Strzecha dachowa

4
Strzecha dachowa

Pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny jest piękne, a poza tym ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. I wbrew temu, co większość z nas myśli, strzecha dość długo opiera się działaniu ognia.

Dawniej strzecha wykonywana była ze słomy żytniej, skoszonej wcześnie – kiedy była jeszcze zielona. Aby trawa, chwasty i źdźbła wypadły, strzecharz chwytał słomę za kłosy i mocno potrząsał. Słoma żytnia musiała być dokładnie wymłócona, w przeciwnym przypadku ziarna, które zostały, mogłyby zakiełkować i zwabić myszy. Następnie w specjalnych skrzynkach wykonywało się podwójne skręcone snopy (głowacze, zwane też kiczkami) – rzemieślnik brał dwa snopy, układał jeden na drugim w skrzyni i wiązał powrósłem tuż pod kłosami, potem wkładał kijek między snopki i obracał jeden snopek wokół drugiego o 360°. Dopiero taki wykręcak układany był na dachu i przywiązywany do łat.

Polecamy też: Pokrycie dachowe z łupku naturalnego

Słomę układało się od dołu warstwowo tak, aby następna warstwa przykrywała przewiąsła poprzedniej. Na koniec na kalenicy układano drewniane kozły i przybijano w poprzek dachu kołki, które miały chronić przed wiatrem.    

Dachy kryte strzechą dziś…

Obecnie do krycia dachów strzechą nie wykorzystuje się słomy, ponieważ współcześnie uprawiane zboża mają zbyt krótkie i grube łodygi, przez co takie pokrycie jest mniej trwałe. Wykorzystuje się za to specjalne gatunki trzciny. Trzcina powinna być jednoroczna, prosta, cienka, długa, sprężysta, pozbawiona liści, wysuszona, wysortowana, w słomkowym kolorze i o dużej zawartości krzemionki. Zawartość krzemionki w łodydze zapewnia wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych i trwałość.

Przeczytaj również: Dachy z trzciny

Strzecharze wykorzystując osiągnięcia nauki przez lata udoskonalili technologie krycia, pozwalające w pełni wykorzystać zalety trzciny – np. zamiast powrozów do wiązania trzciny używa się drutu ze specjalnego stopu chromoniklu. Pozwala to wydłużyć trwałość strzechy i zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe pokrycia (chromonikiel nie utlenia się i jest wytrzymały na wysokie temperatury). 

Na jaki dach nadaje się strzecha

Pokrycie z trzciny jest bardzo ciężkie, 1 m² waży średnio 50-75 kg (a po opadach deszczu czy śniegu nawet więcej) – tyle samo co dachówka ceramiczna. Wymagana jest więc odpowiednio wytrzymała konstrukcja dachu. W przeciwnym przypadku po kilkunastu latach konstrukcja będzie „siadać”.

Strzechę układa się na dachach o dużych spadkach - o kącie nachylenia minimum 35° (na lukarnach kąt ten może być mniejszy niż 30º). Najładniej prezentuje się na budynkach o nachyleniu 52°. Zasada jest taka: im większy kąt nachylenia połaci, tym większa żywotność pokrycia. 

Najczęściej domy kryte strzechą projektuje się tak, by szerokość dachu nie przekraczała 8 metrów. Większa szerokość dachu spowoduje, że spełnienie warunku odpowiedniego nachylenia stworzy efekt ogromnej bryły dachu w stosunku do reszty domu. 

Do wykonania pokrycia z trzciny będziemy musieli zatrudnić sprawdzoną firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Doświadczenie ekipy pracującej na co dzień przy układaniu popularnych pokryć dachowych podczas układania trzciny na niewiele się zda.

Układanie pokrycia dachowego ze słomy

Trzcina może być układana luźno (tzw. deki) lub w snopkach (tzw. kopiec), zaczynając od okapu. Długość wiązki powinna wynosić 140-200 cm, a obwód 30 cm od podstawy 60 cm.

W Polsce najpopularniejszy sposób układania trzciny na dachu to tzw. poszycie pod pręt. Polega on na przytwierdzaniu snopków bezpośrednio do łat poziomymi kijami (prętami) przechodzącymi przez snopek. Poszycie przytwierdza się do dachu za pomocą drutu. Na metr kwadratowy trzcinowego pokrycia potrzeba 10–12 snopków trzciny. Innymi sposobami montażu są: poszycie w dekówkę (snopki przywiązuje się drutem bezpośrednio do łat) i poszycie pod gaj (snopki leżą między łatami a przyciskającymi je prętami). Snopki ułożone kłosem w górę dają równą połać dachową.

Kalenica dachu może być wykańczana wrzosem, trzciną, słomą lub gąsiorami ceramicznymi produkowanymi w tym celu i wzmacniana parami skrzyżowanych drewnianych żerdzi (tzw. wilków) albo siatką metalową w pokrywie PVC.

Na dachu pokrytym trzciną nie instaluje się rynien, ale poszycie trzeba jak najdalej wysunąć, a wokół domu dobrze jest wykonać pod okapem opaskę z kamyków, dzięki którym woda będzie swobodnie spływała do drenarki.

Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także