System kominowy – zakup kontrolowany

System kominowy – zakup kontrolowany

Wybierając system kominowy powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj urządzenia grzewczego, parametry komina, czy możliwy sposób montażu, ale także serwis i gwarancję producenta. Pamiętajmy, że decydując się na zakup urządzeń z niesprawdzonych źródeł - często bez dokumentów sprzedaży - nie możemy być pewni klasy otrzymanego produktu. A brak śladów transakcji to brak odpowiedzialności producenta!

system kominowy musi być dobrany odpowiednio do instalacjiWybór systemu kominowego to dla laika niełatwa rzecz. Powinniśmy dokonywać zawsze doboru instalacji do urządzenia grzewczego. Odprowadzenie spalin z gazowego kotła z zamkniętą komorą spalania wymaga zupełnie innego komina, niż z pieca opalanego węglem kamiennym czy kominka. Ważne są również takie parametry jak praca w nad lub podciśnieniu oraz na sucho lub mokro. Nie bez znaczenia pozostaje również odporność korozyjna rury spalinowej komina. W końcu bardzo ważny jest także możliwy sposób jego montażu.
– Często zwłaszcza w przypadku budynków remontowanych, zastosowanie optymalnej instalacji kominowej rodzi wiele problemów.
Klientowi, który kupuje komin przy okazji inwestycji lub remontu niełatwo zorientować się, co jest najbardziej odpowiednie do jego instalacji – mówi Przemysław Dobosz, Project Manager w firmie MK, specjalizującej się w produkcji systemów odprowadzania spalin ze stali szlachetnych.

Zakup odpowiedniej instalacji kominowej najlepiej więc powierzyć specjalistom z firmy instalacyjnej. Instalator musi umieć dobrać odpowiedni system kominowy.
 Każdy producent zobowiązany jest do udostępnienia deklaracji właściwości użytkowych (DOP), która zawiera podstawowe parametry systemu
. Ważne jest zapoznanie się z jego zaleceniami, co do przeznaczenia konkretnej instalacji. Niezbędna jest więc znajomość oznaczeń, które są na jej poszczególnych elementach – dodaje Przemysław Dobosz.

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu kominowego jest serwis posprzedażowy i gwarancyjny. Producenci pewni solidności i jakości swoich produktów udzielają na nie długoletnich gwarancji i sprzedają je z pełną dokumentacją techniczną.
Zaspokojenie potrzeb inwestorów możliwe jest wyłącznie poprzez dostarczanie im najwyższej jakości certyfikowanych produktów, za których prawidłową pracę ręczymy aż dwadzieścia lat – zapewnia Anna Rotkis-Dziadul, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu firmy MK.

zakup bez faktury bywa nieopłacalnyNiestety bolączką branży budowlanej wciąż są nieudokumentowane transakcje. Czy warto w ogóle rozważać zakup systemu kominowego bez faktury? Oczywiście będzie on tańszy, ponieważ nieuczciwi sprzedawcy unikając płacenia podatku dochodowego, mogą zaoferować klientowi niższą cenę. Jednak konsekwencje takiej transakcji bywają bardzo przykre. Często okazuje się, że kupiliśmy zupełnie inny produkt, a decydując się na zakup bez jakiegokolwiek dokumentu, nie mamy podstaw do żadnej reklamacji jakościowej. Dochodzenie swoich praw bywa bardzo uciążliwe i czasochłonne. Warto więc każdorazowo odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na takie tanie zakupy?
– Renomowane firmy, istniejące na rynku od wielu lat, nie mogą sobie pozwolić na wypuszczenie produktu o zaniżonych, bądź całkiem odmiennych parametrach w stosunku do deklarowanych – puentuje Przemysław Dobosz.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: MK

Polecamy Ci również

Zobacz także