Systemy rynnowe z tytan-cynku

Systemy rynnowe z tytan-cynku

Asortyment rur i rynien

Rynny cynkowo - tytanowe są wykonane z blachy o grubości 0,7 lub 0,8 mm. Standardowe długości rynien wynoszą 3 m. Gotowe rynny okapowe mogą mieć profil półokrągły lub prostokątny. Z blachy można też wykonać rynny koszowe (zbierające wodę ze zbiegających się połaci dachowych).

Rury spustowe mają długość 3 m (rury okrągłe) lub 2 m (prostokątne), zaś grubość blachy wynosi 0,65 i 0,7 mm. Rynny i rury spustowe wykonywane są w znormalizowanych wymiarach, tworząc odpowiadające sobie pary. Każda z par "potrafi" odprowadzić określoną ilość wód opadowych - takie informacje są przydatne przy projektowaniu.

Wymiary systemu [mm]

rynny półokrągłe (szerokość) 105 125 150 190 250
rury spustowe (średnica) 76 87 100 120 125
odwodniona powierzchnia dachu (m2)
deszcz 300 l/s/ha
85,5 85,5 154,9 252 ok. 443

Własności cieplne i hydrauliczne

Bardzo ważna jest niewielka rozszerzalność temperaturowa tytancynku. Współczynnik wydłużalności cieplnej a wynosi ok. 0,02 mm/mK. Co to oznacza w praktyce? Rozpatrzmy przykład.

Rynna o długości 3 m została zamontowana w temperaturze 10°C. Jeśli temperatura wzrośnie do 30°C (różnica temperatur wyniesie 20°C), wówczas odcinek wydłuży się się o 1,2 mm. Jeśli temperatura spadnie do -20°C (różnica temperatur wyniesie 30°C), wówczas odcinek skróci się o 1,8 mm.

rynny z tytan-cynkuPrzyjmując taki rozkład temperatur (zupełnie realny dla naszego klimatu) widzimy, że rynna musi mieć możliwość ruchów cieplnych na odcinku 3 mm. Dla porównania, rynna z PCV w takich samych warunkach musi mieć możliwość ruchów cieplnych na odcinku 12 mm (czyli ponad 1 cm). W przypadku rynien cynkowo - tytanowych wystarczy odpowiednie mocowanie i zachowanie dylatacji, by umożliwić odpowiednie ruchy cieplne i wyeliminować naprężenia. System rynnowy cynkowo-tytanowy może bez uszkodzeń i obniżenia jakości pracować w zakresie temperatur od -20°C do +80°C).

Rynny i rury spustowe są gładkie, dzięki czemu opory są niewielkie i nie trzeba stosować dużych średnic, by woda była odprowadzana z dachu z wymaganą prędkością.

Z drugiej strony, niewielka chropowatość ścianek sprawia, że nie osadzają się na nich zanieczyszczenia. Inaczej mówiąc, rynny i rury mają wysoką zdolność samooczyszczania. Dzięki temu rury zachowują swe właściwości: nie zmniejszają się ich średnice, co pozwala systemowi pracować skutecznie i wydajnie. Aby nie "zmarnować" tej własności, należy zastosować w rynnie odpowiednią siatkę zabezpieczającą przed spływaniem liści do rur spustowych. Siatka nie wymaga dodatkowego mocowania i nie ma wpływu na warunki przepływu wody.

montaż rynienPołączenia - słaby punkt?

Najbardziej newralgicznym punktem każdej instalacji są połączenia rur. Wadliwie wykonane, potrafią zniweczyć zalety najlepszego nawet materiału - instalacja będzie nieszczelna, będzie podlegać naprężeniom, a jej czas życia znacznie się skróci. Dlatego w przypadku systemu cynkowo - tytanowego stosowane są najbardziej skuteczne metody łączenia; dla rynien klejenie lub tzw. lutowanie miękkie (niskotemperaturowe), dla rur spustowych - wsuwanie, klejenie i lutowanie miękkie. Wsuwanie pozwala na pewne połączenie rur dzięki dużej precyzji wykonania mufy i dokładności wymiarowej elementów. Klejenie zapewnia trwałe połączenia dzięki nowej generacji stosowanych klejów - zachowują one przez lata stałą elastyczność i plastyczność złącza. Lutowanie miękkie - technika
o długiej tradycji i bardzo popularna - wykonywane jest w temperaturze ok. 250°C. Należy tu wspomnieć, że temperatura rekrystalizacji (po jej przekroczeniu struktura materiału ulegałby zniszczeniu, a blacha stałaby się krucha i łamliwa) dla blachy cynkowo-tytanowej, wynosi >300°C,
a temperatura topnienia ok. 430°C. Lutowanie jest więc techniką bezpieczną dla materiału.
Co więcej, w nowoczesnych systemach rynnowych połączenie zachowuje wszystkie zalety samej blachy: charakterystyka metalu pozostaje niezmieniona w miejscu szwu. Oznacza to trwałość
i wodoszczelność połączenia.
W przypadku lutowania bardzo ważne jest zastosowanie właściwego lutu: błędny wybór materiału powoduje, że połączenie jest wykonane niesolidnie i na pewno nie spełni swego zadania.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także