Rynny stalowe czy PVC?

Rynny stalowe czy PVC?

System rynnowy stanowi jeden z elementów każdego budynku. Odpowiednio dobrany podkreśla charakter elewacji i zapewnia jej piękny wygląd na lata. Chroni bowiem dom przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu czy osuwającego się śniegu.

Aby system rynnowy dobrze spełniał swoją funkcję musi zostać odpowiednio zamontowany i wykonany z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne – wodę, wysoką i niską temperaturę oraz nasłonecznienie. Materiał musi być trwały, a wykonane z niego elementy orynnowania estetyczne i funkcjonalne. Warto zastosować kompletny system jednego producenta, żeby mieć pewność i gwarancję, że będzie niezawodny i przez wiele lat sprawnie odprowadzi wodę z dachu. Producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach systemów rynnowych ułatwiających prace dekarskie i wzmacniających cały system. Różnorodność barw nie utrudnia już dopasowania estetycznego w obrębie wyboru materiału STALI czy PVC. Który z nich  spełni oczekiwania inwestora, jest kwestią wyboru gamy zalet jakie niesie ze sobą dany system.

rynna o głębokim profiluW ofercie firmy Galeco dostępne są systemy stalowe Galeco STAL oraz plastikowe Galeco PVC. Każdy z tych systemów posiada wewnętrzne wywinięcie krawędzi rynny, które pozwala zapobiec przelaniu się wody podczas obfitych opadów. O efektywności systemu rynnowego w odprowadzaniu wody świadczy m.in. profil rynny. W zależności od kształtu przekroju rynny, system jest w stanie odprowadzić mniej lub więcej wody. Czym głębszy profil tym większa wydajność całego orynnowania.
W systemie GalecoSTAL w rozmiarze 130 rynny posiadają głęboki-kontynentalny profil, przez co ich efektywność jest porównywalna z konkurencyjną rynną w rozmiarze 150 o profilu skandynawskim.
NOWY SYSTEM Galeco STAL 110 stworzony jako uzupełnienie systemu Galeco 130, także wyróżnia się na tle konkurencji pogłębionym profilem. Rynny posiadają zbliżoną pojemność do stalowej rynny o profilu skandynawskim 125 mm, przy znacznie niższej cenie detalicznej. Ponadto wzbogacony został  o szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak:

  • nowoczesne szerokie łączniki o zwiększonej powierzchni uszczelnienia stworzone dla podniesienia stabilności systemu,
  • nowe narożniki, które integrują sprawdzony system uszczelkowy z nowatorskim rozwiązaniem klamrowym i pozwalają na montaż rynny bezpośrednio do narożnika. Tym samym nie wymagają stosowania łączników zaraz przy nich, co sprawia, że prace dekarskie będą prowadzone w sposób prosty i szybki.

element systemu rynnowego ze staliIstotnym parametrem jest również odpowiedni rozmiar systemu, od którego zależy sprawne odebranie wody z konkretnej powierzchni dachowej. System Galeco STAL dostępny jest w rozmiarze [średnica rynny w mm/ średnica rury w mm]:110/87, 130/87, 130/100 a Galeco PVC w rozmiarach [średnica rynny w mm/ średnica rury w mm]: 90/50, 110/80, 130/80, 130/100 oraz 150/125.

Dobór materiału, z jakiego wykonany ma być system rynnowy, zależy ponadto od kilku czynników, wśród których wymienić należy: warunki atmosferyczne jakim sprostać będzie musiał system, architektura domu czy zasobności kieszeni samego nabywcy.

System Galeco STAL wykonany jest z najwyższej jakości blachy stalowej ocynkowanej, pokrytej warstwą pasywacyjną i powłoką organiczną o lekko wytłaczanej i błyszczącej powierzchni. Dzięki niej stalowe rynny i rury spustowe są niezwykle odporne na ścieranie, korozję i nie blakną pod wpływem nasłonecznienia. Orynnowanie stalowe charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na obciążenia, przez co doskonale sprawdzają się na terenach gdzie dominują ciężkie warunki atmosferyczne jak np. wysokie opady śniegu.

System rynnowy to nie tylko rynny i rury spustowe, to także wszelkie elementy, które tworzą spójną całość i pomagają w odprowadzaniu wody oraz przytwierdzeniu systemu do budynku. W systemie Galeco STAL orynnowanie posiada specjalne narożniki uszczelkowe, dzięki którym nie trzeba stosować łączników zaraz przy nich – rynna wchodzi bezpośrednio w narożnik. By na dachu zawisł system bez najmniejszej skazy, Galeco wszystkie elementy długie, które są narażone na zadrapania w czasie transportu, zabezpiecza folią. Folia ta zdejmowana jest po montażu systemu.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także