Rynny uszkodzone przez wichurę - pierwsza pomoc

Rynny uszkodzone przez wichurę - pierwsza pomoc
Podczas wichur i intensywnych deszczy system rynnowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia.

Jesienne wichury i intensywne deszcze mogą spowodować uszkodzenie rynien. Podpowiadamy jak udzielić „pierwszej pomocy” rynnom, a najlepiej – w ogóle nie dopuścić do ich zniszczenia.


Złamania i oberwania rynien

Podczas wichur i intensywnych deszczy system rynnowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Dlatego trzeba przede wszystkim regularnie dbać o stan rynien i ich mocowań. Silne wiatry i ulewy mogą nadwyrężyć stabilność takich elementów jak
obejmy i haki doczołowe. Uszkodzić mogą się także uszczelki, które są odpowiedzialne za cały system.
Złamane konary i gałęzie drzew mogą nie tylko spowodować oberwanie rynien, ale także spowodować ich odkształcenie. A z wygiętych rynien woda będzie się przelewać, dodatkowo może się zatkać odpływ.
Kiedy okaże się, że po wietrznej nocy zastaliśmy uszkodzony system, wszystkie kształtki i elementy należy niezwłocznie wymienić. Jeśli zostanie porysowana powłoka lakiernicza rynny, taką naprawę możemy wykonać sami poprzez nałożenie odpowiedniego podkładu i farby (pamiętamy, żeby przedtem oczyścić i odtłuścić powierzchnię). W przypadku dużych uszkodzeń powłoki, taki zabieg nie da efektu. Istnieje bowiem ryzyko pojawienia się odprysków – w takiej sytuacji należy wymienić uszkodzoną część. – podpowiada ekspert - Magdalena Gardyła
Po przejściu wichury – nawet jeśli wydaje się, że nasze rynny przetrwały ją w dobrym stanie – warto zrobić przegląd i dokładnie przejrzeć się elementom orynnowania. Bardzo ważne jest też oczyszczenie rynien z zanieczyszczeń naniesionych przez wiatr – liście i gałązki zatkają rynny i odpływy, i przy najbliższych deszczach spowodują problemy.

Przeczytaj: Jak dbać o rynny - zadbaj o drożność i szczelność orynnowania

Czego unikać naprawiając rynny?

W przypadku rynien PVC należy unikać sklejania elementów, czy jakiegokolwiek łączenia ich „na sztywno” – pamiętajmy, że elementy z tworzywa sztucznego pracują pod wpływem temperatury i takie działanie będzie miało negatywne skutki. Uszkodzone elementy należy wymienić.
W przypadku rynien ze stali ocynkowanej (jak również pokrytych dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi) należy unikać obróbki termicznej. Uszkodzi ona powłoki zabezpieczające i narazi rynny na powstanie korozji. Jednak najważniejsze jest utrzymanie rynien w dobrym stanie.

Aby spać spokojnie w okresie jesienno-zimowym i nie obawiać się o system rynnowy, pamiętajmy aby regularnie, przynajmniej dwa razy do roku przeczyścić i przejrzeć orynnowanie. Zdiagnozowanie przerdzewień oraz luzów na hakach pozwoli naprawić je w dogodnym czasie bez niepotrzebnych nerwów i wysokich kosztów. – podsumowuje ekspert Magdalena Gardyła.

Dowiedz się: Jak zamontować rynny bez błędów

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także