Szkoła dekarzy

W Zespole Szkół Budowlanych w Dąbrowie Górniczej od września funkcjonuje klasa o profilu dekarz. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który daje możliwość kształcenia kierunkowego w tym zawodzie. Klasa liczy obecnie 15 uczniów.

Szkoła dekarzy - zdjęcie 1Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wykształcenie wyspecjalizowanych fachowców, świadczących usługi według standardów europejskich oraz podniesienie rangi i prestiżu tej profesji.
Patronat nad nowopowstałą klasą objęło Śląskie Stowarzyszenie Dekarzy, które będzie wspierać kształcenie i nauczanie uczniów w zakresie praktycznej nauki zawodu. Producenci pokryć dachowych wyposażyli warsztaty szkolne w modele swoich produktów oraz inne materiały naukowe. Zapoznają również uczniów z nowoczesnymi technologiami pokryć dachowych oraz wykończenia poddaszy.
Zajęcia są realizowane na podstawie programu nauczania MEN 713[01]/SZ/MEN/2000.01.20. Uczniowie kształcą się w trzyletnim toku nauczania. Obok przedmiotów ogólnokształcących przyszli dekarze uczą się przedmiotów zawodowych na przykład technologii technicznej i dokumentacji technicznej. Odbywają również zajęcia praktyczne poza terenem szkoły.
Zakres materiału w pierwszym roku z technologii technicznej obejmuje poznanie podstawowych materiałów oraz narzędzi i sprzętu stosowanych do robót dekarskich. Na dokumentacji technicznej uczniowie zapoznają się z kompletną dokumentacją niezbędną do wykonywania zadania zawodowego, zasadami kreślenia i wykonywania rysunków technicznych.
Raz w tygodniu, w środę odbywają się praktyki zawodowe w firmach zrzeszonych w Śląskim Stowarzyszeniu Dekarzy, podczas których poznawana jest praktyczną strona zawodu.
W dniu 18.10.20004 r. odbyła się w szkole konferencja „Perspektywa szkolenia w zawodzie dekarz, cieśla oraz dekarz- blacharz”. Wzięli w niej udział najwięksi producenci: Lafarge Dachy, Velux Polska, Rockwool Polska, Cedat - Cekol, Fakro, Klober, Ursa Polska, Lemar oraz Akademia Umiejętności Dekarzy. Wśród gości zaproszonych byli między innymi Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – J. Talkowski oraz dr B. Marzec z Wydziału Oświaty.
Zespół Szkół Budowlanych reprezentowała dyrektor szkoły L. Makuła, v-ce dyrektor J. Cybuchowska-Bujak, kierownik szkolenia praktycznego J. Pajkert oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych G. Wilk, R. Kubik.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Zespół Szkół Budowlanych

Zdjęcia: Rheinzink

Polecamy Ci również

Zobacz także