Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu

system przeciwoblodzeniowy na dachuSystemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają uszkodzeniu rynien i rur spustowych przez zamarzającą wodę, zapewniając skuteczne odwodnienie powierzchni dachu. Zapobiegają uszkodzeniom dachu i fasady spowodowanych przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody. Zapewniają również na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu dachu.

Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być zainstalowane na niemal wszystkich rodzajach dachów, gdzie skutecznie likwidują nagromadzony śnieg i lód. Zapewniają drożność rynien i zapobiegają uszkodzeniom dachu oraz fasady spowodowanych oblodzeniem i niekontrolowanym spływem wody. Dachowe systemy grzejne instalowane są głównie w rynnach i na skrajnych fragmentach poszycia dachowego, w pionowych rurach spustowych oraz w rynnach wewnętrznych. Kable grzejne powinny być instalowane wzdłuż krawędzi dachu oraz w miejscach, gdzie możliwe jest powstawanie nagromadzeń śniegu i lodu.

Dzięki zastosowaniu termostatów, system antyoblodzeniowy przy minimalnym zużyciu energii zapewnia dużą skuteczność grzejną. Dostosowuje również swoją wydajność do aktualnych warunków atmosferycznych - włączenie i wyłączenie zasilania następuje w odpowiednich momentach.

Jak odpowiednio dobrać moc?
Moc zainstalowana przypadająca na metr kwadratowy powierzchni dachu (W/m2) zależy od rodzaju konstrukcji dachowej oraz lokalnych warunków atmosferycznych. Dachy można podzielić na dwie grupy:

dachy zimne (dobrze izolowane) - charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła; gdy słońce topi śnieg, na dachu zimnym powstają sople i nawisy śnieżne;
dachy ciepłe (słabo izolowane) - topnienie śniegu i lodu następuje w wyniku przenikania ciepła
z wnętrza budynku; woda ze stopionego śniegu spływa w dół i zamarza przy krawędzi dachu. Sytuacja taka występuje często, gdy strych wykorzystywany jest na cele  mieszkalne; z tego powodu moc instalacji rynnowej na dachach ciepłych powinna była wyższa niż na dachach zimnych;

Moc kabli grzejnych stosowanych w instalacjach dachowych zwykle mieści się w granicach
18-30 W/mb. W szczytowych partiach dachów pokrytych materiałami palnymi i mięknącymi pod wpływem ciepła (np. papa) moc kabla grzejnego nie powinna przekraczać 20 W/mb. Rynny wymagają mocy rzędu 40 W/mb. Uzyskanie takiej wartości może wymagać równoległego ułożenia kilku odcinków kabla. Podejmując decyzję o wartości mocy należy uwzględnić także rodzaj materiału, z którego wykonane są rynny.

Rynny i rury spustowe
Kabel należy układać wzdłuż rynny w obu kierunkach, tak by osiągnąć wymaganą moc cieplną.
W większości przypadków wystarczające są dwa odcinki kabla.

Typowe konfiguracje instalacji rynnowych dla różnych temperatur obliczeniowych:

Temperatura obliczeniowa wyższa od -20°C:

  • dwa odcinki kabla w rynnie przy dachu zimnym,
  • trzy odcinki kabla w rynnie przy dachu ciepłym.


Temperatura obliczeniowa niższa od -20°C:

  • trzy odcinki kabla w rynnie przy dachu zimnym,
  • cztery odcinki kabla w rynnie przy dachu ciepłym

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także