Świetliki - naturalne źródło światła

Świetliki - naturalne źródło światła

W każdym domu są ciemne zakamarki, które dzięki świetlikom tunelowym VELUX mogą stać się jasne i bardziej funkcjonalne. To nowatorskie rozwiązanie doświetlania wnętrz jest energooszczędne i można je zastosować praktycznie w każdym domu parterowym lub z poddaszem.

świetlik - oświetlenie korytarza

Zamiast żarówki

Wszędzie tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych nie można zamontować okien, idealnym rozwiązaniem są świetliki tunelowe VELUX. Sztywny lub elastyczny tunel pozwala na ominięcie wszelkiego rodzaju przeszkód i doprowadzenie światła od powierzchni dachu (skośnego lub płaskiego) do pomieszczenia. Świetliki sprawdzają się w miejscach w których nie potrzebujemy intensywnego oświetlenia, jak garderoby, łazienki, korytarze czy garaże. Zmieniają ciemne wnętrza w ciekawe wizualnie i funkcjonalne przestrzenie. Warto się nimi zainteresować także dlatego, że są efektywnym źródłem światła. W optymalnych warunkach, jeśli element dachowy świetlika umieścimy od strony najbardziej nasłonecznionej, będzie miał moc nawet 15 razy większą niż żarówka 60 W. Jest to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów w trakcie eksploatacji. Po ich zainstalowaniu ze sztucznego światła korzystamy rzadziej, tylko po zmroku lub w pochmurne dni, a to oznacza niższe rachunki.

świetliki w korytarzuświetlik w łazience

Lustrzane odbicie

Świetliki absorbują promienie słoneczne przez element dachowy, a następnie przez rurę, na zasadzie odbić lustrzanych przenoszą światło do wnętrza. W świetlikach VELUX ze sztywnym tunelem zastosowano powłokę lustrzaną o refleksyjności nawet do 98%. Ich maksymalna długość może wynosić nawet 6 metrów, a to oznacza, że możemy dotrzeć nimi do najodleglejszych zakątków naszego domu. Wybór ich zależy od kąta nachylenia dachu i długości tunelu światłonośnego. Do dachów skośnych o nachyleniu od 15 do 60 stopni polecane są świetliki VELUX TWR, TWF o bardzo odpornej na korozję ramie zewnętrznej wykonanej z wysokiej jakości poliuretanu, lub w wersji VELUX TLF i TLR z lakierowanego aluminium. W wersji dla płaskiego dachu od 0 do 15 stopni proponowane są VELUX TCR i TCF z wysokiej jakości PCV. Element dachowy jest wyposażony w szybę hartowaną z powłoką łatwo zmywalną lub odporną kopułę z akrylu. Tunel doprowadzający światło występuje w wersji sztywnej lub elastycznej. Zaletą świetlików VELUX jest łatwy montaż. Świetliki VELUX są trwałe i odporne na  niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

świetlik w dachu płaskim

świetlik na poddaszu użytkowymświetlik w domu z poddaszem nieużytkowym

W dzień i w nocy  

Świetliki mogą być efektownym elementem dekoracji wnętrz, które przyciągają wzrok równie intensywnie co lampy. Dlatego warto zadbać by pierścień świetlika pasował do stylu wnętrza. W  ofercie opraw dekoracyjnych VELUX ZTB każdy znajdzie coś dla siebie. Zamiast standardowego białego pierścienia mamy do wyboru oprawy w kolorze srebrnym matowym, czarnym czy pasujące bardziej do tradycyjnie urządzonych wnętrz oprawy z mosiądzu. Po zmroku z łatwością świetlik można przekształcić w lampę elektryczną LED. Jeśli świetlik jest dodatkowym źródłem światła w sypialni, koniecznie trzeba kupić dodatkowo zaciemniający panel sufitowy ZTK 010B/014B, dzięki któremu nie obudzą nas pierwsze słoneczne promienie.

dekoracyjne świetlikiświetlik - design

Dla miłośników dizajnu z najwyższej światowej półki wielką niespodzianką będzie lampa zaprojektowana przez światowej sławy projektanta Rossa Lovegrove. Bez wątpienia jest to lampa nowej ery! Odbija wpadające przez świetlik promienie, które oświetlają wnętrze. Wygląda jak lewitująca w powietrzu kula. Projekt został doceniony i nagrodzony prestiżową nagrodą reddot design award.

 świetlik do dachu płaskiegoświetlik tunelowy w dachu skośnym


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także