Systemy rynnowe z tytan-cynku

Systemy rynnowe z tytan-cynku

Jakość dokumentowana

System orynnowania powinien spełniać wymogi stosowanych w Polsce norm europejskich: z jednej strony są to standardy jakości dla materiału, z drugiej: wymagania stawiane systemowi orynnowania, wg następujących norm:
PN EN 988. Cynk i stopy cynku. Specyfikacja techniczna płaskich wyrobów walcowanych dla budownictwa.
PN EN 612. Rynny dachowe i rury spustowe z blachy. Definicje, podział i wymagania.
Producent może przedstawić deklaracje zgodności z powyższymi normami. Może też dokumentować się nieobowiązkowymi certyfikatami - świadczy to o zaangażowaniu producenta w utrzymanie i podnoszenie jakości swych wyrobów. Szczególnie często takimi certyfikatami legitymują się firmy
o rodowodzie niemieckim.

  • certyfikat ISO 9001:2000 - certyfikat jakości obejmujący nie tylko sam produkt, ale też cały proces produkcji;
  • zaostrzona norma jakościowa "Quality Zinc", nadawana przez niemieckie stowarzyszenie TUV. Aby uzyskać znak "Quality Zinc", trzeba spełnić całą serię surowych wymagań, szczególnie wobec właściwości mechanicznych i technologicznych oraz co do składu chemicznego. Znak ten gwarantuje też, że produkt jest poddawany niezależnym testom;
  • certyfikat Grupy AUB informuje o prośrodowiskowym charakterze produktu. Znak ten jest zarezerwowany dla ekologicznych produktów budowlanych (oceniany jest cały cykl życiowy,
    tj. od wydobycia rudy, przez obróbkę technologiczną, aż po recykling).

rynny w czasie montażuCo blacharz wiedzieć powinien

Dobre rynny cynkowo-tytanowe wyróżniają się protoliniowością i niewielkimi odchyłkami wymiarowymi - dzięki temu montaż jest bardzo łatwy. Sprawą kluczową są połączenia i mocowanie rynien.
W przypadku połączeń lutowanych bardzo ważne jest zastosowanie właściwego materiału (lutu). Jeśli chodzi o mocowania, dostępne są narzędzia pozwalające na precyzyjne wykonanie rynien.
Do gięcia haków rynnowych stosuje się specjalistyczne cęgi. Narzędzie wykonano ze stali specjalnej. Dostępne długości narzędzia to 600 i 800 mm. Możliwe jest łatwe ustawienie kąta gięcia.
Ponieważ poprawne wykonanie systemu orynnowania cynkowo-tytanowego uważane jest za sztukę blacharską, a właściwy dobór systemu decyduje o prawidłowej pracy - producenci systemów prowadzą doradztwo techniczne i szkolenia dla blacharzy chcących doskonalić umiejętności pracy z systemem cynkowo - tytanowym. Najbardziej kompleksowe kilkustopniowe szkolenia dla blacharzy oferuje firma RHEINZINK.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Grzegorz Tomaszewski, Rheinzink; Joanna Ryńska

Źródło: RHEINZINK Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także