Skosy na poddaszu. Podpowiadamy jak je zagospodarować

5
skosy na poddaszu
aranżacja poddasza

Skosy są nieodłącznym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednak ich zagospodarowanie bywa trudne.

pokój na poddaszu

Skosy na poddaszu

Skosy na poddaszu to uciążliwość, ale można je też potraktować nie tylko jako zło konieczne, ale i element, który przesądza o uroku pomieszczeń poddasza. Możliwość funkcjonalnego zagospodarowania skosów poddasza zależy od kilku czynników, takich jak wysokość ścianki kolankowej, stopień nachylenia połaci dachu oraz rodzaj dachu. Najwięcej miejsca uzyskamy na poddaszach, w których ścianka kolankowa ma wysokość 110 cm i więcej, a dach jest stosunkowo stromy. Wygodne do zagospodarowania poddasza powstają pod dachami mansardowymi, dobrze też sprawdzają się dachy dwuspadowe, natomiast trudne do wykorzystania są przestrzenie pod dachami czterospadowymi – kopertowymi, a w szczególności – namiotowymi.
Jednak w każdym przypadku musimy rozwiązać problem zagospodarowania skosów. Ponieważ na poddaszu urządzamy różnego rodzaju pomieszczenia, zagospodarowanie skosów zależy w pewnym stopniu od ich przeznaczenia.

aranżacja skosów na poddaszu

Jak zagospodarować skosy w pokojach

W sypialni na poddaszu pod skosem możemy postawić łóżko, dobrze sprawdzą się też niskie komody ustawione pod ściankami kolankowymi. Pod ścianą szczytową można ustawić szafę z drzwiami przesuwnymi, świetnie też sprawdzą się szafy robione na wymiar, z uwzględnieniem istniejących skosów. Zabudowanie skosu to też doskonały i prosty sposób na urządzenie garderoby.

szafa w sypialni na poddaszusypialnia na poddaszu

Salon na poddaszu może być eleganckim i wygodnym pomieszczeniem. Skosy możemy zagospodarować, przeznaczając je pod półki, w większości przypadków zmieści się też komoda. Jeśli ścianka kolankowa jest odpowiednio wysoka, pod skosami można urządzić kącik wypoczynkowy. Wystarczy wstawić kanapę, fotele i niski stolik.

salon na poddaszupokój dzienny na poddaszu

W pokoju dziecka na poddaszu, pod skosami powinny się znaleźć szafki i półki. Wszelkiego rodzaju pojemniki na zabawki również mogą je zapełnić. Dobrym rozwiązaniem jest też częściowe zabudowanie skosów. Tak jak w sypialni, pod skosem można ustawić także łóżeczko.

pokój dziecka na poddaszu

Jeśli ktoś pracuje w domu, ma poddaszu może urządzić swój gabinet – tu skosy można wykorzystać przede wszystkim pod wszelkiego rodzaju półki, szafki i schowki. Przy odpowiednio wysokim skosie, może pod nim stanąć także biurko.

gabinet na poddaszu

Skosy w łazience i kuchni

Zagospodarowanie skosów w łazience jest szczególnie trudne. Pod większością nie ustawimy kabiny prysznicowej, ale pod skosem może stanąć wanna lub sedes (by wygodnie korzystać z tych urządzeń potrzebna jest wysokość ok. 100-130 cm od podłogi do skosu; jednak dużo też zależy od stopnia nachylenia dachu).

łazienka na poddaszuaranżacja łazienki na poddaszu

Skosy w kuchni na poddaszu to doskonałe miejsce przede wszystkim na szafki, szczególnie z wysuwanymi szufladami. Jeśli skosy są niskie, efektywnie wykorzystamy przestrzeń pod skosami kupując meble na zamówienie.

kuchnia na poddaszuaranżacja kuchni na poddaszu

W każdym pomieszczeniu, cześć skosów można zabudować. Powstanie wtedy bardzo użyteczna przestrzeń do przechowywania. Wiele firm wykonuje meble pod zabudowę na zamówienie, a ich rozwiązania są bardzo pomysłowe i praktyczne.

zabudowa poddasza
zabudowa skosów na poddaszu
skosy na poddaszu - zabudowa
szafa na poddasze
zabudowana szafa na poddaszu
sypialnia na poddaszu - zabudowa skosów

Skosy na poddaszu to uciążliwość, jednak odpowiedni dobór mebli i pewien wysiłek aranżacyjny sprawią, że pomimo skosów, pomieszczenia na poddaszu będą wygodne i funkcjonalne.

 

Oceń artykuł
2,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Velux, apartamenttherapy.com, bradysantos.com, freshome.com, trendzona.com. home-designing.com, shelterness.com, jvcarpentry.com, leefalfred.co.uk, barbara-genda.com, interirholic.com

Polecamy Ci również

Zobacz także