Skosy na poddaszu. Podpowiadamy jak je zagospodarować

6
Zabudowa w pokoju dziecka
Poddasze ze skosami można funkcjonalnie zagospodarować. Najlepiej pomyśleć o indywidualnej zabudowie.

Skosy są nieodłącznym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednak ich zagospodarowanie bywa trudne.

Pokój na poddaszu

Skosy są nieodłącznym elementem poddasza. Ale możliwości ich zagospodarowania są różne i zależą od kilku czynników.

Fakro
Meble wypoczynkowe w pokoju na poddaszu

Najwięcej przestrzeni o wygodnej wysokości mamy przy ścianach szczytowych.

Velux
Aranżacja salonu na poddaszu

Duży kąt nachylenia dachu i wysoka ścianka kolankowa stwarzają najlepsze warunki, żeby urządzić funkcjonalne poddasze.

Velux
Zabudowa pod skosami

Niskie ścianki pod skosami warto zabudować. Inaczej raczej nie wykorzystamy przestrzeni o małej wysokości.

Velux
Sypialnia na poddaszu

Jeśli ścianka kolankowa jest wysoka, w sypialni możemy ustawić pod nią łóżko.

Fakro
Pokój dziecka na poddaszu

W pokoju dziecka pod skosami możemy ustawić łóżko, albo zabudować je - miejsca do przechowywania zabawek itp. nigdy dość.

Fakro
Kuchnia na poddaszu

W kuchni ścianka pod skosem to idealne miejsce na szafki.

Fakro
Kuchnia z jadalnią

Pod skosem można też ustawić stół. Najlepiej wybrać miejsce pod oknami dachowymi.

Fakro
Łazienka na poddaszu

W łazience pod skosem możemy umieścić umywalkę, ale nie powiesimy nad nią lustra.

Velux
Wanna pod skosem

Miejsce pod skosami w łazience można przeznaczyć pod wannę.

Velux

Skosy na poddaszu - problem do rozwiązania

Skosy na poddaszu to uciążliwość, ale można je też potraktować nie tylko jako zło konieczne, ale i element, który przesądza o uroku pomieszczeń poddasza. Możliwość funkcjonalnego zagospodarowania skosów poddasza zależy od kilku czynników, takich jak wysokość ścianki kolankowej, stopień nachylenia połaci dachu oraz rodzaj dachu. Najwięcej miejsca uzyskamy na poddaszach, w których ścianka kolankowa ma wysokość 110 cm i więcej, a dach jest stosunkowo stromy. Wygodne do zagospodarowania poddasza powstają pod dachami mansardowymi, dobrze też sprawdzają się dachy dwuspadowe, natomiast trudne do wykorzystania są przestrzenie pod dachami czterospadowymi – kopertowymi, a w szczególności – namiotowymi.
Jednak w każdym przypadku musimy rozwiązać problem zagospodarowania skosów. Ponieważ na poddaszu urządzamy różnego rodzaju pomieszczenia, zagospodarowanie skosów zależy w pewnym stopniu od ich przeznaczenia.

Podpowiadamy: Jaki kształt dachu wybrać, żeby móc wygodnie urządzić poddasze

Jak zagospodarować skosy w pokojach

W sypialni na poddaszu pod skosem możemy postawić łóżko, dobrze sprawdzą się też niskie komody ustawione pod ściankami kolankowymi. Pod ścianą szczytową można ustawić szafę z drzwiami przesuwnymi, świetnie też sprawdzą się szafy robione na wymiar, z uwzględnieniem istniejących skosów. Zabudowanie skosu to też doskonały i prosty sposób na urządzenie garderoby.
Salon na poddaszu może być eleganckim i wygodnym pomieszczeniem. Skosy możemy zagospodarować, przeznaczając je pod półki, w większości przypadków zmieści się też komoda. Jeśli ścianka kolankowa jest odpowiednio wysoka, pod skosami można urządzić kącik wypoczynkowy. Wystarczy wstawić kanapę, fotele i niski stolik.
W pokoju dziecka na poddaszu, pod skosami powinny się znaleźć szafki i półki. Wszelkiego rodzaju pojemniki na zabawki również mogą je zapełnić. Dobrym rozwiązaniem jest też częściowe zabudowanie skosów. Tak jak w sypialni, pod skosem można ustawić także łóżeczko.
Jeśli ktoś pracuje w domu, ma poddaszu może urządzić swój gabinet – tu skosy można wykorzystać przede wszystkim pod wszelkiego rodzaju półki, szafki i schowki. Przy odpowiednio wysokim skosie, może pod nim stanąć także biurko.

Skosy w łazience i kuchni

Zagospodarowanie skosów w łazience jest szczególnie trudne. Pod większością nie ustawimy kabiny prysznicowej, ale pod skosem może stanąć wanna lub sedes (by wygodnie korzystać z tych urządzeń potrzebna jest wysokość ok. 100-130 cm od podłogi do skosu; jednak dużo też zależy od stopnia nachylenia dachu).
Skosy w kuchni na poddaszu to doskonałe miejsce przede wszystkim na szafki, szczególnie z wysuwanymi szufladami. Jeśli skosy są niskie, efektywnie wykorzystamy przestrzeń pod skosami kupując meble na zamówienie.
W każdym pomieszczeniu, cześć skosów można zabudować. Powstanie wtedy bardzo użyteczna przestrzeń do przechowywania. Wiele firm wykonuje meble pod zabudowę na zamówienie, a ich rozwiązania są bardzo pomysłowe i praktyczne.

Dowiedz się więcej o: Budowie, konstrukcji i znaczeniu ścianki kolankowej

Skosy na poddaszu to uciążliwość, jednak odpowiedni dobór mebli i pewien wysiłek aranżacyjny sprawią, że pomimo skosów, pomieszczenia na poddaszu będą wygodne i funkcjonalne.

 

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także