Świetlik tunelowy

W wielu domach są pomieszczenia, np. łazienki, korytarze, hole, garderoby, do których nie dociera naturalne światło, a montaż w nich jakichkolwiek okien nie jest możliwy. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest świetlik tunelowy VELUX.

świetlik w holuświetlik w łazience

Zastosowanie

Naturalne światło dzienne może być doprowadzone przez warstwę pokrycia dachu i poddasza nieużytkowego, do ciemnych pomieszczeń położonych na kondygnacji poniżej, nawet w centralnej jego części. Część zewnętrzna świetlika, widoczna na dachu, wyglądająca jak okno do poddaszy, skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia. Od wewnątrz, na suficie, widoczny jest estetyczny, subtelny biały świetlik, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło.

Strumień świetlny wychodzący ze świetlika tunelowego porównano z innymi, znanymi źródłami światła (żarówki, świetlówki, itd.). Pomiary wykonane dla TWR (świetlik ze sztywnym tunelem) wykazały wartość strumienia światła w zimowy, pochmurny dzień na poziomie 450 lumenów, co odpowiada jednej żarówce 60 W, zaś w letni pogodny dzień aż 6500 lumenów! Strata strumienia światła w świetliku TWR to jedynie 6% na 1 m długości tunelu i ok. 10% na jedno kolanko. Jeden świetlik tunelowy TWR pozwala dostarczyć wystarczającej ilości światła dla powierzchni około 10 m².

zastosowanie świetlika w centralnym holu parterowego budynkuzastosowanie świetlika na drugim piętrze w łazience


Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także