Solidny system rynnowy

Na solidnie wykonanym dachu nie może zabraknąć systemu odprowadzenia wody. Aby funkcjonował prawidłowo, potrzebne są także elementy uzupełniające, takie jak: denka rynien, kolanka czy haki.

orynnowaniesystem orynnowania

Obok elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, wciąż popularne są sprawdzone systemy
z metali: z blachy stalowej ocynkowanej, tytanowo-cynkowej i miedzianej. Zastosowanie elementów metalowych w naszej strefie klimatycznej jest jak najbardziej racjonalne. Modyfikacje technologii wytwarzania rynien, rur, akcesoriów dachowych, opierzeń i obróbek oraz większa świadomość inwestorów i wykonawców sprawiają, że systemy rynnowe są coraz lepiej dobierane i fachowo montowane. Poprawia się przez to skuteczność odprowadzenia wody z dachu i w zależności
od stosowanego materiału wzrasta nawet do 100 lat gwarancja trwałości elementów wodę odprowadzających.

System rynnowy
Na kompletny system orynnowania i odprowadzenia wody z dachu składają się generalnie następujące elementy:

  • kosze zlewowe
  • rynny dachowe
  • rury spustowe

rozmiary rynienKażdy z tych elementów występuje w wielu wersjach wykonawczych i wymiarowych tak, aby można było łatwo je dopasować do różnorodnych wymagań stawianych przez nowoczesne budownictwo. Do  każdego z tych elementów dostosowana jest cała gama akcesoriów uzupełniających.


Kosze zlewowe w zależności od stosowanego pokrycia dachowego muszą zapewnić szczelność miejsca, w którym są zamontowane. Dlatego ich kształt i wymiary muszą uwzględniać wszystkie czynniki pokrycia i konstrukcji dachu.

Rynna dachowa musi gwarantować odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu poprzez właściwie dobraną wielkość oraz odpowiednie pochylenie tzw. spadek w stronę spustu wody. Spadek ten powinien wynosić minimum 0,3 % czyli 3 mm na każdym metrze bieżącym rynny. Odpowiedni spadek rynny dachowej regulowany jest sposobem przygotowania i zamocowania haka rynnowego.

rynny z tytan-cynku dekoracyjne rynny

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także