Jesienne wichury i intensywne deszcze mogą spowodować uszkodzenie rynien. Podpowiadamy jak udzielić „pierwszej pomocy” rynnom, a najlepiej – w ogóle nie dopuścić do ich zniszczenia.
Złamania i oberwania rynien
Podczas wichur i intensywnych deszczy system rynnowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Dlatego trzeba przede wszystkim regularnie dbać o stan rynien i ich mocowań. Silne wiatry i ulewy mogą nadwyrężyć stabilność takich elementów jak
obejmy i haki doczołowe. Uszkodzić mogą się także uszczelki, które są odpowiedzialne za cały system.
Złamane konary i gałęzie drzew mogą nie tylko spowodować oberwanie rynien, ale także spowodować ich odkształcenie. A z wygiętych rynien woda będzie się przelewać, dodatkowo może się zatkać odpływ.
– Kiedy okaże się, że po wietrznej nocy zastaliśmy uszkodzony system, wszystkie kształtki i elementy należy niezwłocznie wymienić. Jeśli zostanie porysowana powłoka lakiernicza rynny, taką naprawę możemy wykonać sami poprzez nałożenie odpowiedniego podkładu i farby (pamiętamy, żeby przedtem oczyścić i odtłuścić powierzchnię). W przypadku dużych uszkodzeń powłoki, taki zabieg nie da efektu. Istnieje bowiem ryzyko pojawienia się odprysków – w takiej sytuacji należy wymienić uszkodzoną część. – podpowiada ekspert - Magdalena Gardyła
Po przejściu wichury – nawet jeśli wydaje się, że nasze rynny przetrwały ją w dobrym stanie – warto zrobić przegląd i dokładnie przejrzeć się elementom orynnowania. Bardzo ważne jest też oczyszczenie rynien z zanieczyszczeń naniesionych przez wiatr – liście i gałązki zatkają rynny i odpływy, i przy najbliższych deszczach spowodują problemy.
Przeczytaj: Jak dbać o rynny - zadbaj o drożność i szczelność orynnowania
Czego unikać naprawiając rynny?
W przypadku rynien PVC należy unikać sklejania elementów, czy jakiegokolwiek łączenia ich „na sztywno” – pamiętajmy, że elementy z tworzywa sztucznego pracują pod wpływem temperatury i takie działanie będzie miało negatywne skutki. Uszkodzone elementy należy wymienić.
W przypadku rynien ze stali ocynkowanej (jak również pokrytych dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi) należy unikać obróbki termicznej. Uszkodzi ona powłoki zabezpieczające i narazi rynny na powstanie korozji. Jednak najważniejsze jest utrzymanie rynien w dobrym stanie.
– Aby spać spokojnie w okresie jesienno-zimowym i nie obawiać się o system rynnowy, pamiętajmy aby regularnie, przynajmniej dwa razy do roku przeczyścić i przejrzeć orynnowanie. Zdiagnozowanie przerdzewień oraz luzów na hakach pozwoli naprawić je w dogodnym czasie bez niepotrzebnych nerwów i wysokich kosztów. – podsumowuje ekspert Magdalena Gardyła.
Dowiedz się: Jak zamontować rynny bez błędów
dachyonline
Polecamy rynny, rury i kształtki rynnowe, szybka wysyłka i duża dostępność: http://www.dachyonline.pl/k1,rynny-i-wp ... chowe.html
Nexo
Taaa. Najlepsze rury są w nocnych klubach. Ewentualnie szlaufy osiedlowe.