Szukam dobrego dekarza

ryszard homan ekspert

Przy budowie domu wybór fachowej ekipy dekarskiej jest tak samo ważny jak przemyślany projekt i dobrej jakości materiały. Jak znaleźć odpowiednich wykonawców?

Na pytanie, czym się kierować przy poszukiwaniu dekarzy, odpowiada Ryszard Homan z firmy Röben Polska

Aby dom zapewniał poczucie bezpieczeństwa, ważne jest staranne wykonanie dachu. Zależy nam na najlepszych materiałach – to inwestycja na lata. Warto zlecić pracę fachowcowi, w przeciwnym wypadku będzie trzeba dokonać poprawek lub liczyć się z koniecznością wymiany całego pokrycia dachowego na nowe. Błędy popełnione przez niewykwalifikowaną ekipę  mogą nawet prowadzić do katastrofy budowlanej.

Krok 1: Poszukiwania

Tradycyjną metodą jest wywiad wśród znajomych, którzy polecą dobrego fachowca. Inna możliwość to przeglądanie ofert w internecie lub w książkowych bazach firm. Można też zwrócić się o pomoc do cechów rzemiosł lub stowarzyszeń dekarskich. W każdym przypadku powinniśmy sprawdzić kwalifikacje wykonawców. Ponieważ procedura zakładania firmy jest dosyć prosta, wiele z nich nie ma odpowiedniego przygotowania do pracy. Firmy sezonowe są dla inwestorów największym zagrożeniem. Wielu klientów kusi wizja mniejszych wydatków, jednak w konsekwencji płacą za to wysoką cenę. Budowa wymarzonego domu to duży wydatek , nie warto jednak oszczędzać na jakości materiałów i specjalistach. 

Krok 2: Weryfikacja
Kryteria, które pomogą zorientować się w kwalifikacjach dekarzy to zrealizowane inwestycje, przynależność do organizacji zawodowych oraz dyplomy, certyfikaty szkoleniowe czy nagrody. Rozmowę warto zacząć od pytania o doświadczenie i dokumentację pracy. Wyznacznikiem kwalifikacji jest również przynależność do organizacji zrzeszających dekarzy. Aby stać się ich członkiem, trzeba spełnić określone warunki – wykonać daną liczbę dachów, mieć dyplom mistrzowski, być ubezpieczonym. Wybierając dekarzy, warto zapytać, czy ich firma jest ubezpieczona i co takie ubezpieczenie obejmuje. Innym potwierdzeniem przygotowania dekarskiego jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego, co inwestor może sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej. Odpowiedzialność wynajęcia odpowiednio przygotowanej ekipy spoczywa na inwestorze.

dekarz na dachu, fot. Röben Polska wyciag do transportu dachówki przybicie łat
Krok 3: Podpisanie umowy

Z odpowiednio wykwalifikowaną firmą wykonawczą powinniśmy podpisać umowę. Wprawdzie ustne porozumienie też jest obowiązujące, ale przy ewentualnych sporach ciężko udowodnić jego ustalenia w sądzie. Umowa to pewniejsza podstawa do wpłacenia zaliczki, ewentualnych reklamacji czy innych roszczeń wobec dekarzy. Powinna jasno określać zakres prac wykonanych zgodnie z projektem, inwestorem i kierownikiem budowy oraz całkowity koszt usługi – zdarza się, że na początku firmy podają inwestorom niższą cenę, potem jednak okazuje się, że obejmowała ona tylko niektóre elementy usługi. 

Krok 4: Przed rozpoczęciem prac
Warto zwrócić uwagę na to, jak ubrany jest dekarz i jak jest przygotowany do pracy na dachu. Przyjrzyjmy się, czy wykonawcy przyjechali na plac budowy odpowiednio dużym, oznakowanym samochodem i jakie przywieźli narzędzia. Dobry dekarz powinien dysponować narzędziami tradycyjnymi, elektronarzędziami, sprzętem do transportu dachówek na dach (np. wyciągiem lub windą) oraz rusztowaniem.
Rusztowanie nie jest konieczne, ale zapewnia większe bezpieczeństwo osobom pracujących na dachu lub znajdującym się w pobliżu. Ustawienie rusztowania ułatwia i przyspiesza wykonanie okapu czy zamontowanie rynny. Inny potrzebny sprzęt to: wyciąg, winda lub dźwig do transportu dachówki, narzędzia tradycyjne, takie jak miarki, ołówki czy nożyce do blachy, a także elektronarzędzia, m.in. do cięcia dachówek. Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich. Jeśli pojawią się wątpliwości co do poprawności wykonania, inwestor może zwrócić się np. do zrzeszenia dekarzy z prośbą o wydanie opinii. 

przybijanie łat kalenica źle wykonany okap
Krok 5: Po zakończeniu budowy
Dekarze udzielają zwykle trzyletniej gwarancji na ułożony przez siebie dach. Możliwe jest wydłużenie okresu gwarancyjnego pod warunkiem, że raz w roku inwestor zatroszczy się o przegląd dachu. Pamiętajmy, że trzyletnia gwarancja dekarska czy trzydziestoletnia gwarancja na dachówki udzielana przez producenta nie oznacza, że w tym czasie nie musimy poświęcać dachowi uwagi. Powinniśmy sprawdzać jego stan po wszelkich dodatkowych pracach, np. montażu anteny, a także robić regularne przeglądy.

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także