System prawidłowej wentylacji pomieszczeń

Venduct? kominek wentylacyjny do blachy

Prawidłowa wentylacja budynku to jeden z priorytetów podczas planowania budowy domu, doceniany zazwyczaj dopiero, gdy pojawiają się pierwsze problemy. Rzadko bowiem zdajemy sobie sprawę, że jakość systemu wentylacji przekłada się na funkcjonalność i… trwałość domu.

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku. Wilgoci w domu nie uniknie się - wystarczy przyjrzeć się pomieszczeniu, gdy np. kąpiemy się, bierzemy prysznic, gotujemy czy pierzemy.

Zaufać doświadczeniu

Podejmując tak ważną decyzję, warto zaufać specjalistom, którzy przeprowadzą nas przez gąszcz terminów i rozwiązań oraz wzajemnych relacji kominków wentylacyjnych, membran paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych. Najważniejsze, by pamiętać, że wentylacja to grupa elementów, które tworzą system. Muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry, co przekłada się później na proces wentylacji. Jakość jest w tym przypadku kluczowa – pamiętajmy, że choć system jest niewidoczny, to najmocniej wpływa na to, jak „oddycha” nasz dom. To wybór na długie lata, którego nie da się wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru. Warto także zwrócić uwagę na to, że markowe produkty są tak naprawdę niewiele droższe od tych niemarkowych. Utarło się stwierdzenie, że jeżeli produkt jest wysokiej jakości, to musi też być jednocześnie bardzo drogi. Fakty są jednak inne. Klöber-HPi oferuje materiały, które są tak naprawdę niewiele droższe od innych dostępnych na rynku. Jednak wartość domu wykończonego nimi, jest o wiele wyższa niż pokrewnymi produktami, niesygnowanymi konkretną, znaną i uznaną marką.

"Warto przyjrzeć się ofercie firmy, którą rozważamy. Musi spełniać wiele kryteriów, jakimi powinniśmy kierować się podejmując tak istotną decyzję, jaką jest system wentylacji domu – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. – Liczy się tu doświadczenie, mnogość modeli do wyboru, w zależności od pokrycia dachu. Firma, którą reprezentuję może poszczycić się 50-letnim doświadczeniem w produkcji kominków i ponad 400 modelami do różnego rodzaju pokryć dachowych, co zawsze podkreślam prowadząc rozmowy z klientami."

System znaczy prawidłowo

Prawidłowa wentylacja przy użyciu kominków dachowych to system kompatybilnych i niezbędnych elementów do prawidłowego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową. System, który pozwala na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych, przejść przewodów do solarów, przejść antenowych itp.

"Klöber-HPi ma w swojej ofercie jedyny system na rynku, mający komplet akcesoriów gwarantujący szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej" – wylicza January Nowosiński.

Część całości - kominek wentylacyjny

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz. Klöber Venduct® to aerodynamiczny, wysokiej wydajności kominek wentylacyjny stosowany zarówno do grawitacyjnych, jak również wymuszonych systemów wentylacyjnych (np. kuchennych, sanitarnych). W zależności od zapotrzebowania kominek wentylacyjny regulowany Venduct® występuje w wersji o średnicy 100 mm lub 125 mm. "Optymalna geometria kominka zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych" – dodaje January Nowosiński.

Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka zimą. Często kominki wentylacyjne mylone są z „zabezpieczeniem śniegowym”, a takim nie są. "W celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć polecam zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą to być płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy. Zasada jest prosta: kominek oddalony od kalenicy więcej niż 1 metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym się śniegiem, np. układ 3 śniegołapów lub krótki 0,5 m płotek przeciwśniegowy" – radzi January Nowosiński.

Płyta – element również niezbędny

Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany. Jest częścią systemu, który dba o prawidłową wentylację pomieszczeń.

"Kominek wentylacyjny montujemy na specjalnej płycie. Klöber-HPi ma ponad 400 różnych profili i kolorów płyt podstawowych Venduct®. Dopasować je można do większości istniejących modeli dachówek, płyt falistych, a także odpowiednich do pokryć z łupka i gontu. To także system, który pozwala na bazie płyty podstawowej na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych oraz przejść przewodów do solarów i np. przejść antenowych itp. Wszystkie części systemu są w pełni kompatybilne z płytami podstawowymi Venduct®" - komentuje January Nowosińki.

