Stalowe systemy kominowe

Kotły gazowe i olejowe emitują do atmosfery mniej szkodliwe spaliny niż kotły na paliwa stałe. Działają one jednak bardziej korozyjnie na materiał, z którego zbudowany jest komin. Rozwiązaniem okazuje się stosowanie przewodów ze stali kwasoodpornej.

Stalowe systemy kominowe - zdjęcie 1Elementy komina stalowego skonstruowane zostały w taki sposób, by ich montaż był łatwy,  a powstały komin wytrzymały. Stosuje się w tym celu odpowiednie kształtki. Materiał, z którego wykonywane są poszczególne części to antykorozyjna i antykwasowa stal stopowa odporna na agresywne działanie kondensatu. Standardowa grubość ścianek rury wynosi 0,6 mm a dla urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym 1,0 mm. Cienkościenne rury stalowe bardzo szybko nagrzewają się. Po wygaszeniu paleniska komin szybko stygnie ograniczając wychłodzenie urządzenia. Powierzchnia rur jest bardzo gładka, dlatego na wewnętrznych ściankach nic się nie osadza. Dodatkowo zabezpieczona jest masami kwaso- i żaroodpornymi. Mała grubość ścianki umożliwia montaż w wąskich przewodach kominowych a w przypadku krzywych kominów stosuje się miękkie wkłady.

Jednościenne i dwuścienne

Ze względu na miejsce zastosowania wkładu wyróżnić można przewody jednościenne i dwuścienne.

Stalowe systemy kominowe - zdjęcie 2System jednościenny - wkłady kominowe umieszczane wewnątrz murowanych kominów tworzą system jednościenny. Jego elementem są rury o średnicy od 10 cm, grubości blachy 0,6-1,0 mm i długości do 1 m. Rury z jednej strony mają lejkowate zakończenie, które ułatwia ich łączenie. Miejsca połączeń uszczelnia się dodatkowo specjalną masą. Do wybudowania kompletnego systemu konieczne są także trójniki służące do połączenia rury z czopuchem, odcinki z drzwiczkami wyczystkowymi, miska, daszek kominowy, kołnierz przeciwdeszczowy, redukcje, regulator ciągu, zaślepka trójnika. Do zmiany kierunku sztywnej instalacji kominowej używa się kolanek. Jest to jednak możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego kąta, ale nie mniejszego niż 15 stopni.
Jeśli kąt jest zbyt mały pozostaje jedynie zastosowanie elastycznego wkładu. Wykonany jest on z harmonijkowej rury stalowej. Daje się ona swobodnie kształtować i ma cieńsze ścianki. Jest przez to mniej trwała niż wkłady sztywne a jakość stali użyta przy produkcji rur jest gorsza a na chropowatej powierzchni osadzają się resztki spalania.  
Pojedyncze przewody rur giętkich są dłuższe niż sztywnych. Można je rozcinać i łączyć przez wkręcanie. Umożliwia to montowanie wkładu od dołu, co jest dużym ułatwieniem przy stromym dachu.

Stalowe systemy kominowe - zdjęcie 3Systemy dwuścienne - warstwowe - zbudowane są z wewnętrznej rury spalinowej, izolacji termicznej i płaszcza zewnętrznego ze stali odpornej na warunki atmosferycznej. Na zestaw kominowy składają się: rury, trójniki, kolana, wyczystki, drzwiczki, miska, daszek kominowy, ustnik, kołnierz zamykający ocieplenie, zaślepki, redukcja,  podpory, obejmy, rura z otworem pomiarowym i teleskopowa. Kominy dwuścienne stanowią samodzielny układ samonośny, dlatego stosuje się je najczęściej na zewnątrz budynku. Czopuch łączący kocioł z kominem musi zostać w tym przypadku wyprowadzony przez ścianę budynku na zewnątrz. Przejście należy wykonać bardzo starannie. Zdarza się, że kominy dwuścienne montowane są wewnątrz domu. Najczęściej służą odprowadzeniu dymu z kominka.

Montaż
Montaż wkładu kominowego odbywa się poprzez wpuszczenie go od góry do przewodu kominowego oraz rozkucia komina na małej długości w pomieszczeniu z kotłem, w celu zamontowania dolnych elementów systemu.
W przypadku kominów prostokątnych, w których nie ma możliwości zamontowania wkładu okrągłego można zastosować wkład o przekroju owalnym. Stalowe systemy kominowe są całkowicie zabezpieczone przed korozją dzięki zastosowaniu odpowiednich stali szlachetnych. Są łatwe i szybkie w montażu, natychmiast są gotowe do pracy. Można je stosować ze wszystkim rodzajami kotłów.

Doprowadzenie powietrza do spalania
Doprowadzenie powietrza potrzebnego do spalania rozwiązuję się na różne sposoby. W stalowych systemach kominowych problem ten rozwiązano następująco: w dużym przewodzie kanałowym umieszcza się dwa przewody stalowe - jeden do odprowadzania spalin drugi do wentylacji wywiewnej. Powstała przestrzeń służy jako kanał wentylacji nawiewnej.
Innym sposobem jest zastosowanie systemu LAS (Luft - Abgas - System). Zbudowany jest on z rury ze stali kwasoodpornej, wewnątrz której znajduje się druga rura. Spaliny odprowadzane są rurą wewnętrzną, a zewnętrzną powietrze napływa. System LAS można zamontować w istniejącym kanale lub utworzyć w tym celu komin zewnętrzny. System LAS przeznaczony jest do odprowadzenia spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjnych oraz doprowadzania do nich powietrza z zewnątrz. Źródłem ciepła w takich systemach mogą być tylko kotły typu C4.

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aneta Demianowicz

Zdjęcia: Pianex, Rheinzink, Checz

Polecamy Ci również

Zobacz także