Wykorzystanie energii elektrycznej do usuwania śniegu i lodu jest najlepszą metodą zabezpieczenia dachów, rynien i rur spustowych w okresie zimowym. Systemy przeciwoblodzeniowe, bo o nich mowa, mogą być instalowane niemal na wszystkich dachach.
System przeciwoblodzeniowy musi być zaprojektowany i zainstalowany tak, aby skutecznie usuwać zgromadzony śnieg i lód. Ich obecność w dużych ilościach naraża konstrukcję i poszycie dachu na uszkodzenia, zagraża systemowi rynien skrajnych, wewnętrznych i rurom spustowym. Zastosowanie systemu zapewnia pełną kontrolę spływu wody z powierzchni dachów, stałą drożność orynnowania oraz zabezpiecza przed oblodzeniem. Jednocześnie ogranicza koszty naprawy instalacji orynnowania oraz elewacji budynku.
Prawidłowo skonfigurowany system przeciwoblodzeniowy automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków atmosferycznych i przełącza się
w stan aktywności w optymalnych momentach. Systemem steruje regulator z czujnikiem temperatury lub kontroler współpracujący z zestawem czujników temperatury i wilgoci. Regulatory i czujniki zapewniają efektywne wykorzystanie mocy, a zabezpieczenia chronią przed porażeniem prądem.
Na dachach o dużym spadku przy zastosowanych progach zapobiegających zsuwaniu się śniegu należy zastosować ogrzewanie dolnej powierzchni dachu, przyspieszające topnienie i właściwe odprowadzenie wody.
Dobór elementów systemu a także instalację i uruchomienie systemu należy powierzyć specjalistom. Moc instalacji przeciwoblodzeniowej zależy od:
- konstrukcji dachu,
- konstrukcji systemu rynnowego,
- usytuowania obiektu w stosunku do stron świata,
- położenia budynku w określonej strefie klimatycznej Polski.
Moc jednostkową jaką należy zastosować powinna mieć wartość 250-300 W/m². Wartość ta zależy również od obecności czy też braku termoizolacji. Dla dachów z termoizolacją należy przewidzieć większą moc jednostkową (300 W/m²). Na dachu z termoizolacją niska temperatura utrzymuje się dłużej i dopiero znaczne jej podwyższenie powoduje gwałtowne topnienie zalegającego śniegu. W przypadku dachów bez izolacji termicznej, topnienie śniegu odbywa się stopniowo, z udziałem ciepła przenikającego przez strukturę dachu z pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod nim.
Instalacje w rynnach skrajnych zabezpieczają przed zaleganiem śniegu i lodu. Maksymalna wartość mocy jednostkowej powinna mieć wartość 30 - 60 W/mb. Wartość ta zależy od materiału z jakiego jest wykonana rynna i jej szerokości. Dla rynny stalowej stosujemy najwyższą, maksymalną wartość mocy jednostkowej, dla wykonanej z tworzyw sztucznych - mniejszą. W rynnach wewnętrznych o dużych szerokościach (powyżej 30 cm) musimy zastosować większą moc (od 250 do 300 W/m²). Tak duża moc jest potrzebna do roztopienia śniegu na dużej powierzchni a tym samym zapewnienia skutecznego odpływu wody do rur spustowych.
Jak to działa
Skuteczna i ekonomiczna praca instalacji przeciwoblodzeniowej jest możliwa wtedy, gdy nadzoruje ją właściwie dobrany system sterujący. Regulator z funkcją programowania, współpracujący z czujnikami temperatury i wilgotności zapewnia pełną ochronę nadzorowanych powierzchni. Istotą funkcjonowania tego typu ogrzewania jest błyskawiczne reagowanie w momencie pojawienia się zagrożenia spowodowanego oblodzeniem lub opadem śniegu. Układ sterujący analizuje dane dotyczące wilgotności i temperatury. Jeżeli osiągają one wartość zgodną z parametrami ustawionymi w regulatorze przez użytkownika, system ogrzewania rozpocznie pracę. Jego praca zostanie zakończona, gdy powierzchnie są już pozbawione lodu i śniegu. Regulator współpracujący z zegarem pozwala na stworzenie programu zgodnego z oczekiwaniami użytkownika, na przykład wyłączenie systemu podczas wyjazdu i jego aktywacji przed powrotem.
dachyonline
Przewody samoregulujące doskonale nadają się do zastosowania w rynnach i rurach spustowych. http://www.dachyonline.pl/index.php?p69 ... -rur-10-mb
krawcu
Pewnie się nadają ale jak miałem u siebie montować kable po dwóch stronach dachu to okazało się że tańsze były takie czarne, odporne na promieniowanie UV, firmy DEVI.