Należy także pamiętać o pokryciach dachów z blachy. Do nich stosuje się specjalne płyty. Płyty podstawowe Venduct® do pokryć z blachy to nowe rozwiązanie, jeżeli chodzi o przeprowadzanie przez połać dachową wszelkich instalacji wentylacyjnych i użytkowych. Wypada tu też wspomnieć o rozwiązaniu uniwersalnym. "Płyta przejściowa DN 100 (lub DN 125) dzięki elastycznej podstawie dopasowuje się do każdego rodzaju dachówki i tworzy szczelne przejście dachowe odpowiadające profesjonalnym wymaganiom" – dodaje January Nowosińki.

Niewidoczne gołym okiem, a jakże ważne

Kominek wentylacyjny i płytę trzeba solidnie połączyć. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne.

"Elastyczne przewody łączące Venduct® wykonane są ze specjalnego miękkiego PVC ze stalową spiralą sprężynową wewnątrz. Tworzą one elastyczne połączenie pomiędzy przewodem rurowym a przejściem dachowym, pokonując różnice w odległościach oraz łatwo wyrównując różnice w osiowaniu od nachylenia 45º do pionu. Wymienne adaptery połączeń od przekroju DN 70 do 125 DN oraz różne długości sprawiają, iż przewody łączące są znakomitym połączeniem w każdej sytuacji" – mówi January Nowosińki. Nie wyobrażamy sobie jednak żadnej instalacji bez odpowiedniego uszczelnienia. Musi być ono wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych. "Kołnierz uszczelniający Klöber umożliwia przeprowadzenie

rur o średnicy DN 100 i DN 125. Wykonany jest z najwyższej jakości materiału EPDM, dzięki czemu jest odporny na starzenie się, promieniowanie UV i różnice temperatur. Co istotne, przez wiele lat. Ma elastyczną konstrukcję harmonijkową, dlatego można go stosować niemalże do każdego kąta nachylenia dachu. Z kolei wyjątkowo szerokie brzegi w połączeniu z zalecanymi taśmami klejącymi Klöber, umożliwiają pewne połączenia z membranami dachowymi i paroizolacjami" – podsumowuje January Nowosiński.

Inne, niezbędne, a często zapominane

Kanalizacja potrzebuje odpowietrzenia. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, a jednak. Ujście jej znajduje się na dachu. "Venduct® wywietrznik kanalizacyjny DN 100 to wydajna, krótka rura, która ma zastosowanie dla prawie każdego kąta nachylenia dachu. Minimalna wartość kąta nachylenia połaci dachowej to 15º. Wywietrznik kanalizacyjny Venduct® wykonany jest z PVC, które jest odporne na działanie promieniowania UV oraz na warunki atmosferyczne i starzenie. Wersja podstawowa zawiera pokrywę przeciwdeszczową" – dodaje January Nowosiński.

Venduct?  przejście antenowe z płytą
Warto także zadbać o antenę na dachu. Potrzebne do tego jest bez wątpienia odpowiednie przejście antenowe. Najlepiej wykonane z wysokogatunkowego PVC, odpornego na działanie czynników atmosferycznych, starzenie się i promieniowanie UV, np. Venduct® przejście antenowe DN 100.

"Umożliwia ono zamontowanie masztów antenowych o średnicy od 22,0 mm do 77,5 mm. Musimy jedynie odciąć króciec przejścia antenowego, dostosowując go do odpowiedniego dla grubości masztu wymiaru" – dodaje January Nowosiński. W dobie polityki ekologicznej musimy tu także wspomnieć o rozwiązaniu ekologicznym. O solarach, które montuje na dachach coraz więcej osób idących z duchem czasu i postępu. Aby prawidłowo funkcjonowały i spełniały swoje zadanie, muszą być

odpowiednio zamontowane. Venduct® przejście dla przewodów do solarów to uniwersalne, wodoszczelne rozwiązanie przeprowadzenia przewodów przez połać dachu spadzistego. Jego głównym zastosowaniem jest szczelne przeprowadzenie przewodów od paneli solarnych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest łatwość i szybkość montażu. "Venduct® przejście dla przewodów do solarów pozwala na przeprowadzenie przewodów o średnicy od 10 do 70 mm" – dodaje January Nowosiński.
Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Klöber

Polecamy Ci również

Zobacz także