Materiał, z którego wykona się system odwodnienia dachu, będzie decydował nie tylko
o estetyce budynku, ale przede wszystkim o skutecznym odprowadzaniu wody z dachu. Wybierając materiał, należy pamiętać, że będzie on poddany działaniom środowiska zewnętrznego.
Rynny i rury spustowe wykonuje się z metali i ich stopów (stal nierdzewna powlekana cyną; stal ocynkowana; aluminium, miedź, stop tytanu z cynkiem) oraz z tworzyw sztucznych (PVC - U).
Oczywiście, każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Przedstawiamy krótką charakterystykę każdego materiału, a poniżej zestawienie ich cech wg. różnych kategorii.
Charakterystyka materiałów do kanalizacji deszczowej
Rynny ze stali nierdzewnej (powlekane puralem) to sprawdzony, tradycyjny materiał. Są wytrzymałe, trwałe (ok.100 lat) i odporne na zmiany temperatur i działanie promieni UV. Zasadniczą wadą, eliminowaną jednak przez powłoki (cynowe, cynkowe, z tworzyw sztucznych) jest podatność na korozję zewnętrzną. Stal jest też podatna na korozję wewnętrzną - w rynnach łatwo gromadzą się osady, niszcząc rurę i zmniejszając jej przekrój.
Rynny z aluminium (zabezpieczone korozyjnie) są lekkie, a jednocześnie wiatroodporne (wytrzymują nawet wiatr huraganowy). Są odporne na korozję (pokrywają się naturalną warstwą ochronną), działanie promieni UV oraz różnice temperatur. Ścianki rynien mogą być stosunkowo cienkie i są gładkie, co sprzyja samooczyszczaniu i trwałości. Zasadniczą wadą jest podatność na korozję kontaktową - rynny nie mogą być łączone z metalami ani betonem.
Rynny z miedzi (mogą być powlekane akrylem, cynkiem lub patynowane) są trwałe, odporne na temperatury, promienie UV i korozję (na rurze wytwarza się warstwa patyny chroniącej przed dalszą korozją). Rynny miedziane należą do najtrwalszych (do 300 lat). Nie mogą być łączone z aluminium ani ze stalą ze względu na korozję kontaktową. Zasadniczą wadą jest wysoka cena miedzi, przez co wymaga ona dużych nakładów, a także może paść łupem złodziei.
Rynny tytanowo-cynkowe (mogą być patynowane) są podobne do rur miedzianych. Mniejsza jest podatność na korozję (dzięki dodatkowi tytanu - wystarczy ok. 1%), oprócz tego naturalna ochrona antykorozyjna (patyna) powstaje w pierwszym roku użytkowania. Ścianki rur mogą być stosunkowo cienkie. Trwałość stopu szacuje się nawet na 120 lat. Zasadniczą wadą jest mała liczba fachowców wykonujących tego typu rynny.Rynny z PVC-U (zabezpieczone tlenkiem tytanu lub akrylem, stabilizowane promieniami UV) są najtańsze spośród dostępnych rynien. Dzięki zabezpieczeniom są odporne na zmiany temperatury i na wpływ promieni UV. Wykazują dużą odporność na korozję atmosferyczną, kontaktową i wewnętrzną. Zasadniczymi wadami są : stosunkowo mała trwałość (30 - 50 lat) oraz znaczna rozszerzalność temperaturowa, co wymaga kompensacji (równoważenia) odkształceń cieplnych.
Zestawienie cech materiałów do kanalizacji deszczowej
Zestawienie wg podatności na korozję zewnętrzną:
- słona mgła - zawiesina soli w powietrzu mogąca uszkodzić powierzchnię. Słona mgła uważana jest za najbardziej niekorzystny opad atmosferyczny - test na "słoną mgłę" uważany jest za najbardziej surowy. Wpływ słonej mgły może mieć znaczenie na terenach nadmorskich;
- "kwaśny deszcz" - wodny roztwór SO2 - metale mogą być słabo odporne na działanie kwasu siarkowego. Wpływ kwaśnego deszczu jest znaczny na terenach przemysłowych;
- wody atmosferyczne - podatność na związki występujące standardowo w wodzie deszczowej - jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkamy w strefie o znacznej wysokości opadów.
dachyonline
Rynny ocynkowane, rynny miedziane, rynny aluminiowe oraz pcv dostępne są w sklepie internetowym Dachyonline.pl
Serdecznie polecamy : http://www.dachyonline.pl/index.php?k1,rynny
Monika Roniewicz
Rynny miedziane są nie tylko najtrwalsze ale i potrafią być ozdobą elewacji przy pasującym zestawieniu koloru elewacji - najlepiej ciemnym: granatowym lub bordowym:) Myśmy kupowali właśnie miedziane w http://heban.net/asortyment/systemy-rynnowe i tam sobie od razu dobraliśmy wszystkie materiały do wykończenia fasady, żeby efekt byl spójny. Ja jestem zdania, że wygląd zewnętrzny domu jest równie ważny, jak urządzenie wnętrza
asiax84
Ja mam rynny z polichlorku winylu (PVC-U) i są według mnie bardzo dobre, Napewno nie można zarzucić im, że są wytrzymałe, bo dostały już kilka razy z piłki(dzieci) i nie ma po tym nawet śladu, Ponadto ich designe jest również świetny. Dodatkowo są szczelne i antykorozyjne. http://pcvwiplast.pl/117-system-rynnowy
Tomko43
Ja równiez postawiłem na system rynnowy PCV jak dla mnie jest on o wiele bardziej korzystny nie tylko pod względem ceny, ale równiez bezosbsługowości. Szczególnie, że StabiCor mogłem sam ze znajomym zamontowac dzięki systemowi zaciskania, bez jakiego kolwiek klejenia. Dodatkowo system ten jest uodporniony na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV
Olafko
Dzięki patynie, która tworzy się na powierzchni miedzi i chroni przed korozją, miedziane dachy, rynny i rury spustowe są trwałe, nie wymagają konserwacji powierzchni. Zapoznaj się z właściwościami miedzi, zanim dokonasz wyboru - polecam stronę http://miec-miedz.pl/dziedziny-zastosow ... hy-i-rynny.