Świetlik rurowy Tubzzz®

Świetlik rurowy Tubzzz® jest to nowoczesne urządzenie dostarczające naturalne, dzienne światło do pomieszczeń, w których zastosowanie tradycyjnych okien jest niemożliwe. Świetlik rurowy  pozwala wzbogacić dotychczasowe sposoby w projektowaniu oświetlenia o nowe, niekonwencjonalne rozwiązanie. Dzięki niemu można dostarczyć dzienne światło tam gdzie do tej pory było to niemożliwe.

świetlik rurowyświetlik na dachu

Świetlik rurowy jest idealny do oświetlania i doświetlania światłem naturalnym piwnic, basenów, korytarzy, łazienek, kuchni, biur, sal w szkole, magazynów, holi, świetlic, spiżarni, garderób, pomieszczeń użyteczności publicznej, ciągów komunikacyjnych, warsztatów czy innych zakamarków, które do tej pory były pozbawione naturalnego źródła światła. Szczególnie zalecane jest stosowanie świetlika w pokojach dzieci, nad stanowiskami pracy, w pracowniach komputerowych oraz we wszystkich innych pomieszczeniach, w których szczególnie intensywnie używamy naszego wzroku.

schemat działania świetlika rurowego

Jak działa świetlik rurowy Tubzzz®?

Działanie świetlika rurowego polega na wykorzystaniu zjawiska odbicia światła od gładkich, lustrzanych powierzchni. Przez kopułę umieszoną na dachu światło wpada z różnych stron do lśniącej rury światłonośnej. Następnie dzięki wykorzystaniu zjawiska odbicia promienie świetlne wędrują przez niedostępny do tej pory dla naturalnego światła odcinek budynku po czym trafiają na rozpraszacz znajdujący się w suficie oświetlanego pomieszczenia. Rozproszone światło wpadające do pomieszczenia jest łagodnei przyjemne.

Z czego składa się świetlik?

Świetlik rurowy Tubzzz® zbudowany jest z najwyższej jakości materiałów. Składa się z trzech podstawowych elementów:

 • wysokiej jakości akrylowej kopuły montowanej na zewnątrz budynku. Jest ona zespolona z obróbką blacharska wykonaną z miękkiego aluminium, które z łatwością  dopasowuje się do każdego typu dachu;
 • elementu sufitowego świetlika. Jest on widoczny w pomieszczeniu, do którego świetlik dostarcza światło. Element ten wykonany jest białego akrylu. Wszystkie śrubki zakryte są estetycznymi zaślepkami. We wnętrzu elementu sufitowego montowany jest specjalnie zaprojektowany rozpraszacz pryzmatyczny. Jego konstrukcja ma na celu rozpraszanie mocnego światła biegnącego rurą światłonośną, tak aby stało się miękkie, łagodne i przyjemne w odbiorze.
 • giętkiej rury światłonośnej łączącej element dachowy z elementem sufitowym.  Dzięki wykorzystaniu giętkiej rury światłonośnej w świetliku rurowym istnieje możliwość omijania wszelkich przeszkód architektonicznych. Takie rozwiązanie konstrukcyjne świetlika umożliwia doprowadzenie naturalnego światła dziennego do pomieszczeń, które nie mają okien, lub mają ograniczony dostęp do dachu i ścian zewnętrznych.

Świetliki rurowe Tubzzz® a aspekt ekologiczny

Przeciętne gospodarstwo domowe emituje do atmosfery ziemskiej w drodze produkcji energii elektrycznej około 7,4 ton (16,29 Ibs) dwutlenku węgla rocznie. Nadmierna ilość dwutlenku węgla stała się przyczyną tragicznych w skutkach katastrof, które dotknęły środowisko naturalne. W naszym więc interesie leży znalezienie sposobów na uwolnienie atmosfery od dalszych zanieczyszczeń. Może się to wydać dziwne ale proces produkcji energii elektrycznej jest czynnikiem mającym swój wkład w ten proces.
Takie są fakty:

 • emisja dwutlenku węgla w średnim gospodarstwie domowym wynosi rocznie 7,4 ton (16,290Ibs)
 • procentowy udział energii elektrycznej wytwarzanej z paliwa kopalnego i źródeł spalania węgla wynosi w poszczególnych państwach:
  • Francja - 10%
  • Hiszpania - 57%
  • Wielka Brytania - 73%
  • Holandia - 90%
  • Polska - 98%

Roczna emisja dwutlenku węgla we wszystkich gospodarstwach domowych

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także