Jakość dokumentowana
System orynnowania powinien spełniać wymogi stosowanych w Polsce norm europejskich: z jednej strony są to standardy jakości dla materiału, z drugiej: wymagania stawiane systemowi orynnowania, wg następujących norm:
PN EN 988. Cynk i stopy cynku. Specyfikacja techniczna płaskich wyrobów walcowanych dla budownictwa.
PN EN 612. Rynny dachowe i rury spustowe z blachy. Definicje, podział i wymagania.
Producent może przedstawić deklaracje zgodności z powyższymi normami. Może też dokumentować się nieobowiązkowymi certyfikatami - świadczy to o zaangażowaniu producenta w utrzymanie i podnoszenie jakości swych wyrobów. Szczególnie często takimi certyfikatami legitymują się firmy
o rodowodzie niemieckim.
- certyfikat ISO 9001:2000 - certyfikat jakości obejmujący nie tylko sam produkt, ale też cały proces produkcji;
- zaostrzona norma jakościowa "Quality Zinc", nadawana przez niemieckie stowarzyszenie TUV. Aby uzyskać znak "Quality Zinc", trzeba spełnić całą serię surowych wymagań, szczególnie wobec właściwości mechanicznych i technologicznych oraz co do składu chemicznego. Znak ten gwarantuje też, że produkt jest poddawany niezależnym testom;
- certyfikat Grupy AUB informuje o prośrodowiskowym charakterze produktu. Znak ten jest zarezerwowany dla ekologicznych produktów budowlanych (oceniany jest cały cykl życiowy,
tj. od wydobycia rudy, przez obróbkę technologiczną, aż po recykling).
Co blacharz wiedzieć powinien
Dobre rynny cynkowo-tytanowe wyróżniają się protoliniowością i niewielkimi odchyłkami wymiarowymi - dzięki temu montaż jest bardzo łatwy. Sprawą kluczową są połączenia i mocowanie rynien.
W przypadku połączeń lutowanych bardzo ważne jest zastosowanie właściwego materiału (lutu). Jeśli chodzi o mocowania, dostępne są narzędzia pozwalające na precyzyjne wykonanie rynien.
Do gięcia haków rynnowych stosuje się specjalistyczne cęgi. Narzędzie wykonano ze stali specjalnej. Dostępne długości narzędzia to 600 i 800 mm. Możliwe jest łatwe ustawienie kąta gięcia.
Ponieważ poprawne wykonanie systemu orynnowania cynkowo-tytanowego uważane jest za sztukę blacharską, a właściwy dobór systemu decyduje o prawidłowej pracy - producenci systemów prowadzą doradztwo techniczne i szkolenia dla blacharzy chcących doskonalić umiejętności pracy z systemem cynkowo - tytanowym. Najbardziej kompleksowe kilkustopniowe szkolenia dla blacharzy oferuje firma RHEINZINK.
dachyonline
W lutowaniu ważne są odpowiednie topniki i salmiaki,
doskonały do rynien jest http://www.dachyonline.pl/index.php?p44 ... ania-1000g
oraz cyna http://www.dachyonline.pl/index.php?p42 ... -miekkiego
janusz.gazda
dobry atrykuł. mozna by jeszcze kiedys o miedzi napisac
wwwdachyonlinepl
http://www.dachyonline.pl/k4,rynny-i-wp ... nkowe.html