Szafa na poddaszu

0
Szafa na poddaszu

Poddasze stanowi często trudne do zagospodarowania wnętrze. Dzięki nowoczesnym systemom zabudowy, skosy połaci dachowej przestają być problemem.

Parterowe domy z użytkowymi poddaszami cieszą się niesłabnącą popularnością. Pod skosami dachu urządzane są sypialnie, łazienki, garderoby, gabinety, pokoje dziecięce. Poddasze powiększa powierzchnię domu, a jednocześnie dzięki skosom, a także oknom połaciowym czy lukarnom tworzy wyjątkowo nastrojowe wnętrze.

Gorzej jednak z ich zagospodarowaniem. Choć w trakcie budowy widzimy na poddaszu wielką przestrzeń, to w miarę postępu prac wykończeniowych gwałtownie się ona kurczy. Od góry miejsce między krokwiami wypełnia ocieplenie, na stropie przybywa warstw, podnosząc poziom posadzki. Przestrzeń pod skosami, chociaż ciekawa architektonicznie, jest trudna do wykorzystania. Brak wysokich ścian utrudnia funkcjonalne wykorzystanie poddasza.

Aby optymalnie, a przede wszystkim funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń na poddaszu warto wykorzystać systemy zabudowy, w tym różnego rodzaju szafy projektowane i wykonywane na indywidualne zamówienie, na wymiar. Nowoczesne technologie zabudowy umożliwiają wykonanie szaf dostosowanych do skosów, ściętych np. z boku lub z tyłu, a nawet z obu stron. Dzięki temu możemy zabudować skos pod dachem po obu stronach okna połaciowego, wykorzystując całą przestrzeń wzdłuż połaci dachu. Drzwi, choć niskie, pozostają proste. Ścięciu ulegają wyłącznie półki. Zabudowując ścianę wchodzącą pod skos możemy zastosować drzwi ścięte zarówno przesuwane, jak i składane. Również sprytne akcesoria, takie jak kosze i szuflady wysuwane na szynach pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy trudno dostępny fragment powierzchni. Pokoje na poddaszu mogą być urządzone w zależności od przeznaczenia, jak i potrzeb jego użytkownika. Innego rozplanowania wnętrza będzie wymagała szafa w pokoju do pracy, a innego garderoba czy szafa sypialniana. Szafa o niestandardowych wymiarach wcale nie musi być mniej funkcjonalna czy pojemna. Na poddaszu wszytko jest kwestią przemyślanego rozplanowania wnętrza. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy dużo cennego miejsca do przechowywania. Zawsze przyda nam się dodatkowa przestrzeń, chociażby na przechowywanie podczas lata ubrań zimowych. Pokoje na poddaszu staną się w pełni funkcjonalne.

Bardzo szeroki wybór profili i materiałów do wypełnień daje nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. W zależności od upodobań użytkowników, przeznaczenia pokoju, uwarunkowań przestrzeni można stworzyć meble nie tylko funkcjonalne, ale i atrakcyjne stylistycznie, stanowiące prawdziwą dekorację wnętrza. Do wyboru są różne kolory i wzory profili ze stali lub aluminium, a także różnego rodzaju materiały do wypełnienia drzwi – od drewnopodobnych, poprzez szyby, lustra, maty bambusowe bądź rattanowe, do mat dekoracyjnych imitujących skórę czy kamień. Wypełnieniem drzwi może być nawet zdjęcie z ulubionym motywem lub fotografia wykonana przez nas samych, o ile spełni wymagania techniczne. Wszystko zależy od pomysłowości i inwencji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na oświetlenie poddasza. Jeśli jest niewystarczające, lepiej jest dobierać materiały jasne, rozświetlające, dodające pomieszczeniu głębi, np. jasne, matowe szkło, które nie tylko rozjaśni wnętrze, ale też optycznie je powiększy. Jeżeli już decydujemy się na dobranie mebli w ciemniejszych kolorach, pamiętajmy o pomalowaniu pomieszczenia na jasne, słoneczne kolory. Ciemne meble i skosy mogą wydawać się przytłaczające, obniżać i pomniejszać pomieszczenie. Im mniejszą powierzchnią dysponujemy, tym większego znaczenia nabiera harmonijne zaaranżowanie wnętrza.
Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Sadowa

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także