Systemy dachów zielonych: MIEJSKA DŻUNGLA NA NOWO

0
Systemy dachów zielonych: MIEJSKA DŻUNGLA NA NOWO
Advertisement

Wysoki poziom rozwoju aglomeracji miejskich oraz coraz większa liczba nowych inwestycji sprawiają, że kluczowe znaczenie w procesie urbanizacji zyskuje rola budowli czynnych biologicznie. Zielona przestrzeń miejska, jak np. “zielone dachy” Tack-R, to dziś nie tylko miejsce odpoczynku i relaksu dla mieszkańców, ale także ważny aspekt nowoczesnej architektury.


Błoga cisza i zieleń - nawet w ścisłym centrum

Jednym z największych problemów współczesnych miast są tzw. “wyspy ciepła”, powstające w miesiącach letnich w wyniku nagrzewania się budynków, głównie tych pokrytych papą lub blachą (także dróg i chodników, wykonanych z asfaltu lub betonu). W nocy ciepło to jest oddawane do otoczenia stając się jedną z przyczyn dyskomfortu życia w mieście, zwłaszcza dla mieszkańców dużych skupisk miejskich. W dobie urbanizacji niezbędne stają się rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie efektu chłodzącego budynki. Idealnym systemem wpisującym się w ten nurt są “Zielone Dachy”. Selena - producent i dostawca chemii budowlanej, opracowała zaawansowane systemy dachów zielonych, zoptymalizowanych pod względem doboru roślinności, dodatkowych obciążeń dachów i składowych systemu. Dach zielony Tack-r Green Sedum i Herba to kompletne systemy: od hydroizolacji po roślinność. Bardzo często sprawdzają się one w centrach miast, bowiem stanowią barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi czy atmosferycznymi. Konstrukcja zielonych dachów pozwala także na uzyskanie bardzo dobrej warstwy izolacyjnej i akustycznej. Rośliny, oprócz wielu funkcji biologiczno-estetycznych, mają m.in. zdolność absorbowania i rozpraszania fal akustycznych, co pozwala na zmniejszenie hałasu, dobiegającego np. z ulicy.

Oddech dla zanieczyszczonych miast

Istotną kwestią dotyczącą projektowania współczesnej przestrzeni miejskiej jest bez wątpienia aspekt ekologiczny. Zielony dach pochłania dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu, co staje się kluczowe szczególnie dla miast przemysłowych, gdzie np. zlokalizowane są fabryki, generujące dużą ilość szkodliwych substancji. Zielone dachy wpływają zatem pozytywnie na jakość powietrza w miastach, a dodatkowo - przyczyniają się do oszczędności energetycznych, bowiem pozwalają zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się powłok dachowych, a zimą ograniczają utratę ciepła w budynku. System ten tworzy też doskonałą warstwę drenażu, poprzez możliwość odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji, a przy tym wchłania część wilgoci i opóźnia odpływ pozostałej wody, przez co odciąża systemy kanalizacyjne np. podczas ulewy. Zielony dach może zatem stanowić element zabezpieczenia przeciwpowodziowego i miejskie systemy kanalizacyjne.

Systemy dachów zielonych

Zielony dach składa się z hydroizolacji, paroizolacji, warstwy drenującej oraz roślinnej, a wszystkie te elementy tworzą gotowe rozwiązanie systemowe. Każda z warstw powinna być nie tylko starannie dobrana pod kątem konkretnej inwestycji, ale przede wszystkim odporna na działanie wielu czynników zewnętrznych, jak np. wilgoć, opady deszczu, grzyby, kwasy organiczne, substancje szkodliwe obecne w powietrzu, a nawet wiatr, dlatego bardzo istotna jest jakość zastosowanych materiałów. Aby zielony dach spełniał należycie swoją rolę ważne jest także zoptymalizowanie go pod kątem doboru roślinności czy dodatkowych obciążeń, występujących na dachu. Może on być stosowany zarówno w starym budownictwie (kamienice, budynki zabytkowe), jak i w nowoczesnych apartamentowcach, pozwalając na maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz uzyskanie nowych funkcji budynku (przestrzeń odpoczynku i relaksu). Inwestycje w zielone dachy są coraz częściej spotykane, nie tylko w dużych, polskich miastach, ale także w prywatnych inwestycjach - jako ciekawe rozwiązanie estetyczne, zgodne z trendami “eko” w architekturze.

Dachy zielone Tack-R: jaki system powinien wybrać inwestor?

Selena opracowała dwa systemy dachów zielonych: ekstensywny oraz intensywny. Dach zielony ekstensywny Tack-R Sedum jest przeznaczony głównie na dachy domów, biurowców oraz budynków mieszkalnych - jest stosunkowo lekki, nie powoduje nadmiernych obciążeń konstrukcji obiektu i nie wymaga dużych nakładów pracy. Zwykle stosuje się w nim roślinność typu mchy, porosty czy rozchodniki, które nie potrzebują częstego nawadniania i pielęgnacji). Dach ekstensywny zwykle nie stanowi przestrzeni użytkowej dla mieszkańców, może natomiast poprawiać estetykę budynku, wpływa także na zwiększenie zasobów tworzących miejską zieleń. Składa się on z roślinności ekstensywnej, odpowiednio dobranego substratu, warstwy z włókniny filtracyjnej, warstwy drenażu, dwóch membran bitumicznych: termozgrzewalnej przeciwkorzennej oraz samoprzylepnej, warstwy termoizolacji ułożonej na samoprzylepnej paroizolacji (przy wykorzystaniu kleju poliuretanowego), a spodnią warstwę tworzy strop betonowy, zabezpieczony odpowiednim preparatem gruntującym. link: http://tack-r.pl/dachy-zielone/systemy-dachow-zielonych-ekstensywnych/

Dach zielony intensywny Tack-R Herba to rozwiązanie, umożliwiające stworzenie na powierzchni dachu ogrodu, a nawet parku, dzięki czemu budynki zyskują dodatkową funkcję użytkową, dostępną dla mieszkańców przez cały rok. Na dachach tego typu inwestorzy mogą wykorzystać nie tylko trawę, kwiaty i krzewy, ale także drzewa czy elementy architektury ogrodowej (jak ławki, pergole czy dodatkowe oświetlenie). Ten system zwykle wykorzystywany jest w budynkach komercyjnych jak np. obiekty wypoczynkowe, hotele, a także w budynkach użyteczności publicznej jak biblioteki, uczelnie, muzea. System Tack-R Herba powstaje na stropie żelbetowym, na który następnie aplikowany jest preparat gruntujący oraz układana jest samoprzylepna papa paroizolacyjna. Kolejnym krokiem jest mocowanie termoizolacji przy wykorzystaniu kleju poliuretanowego. Na tę powierzchnię nakładane są dwie warstwy bitumiczne: samoprzylepna oraz termozgrzewalna papa przeciwkorzenna. Następnie instalowana jest warstwa drenażu z funkcją magazynowania wody, włóknina filtracyjna, odpowiednio dobrany substrat, a dopiero na końcu sadzona jest roślinność. link: http://tack-r.pl/dachy-zielone/systemy-dachow-zielonych-intensywnych/

Więcej o rozwiązaniu Tack-R

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także