Sposoby na szczelny dach – akcesoria dachowe

Sposoby na szczelny dach – akcesoria dachowe

Dach to ważny element każdego budynku. Chroni wnętrza przed opadami atmosferycznymi, zimnem czy nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Jednak im bardziej skomplikowana jest jego konstrukcja, tym więcej występuje miejsc podatnych na przeciekanie.  Dlatego kluczowe jest prawidłowe uszczelnienie wszystkich obróbek blacharskich oraz takich punktów, jak kosze czy kalenice.

Woda bez większych problemów wnika w najmniejsze zakamarki pokrycia dachowego. Już pojedyncze przecieki mogą powodować np. zawilgocenie warstwy izolacji. Powtarzające się przenikanie wody przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni oraz szybkiego niszczenia elementów konstrukcyjnych dachu. Naprawa takich uszkodzeń jest pracochłonna i kosztowna, dlatego najlepiej wcześniej im zapobiegać poprzez odpowiednie uszczelnienie newralgicznych przestrzeni.

taśma kalenicowa

Każdy dach ma „trudne” punkty

Nawet w najprostszych dachach spadzistych występują miejsca szczególnie narażone na przeciekanie, np. okolice kominów. Sytuacja komplikuje się wraz ze zwiększaniem ilości połaci oraz częstotliwością występowania lukarn, okien czy włazów dachowych. Do najbardziej wrażliwych elementów należą kosze, którymi podczas deszczu spływa duża ilość wody, a zimą najdłużej zalega śnieg. Aby zapobiec przeciekom w tych miejscach, konieczne jest właściwe przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni poniżej rynny koszowej oraz obróbka samego kosza. Powinna ona mieć odpowiednią szerokość i głęboko zachodzić pod warstwę pokrycia.
Rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się przy łączeniu i uszczelnieniu warstw folii dachowej ułożonej pod koszem są specjalne taśmy na bazie butylu. Stosuje się je również do łączenia zakładów membran dachowych oraz ich mocowania do fragmentów budynku, np. muru lub więźby.
Taśmy na bazie butylu wykorzystywane są do ochrony połączeń, np. przed przeciekaniem wody czy przenikaniem kurzu – tłumaczy Jakub Lewacki, ekspert firmy AIB – Ich atutem jest doskonała przyczepność do materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie – dodaje Jakub Lewacki. Zaletami produktów butylowych są także: wysoka paroszczelność, utrzymywanie elastyczności przez wiele lat, dobre tłumienie hałasu, trwała plastyczność, wysoka odporność na grzyby i pleśnie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ze względu na swoje właściwości wstęgi butylowe wykorzystywane są m.in. przez producentów taśm kalenicowych. Naniesione na taśmy znacznie ułatwiają ich instalację do pokrycia dachowego, skutecznie zabezpieczając przed wnikaniem pod nie wody deszczowej, śniegu, kurzu czy owadów. Butyle to również ważny element tzw. taśm gwoździowych, stosowanych do uszczelniania miejsc mocowania kontrłat do krokwi. Przyklejane są bezpośrednio do kontrłaty (od strony skierowanej ku krokwi) lub wzdłuż krokwi na membranę dachową. Po dokręceniu kontrłat, taśmy na bazie butylu chronią przed przenikaniem wilgoci do połączenia.

taśma butylowa Integra B6taśma butylowa Integra B7

Sposoby na obróbkę komina

Do najczęstszych przyczyn przeciekania dachu należy nieprawidłowa obróbka miejsca, w którym komin przechodzi przez połać dachową.
– Właściwe zabezpieczenie punktu przecięcia połaci i komina wykonuje się na jeden ze sposobów: poprzez tak zwaną obróbkę twardą lub obróbkę miękką – tłumaczy Jakub Lewacki. W obróbce twardej stosuje się, dopasowaną do kolorystyki dachu, blachę płaską. Wycina się z niej i odpowiednio kształtuje cztery elementy: przedni, tylny oraz dwa boczne. Po zamocowaniu do komina, łączy się je ze sobą na tzw. rąbek stojący. Wykonany w taki sposób kołnierz zakrywa szczelinę między kominem, a pokryciem dachu. W zależności od wysokości komina, obróbka może składać się z jednego lub dwóch pasów blachy. Przy uszczelnieniu z jednego pasa, w specjalnie nacięcie na obrysie komina wprowadza się poszczególne fragmenty wygiętego materiału, a miejsce połączenia obróbki z powierzchnią komina uszczelnia się, np. silikonem dekarskim. Dla zapewnienia trwałości i wytrzymałości, blachę przymocowuje się dodatkowo kołkami rozporowymi. Z kolei przy zastosowaniu dwóch pasów blachy, drugi z nich  montuje się pod pierwszą obróbką, co zapobiega przedostawaniu się wody.

Wygodniejszym i wymagającym mniejszych nakładów pracy sposobem uszczelniania jest obróbka miękka, z wykorzystaniem specjalnej taśmy kominowej. 
Najczęściej wykonane są one z taśmy aluminiowej, z jednej strony pokrytej odpowiednią farbą, a z drugiej powleczonej specjalnym klejem butylowym – wyjaśnia ekspert AIB. Firma produkuje wysokiej jakości, szerokie wstęgi butylu, które dostarcza producentom taśm kominowych. Przy zachowaniu precyzji i staranności wykonania, obróbka miękka jest trwała i zapewnia szczelność przez wiele lat. Z taśmy wycina się odpowiedniej wielkości fragmenty, które następnie dokładnie przykleja się z jednej strony do komina, a z drugiej do dachówek. Fragmenty boczne łączy się z tylnym i przednim poprzez jednoczesne zagięcie zespalanych części w rąbek stojący. Na koniec na górze taśmy montuje się specjalną listwę wykańczającą. Przykręca się ją kołkami rozporowymi, a następnie uszczelnia silikonem dekarskim.

taśma kominowa

Jako jeden z najważniejszych elementów budynku, dach powinien być wykonany solidnie, precyzyjnie, a przede wszystkim bardzo szczelnie. Dlatego przy jego konstrukcji warto sięgać zawsze po najwyższej jakości komponenty. Dopełnieniem tradycyjnych materiałów, jak dachówka czy blachodachówka, są nowoczesne i skuteczne rozwiązania izolacyjne na bazie butylu. Taki zestaw zapewni odpowiednie uszczelnienie dachu i jego wieloletnią, bezproblemową eksploatację.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: AIB

Polecamy Ci również

Zobacz także