Rynny stalowe do niedawna montowano na większości polskich domów. Były to rynny z blachy stalowej ocynkowanej – pokryte farbą lub w oryginalnym, stalowoszarym, matowym kolorze. Dzisiejsze rynny ze stali tak się mają do dawniejszych, jak dzisiejsze blachodachówki do przerdzewiałych pokryć ze stali ocynkowanej sprzed kilkunastu lat. Są dużo ładniejsze i bardziej trwałe od swoich poprzedniczek.
System rynnowy jest najbardziej eksploatowanym elementem dachu, dlatego elementy wykonuje się z blachy stalowej o grubości 0,6 mm. Dla zabezpieczenia przed korozją, powierzchnię blachy pokrywa się obustronnie powłoką z cynku lub cyny. Blacha stalowa ocynkowana i nierdzewna, może być dodatkowo lakierowana, powleczona warstwą tytanowo-cynkową, puralu lub plastisolem. Powłoki znacznie podnoszą trwałość systemu rynnowego, zabezpieczają elementy przed rdzą i szkodliwymi czynnikami. Przyspieszone testy laboratoryjne przeprowadzone przez ITB udowodniły, że pural jest bardziej odporny na korozję niż powłoki poliestrowe czy plastisolowe.
O skuteczności i efektywności w odprowadzaniu wody deszczowej decyduje kształt samej rynny jak i jej profil. Dobrze jest gdy rynna ma obie krawędzie wywinięte do wewnątrz, co zapobiega przelaniu się wody nawet podczas obfitych opadów. Im profil głębszy tym wydajność systemu jest wyższa. Na rynku systemów rynnowych wykonanych ze stali można spotkać profil kontynentalny, który jest profilem głębszym od najpopularniejszych profili skandynawskich.
Dawniej rynny stalowe tylko się lutowało, dzisiaj łączy się za pomocą złączek lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową. Nie wymagają już dodatkowego uszczelnienia. Inne elementy rynien ze stali ocynkowanej, czyli narożniki wewnętrzne i zewnętrzne oraz denka, łączy się w podobny sposób co odcinki proste. Narożniki tłoczone są jako niezależne elementy. W niektórych systemach rynnowych do łączenia narożników z rynną nie są wymagane łączniki co znacząco obniża koszt całego orynnowania. Do mocowania systemów wykorzystywane są specjalnie wyprofilowane haki doczołowe, które po zamontowaniu wsporników mogą pełnić funkcję haków nakrokwiowych. Wyliczenie niezbędnych elementów systemu rynnowego pod konkretny dach i jego montaż można zlecić ekipie dekarskiej.Elementem zakończeniowym rynien jest zaślepka. Również i ten element jest modernizowany. Na rynku można spotkać tradycyjne zaślepki prawe lub lewe albo zaślepki uniwersalne zaciskowo-uszczelkowe. Te ostatnie są rozwiązaniem samoblokującym się po założeniu. W znaczny sposób ułatwia to montaż, gdyż nie jest wymagane dodatkowe użycie kleju. Zaślepka uniwersalna tzn. może być stosowana na zakończeniu rynny zarówno
z prawej jak i lewej strony. Jej prawidłowy montaż gwarantuje szczelność systemu.
Dużym atutem niektórych systemów ze stali, jest pokrycie folią wszystkich elementów długich.
Folia chroni system przed zarysowaniem podczas transportu czy magazynowania. Przed samym montażem folia jest łatwo zdejmowana, a na dachu pojawiają się nowe rynny bez zarysowań.
Systemy rynnowe z blachy stalowej są produkowane w wielu kolorach i są identyczne z paletą barw pokryć dachowych, dzięki czemu system rynnowy może stanowić idealne wykończenie dachu. Tylko od klienta zależy więc, czy preferuje rynny w kolorze pokrycia, czy też odcinające się zdecydowanie od linii dachu.
Dla tych, którzy chłonni są rozwiązań innowacyjnych firma Galeco oferuje system NICON (New Inteligent Connection), będący połączeniem znanych już zalet systemów PVC oraz stali. Orynnowanie (część pozioma) wykonane jest z wytrzymałej stali, zaś spust (część pionowa)
z niepodatnego na korozję oraz lekkiego materiału PVC.
dachyonline
Rynny ocynkowane w świetnych cenach http://www.dachyonline.pl/index.php?k2, ... ocynkowane
Nered71
Witam
Obecnie na rynku polskim mamy kilkadziesiąt systemów rynien produkowanych ze stali.
Co najważniejsze to to że większość z nich jest kompatybilna ze sobą co jest niezłą zaletą.
Większość z nich jest produkowana ze Szwedzkiej stali SSAB PRELAQ PLX.
Wytrzymałość czasowa tych rynien jest porównywalna z rynnami cynkowymi a ich wytrzymałość mechaniczna jest zdecydowanie większa.
Cena w porównaniu do cynku o połowę niższa.
Do rynien PCV nie będę porównywał bo różnica w jakości jest zbyt duża.
Na pewno rynny Siba i Struga są godne polecenia.
Pozdrawiam
Nered71
Jeszcze jedno macie do wyboru 10 kolorów z gwarancją na 30 lat.
dachyonline
Rynny Białystok http://nexmar.pl/