 • średnice dla jodły i świerka massive i massive-manual: 80, 130, 150 mm,
 • średnice dla rynien klejonych 100, 130, 150 mm
 • długość - dowolna, (typowe 4 , 6 , 8 mb)
 • gatunek drewna: w standardzie jodła, świerk, modrzew,
  cedr czerwony kanadyjski,
 • brak dodatkowego uszczelnienia (uszczelnienie stanowią obce pióra i klej),
 • odprowadzanie wody: poprzez łańcuchy do zbiornika lub bezpośrednio na ziemię,
 • impregnacja: mieszanina olejów naturalnych (impregnacja dna bez krawędzi) - przyśpieszenie odpływu wody bez wsiąkania w rynnę.

Rynny są montowane na krokwiach, na metalowe haki kute. Łączy się je na obce pióro. Są mocowane za pomocą kołków (dybli) lub innych łączników. Ten system montażu dotyczy stosowania rynien dla dachu krytego trzciną. Drugim systemem jest montaż "na kontrłacie". Wówczas gonty "wchodzą" w rynnę około 2-3 cm . Nie ma więc potrzeby wykonywania pasa dorynnowego z blachy.


impregnacja rynienBardzo ważnym czynnikiem decydującym o żywotności wyrobów dekarskich z drewna jest jego pochodzenie. W europejskich warunkach klimatycznych do produkcji najlepiej nadaje się drewno pochodzenia europejskiego (modrzew, jodła, świerk i dąb). Drewno pochodzenia syberyjskiego, którego proces wegetacji przebiegał w warunkach klimatycznych bardzo trudnych, użytkowane jest o połowę krócej od wcześniej wymienionych.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Staszczyk

Źródło: Primex

Zdjęcia: Primex, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także